Lubelski Festiwal Nauki
Lubelski Festiwal Nauki jest cykliczną imprezą upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie i w regionach ościennych. Ze względu na liczbę uczestników jest w pierwszej trójce największych festiwali nauki w Polsce. Głównym celem imprezy jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Wydarzenie organizowane jest przez pięć lubelskich uczelni: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin. W organizację włączają się też inne instytucje naukowo-badawcze i publiczne z województw lubelskiego i podkarpackiego. Organizatorzy podkreślają, że dzięki dotychczasowej współpracy Lubelski Festiwal Nauki na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń naukowo-kulturalnych Lublina, przyczyniając się do wzmocnienia potencjału intelektualnego oraz społeczno-gospodarczego Lubelszczyzny.
"Nauka bez granic. Enjoy science!”
Tegoroczny - XVII Lubelski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 18-24 września pod hasłem "Nauka bez granic. Enjoy science!”. Gospodarzem Festiwalu jest w tym roku UMCS. O szczegółach Festiwalu poinformowano w trakcie wtorkowej (14 września) konferencji prasowej.
- Lubelski Festiwal Nauki to jedno z największych wydarzeń w regionie popularyzujących naukę i badania naukowe. Biorąc pod uwagę frekwencję, która rokrocznie towarzyszy temu wydarzeniu, plasujemy się także w czołówce promocji nauki w kraju. LFN od wielu lat organizuje konsorcjum złożone z przedstawicieli pięciu lubelskich uczelni publicznych oraz Urzędu Miasta Lublin, a każdorazowo włącza się w to przedsięwzięcie także wiele innych instytucji (…). Musimy pamiętać o tym, że za sprawą takich wydarzeń jak Lubelski Festiwal Nauki budujemy akademicki Lublin (…). Idea przyświecająca Lubelskiemu Festiwalowi Nauki pokazuje również, jak duży potencjał naukowo-badawczy mają nasze lubelskie uczelnie. Myślę, że ta droga popularyzacji nauki stanowi więc niezwykle ważną składową konsolidowania działań w sferze naukowo-badawczej - mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.
- W tym roku planujemy realizację przełomowego w historii Festiwalu programu, na który składają się m.in. Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym przed CSK, projekty indywidualne uczelni oraz innych współorganizatorów promujące naukę i badania naukowe, wiele spotkań z popularyzatorami nauki i liczne wydarzenia kulturalno-artystyczne, międzynarodowe sympozjum naukowe oraz konkursy dla dzieci, studentów i osób dorosłych - dodawała Wirginia Gieryng-Cieplak, dyrektor Centrum Promocji UMCS.
Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia odbędzie się w sobotę (18 września) w Sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Wystąpią "Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie” - orkiestra działająca pod batutą jej założyciela, dr. hab. Tomasza Momota, złożona ze studentów i uczniów. Również w sobotę o godz. 21 na Placu Litewskim odbędzie się premiera pokazu fontann pn. "Symfonia nauki”. Scenariusz pokazu zakłada prezentację oraz promocję dokonań lubelskiego środowiska naukowego. Autorem scenariusza jest Łukasz Witt-Michałowski, a za muzykę i udźwiękowienie odpowiada Piotr Bańka.
- Tym osobom, które nie będą mogły wziąć udziału w naszym widowisku, pragniemy zaproponować inne rozwiązanie - o godz. 21 wszystkie publiczne uczelnie na swoich fanpage’ach będą realizowały transmisję z tego pokazu fontann. Jest to pierwsza taka sytuacja w historii, kiedy uczelnie jednocześnie będą pokazywać jeden obraz w swoich mediach społecznościowych - podkreślała Gieryng-Cieplak. - Czekają nas również cztery wyjątkowe spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki. Rejestracja na te wydarzenia rozpocznie się 17 września na stronie internetowej Festiwalu. Będziemy gościć m.in. prof. Roberta Hubera, niemieckiego biochemika i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, a także wybitnego polskiego językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka.
- Aktualnie w bazie festiwalowej mamy zarejestrowanych 1340 projektów (2350 edycji). O skali przedsięwzięcia może też świadczyć fakt, że Festiwal będzie się odbywał w stu różnych obiektach (383 sale wykładowe), a w przygotowanie projektów zaangażowanych jest 1640 osób. Jest to ogromna drużyna ludzi, pasjonatów nauki (…). Na ten moment mamy zarezerwowanych niemal 26 tys. miejsc. Jestem przekonany, że w tym roku przekroczymy 30 tys. potwierdzonych rezerwacji - dr Andrzej Zykubek, Koordynator LFN ds. obsługi serwisu internetowego.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: UMCS będzie uczył stacjonarnie. Całkowicie zdalnych zajęć nie ma na razie w planach
W związku z sytuacją epidemiczną XVII Lubelski Festiwal Nauki będzie mieć trochę inną formułę - Tegoroczna edycja Festiwalu ma formę hybrydową, część projektów jest więc przygotowana albo w formie online, albo w wydaniu stacjonarnym (…). Co istotne, wszystkie projekty będą rejestrowane: żeby wziąć w nich udział należy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu. Jest to wymóg współczesnych czasów związany z bezpieczeństwem i sytuacją pandemiczną. Dzięki temu możemy kontrolować liczbę uczestników biorących udział w wydarzeniu i mieć z nimi kontakt. Bezpieczeństwo uczestników LFN stanowi dla nas priorytet. - zaznaczył dr Zykubek.
- LFN to wydarzenie, które jest od wielu lat doskonałym przykładem współpracy pomiędzy miastem a lubelskimi uczelniami, z czego bardzo się cieszymy. Tegoroczna, 17. już edycja tego Festiwalu ma znaczenie dla promocji miasta; dla potencjału naukowego i akademickiego, jakże istotnego dla rozwoju Lublina. – Dyrektor przybliżył również kilka projektów przygotowanych przez UM Lublin, na które są jeszcze wolne miejsca, m.in. warsztat pokazowy prezentujący projekt realizowany przez kilka lat przez UM "Przedsiębiorcze dzieciaki” - informował Robert Żyśko, zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.
Do tego, koordynatorzy z poszczególnych uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Medycznego, przedstawili wybrane projekty - jeden w języku polskim, a drugi w języku obcym. Co więcej, tegoroczna edycja wydarzenia doczekała się swojej maskotki. W trakcie Pikniku Naukowego, który planowany jest na niedzielę (19 września), uczestnicy będą mieli okazję otrzymać specjalnie stworzonego na tę okazję koziołka LFN. Do rozdania będzie ok. tysiąc sztuk.
Wydarzenie uzyskało dofinansowanie Ministra Edukacji i Nauki w kwocie 591 250 zł. Cała wartość projektu opiewa na kwotę 721 250 zł.
Program XVII LFN
Sobota (18 września)
Uroczyste rozpoczęcie XVII LFN
Niedziela (19 września)
Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym przed CSK
Poniedziałek-piątek (20-24 września)
Projekty lubelskich uczelni publicznych, Urzędu Miasta Lublin oraz innych współorganizatorów upowszechniające, promujące oraz popularyzujące naukę i badania naukowe, a także wydarzenia kulturalno-artystyczne i popularnonaukowe
Piątek (24 września)
Uroczyste zakończenie XVII LFN
Wydarzenia kulturalno-artystyczne i popularnonaukowe
"Kolekcja” - premiera filmu dokumentalnego o lubelskich starodrukach w reż. Grażyny Stankiewicz połączona z premierą albumu "Stare druki lubelskie w Bibliotece Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie” pod red. dr Marty Puszki w Dużej Sali Widowiskowej ACKiM Chatka Żaka w dniu 20 września 2021 r.
Forma dokumentalna przybliża kolekcję liczącą ok. 60 starych druków wydanych w XVII i XVIII w. w oficynach lubelskich, będących w posiadaniu Biblioteki UMCS. Dokument opowie także o roli oo. Dominikanów i Jezuitów w historii drukarstwa w Lublinie. Po premierze, film zostanie umieszczony na stronie internetowej Festiwalu. Do filmu będzie też dołączona transkrypcja w języku angielskim.
Oprócz filmu dokumentalnego, powstał album "Stare druki lubelskie w Bibliotece Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie” pod red. dr Marty Puszki – kustosza Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki UMCS. W albumie przedstawione zostały lubelskie stare druki (ok. 60 pozycji) znajdujące się w zbiorach Biblioteki UMCS. Album został wydany w ilości ok. 200 egzemplarzy nakładem Wydawnictwa UMCS (2021). Większość egzemplarzy zostanie ofiarowana nieodpłatnie wybranym bibliotekom i instytucjom z całego kraju, dodatkowo pozycja zostanie umieszczona w wersji elektronicznej w Bibliotece Cyfrowej UMCS oraz w cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA, pozostałe zaś – wręczone uczestnikom wydarzenia.
"Nauka bez granic” - spotkania
20 września - prof. Robert Huber (1937), niemiecki biochemik i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1988 r., którą otrzymał wraz z Johannem Deisenhoferem i Hartmutem Michelem za wyznaczenie trójwymiarowej struktury centrum reakcji fotosyntezy u bakterii. Po trwającym godzinę wykładzie popularnonaukowym odbędzie się rozmowa noblisty z dr Dawidem Myśliwcem (1988) – absolwentem chemii UMCS, twórcą kanału "Uwaga! Naukowy Bełkot” na YouTube (644 tys. subskrybentów) i autorem bestsellerowej książki "Przepis na człowieka” (28 tys. sprzedanych egzemplarzy).
21 września - prof. Jerzy Bralczyk (1947) - językoznawca. Po wykładzie planowana jest rozmowa z profesorem, którą poprowadzi ks. dr Rafał Pastwa (1980) – teolog, dziennikarz, poeta, duchowny katolicki i pracownik KUL, archidiecezjalny duszpasterz środowisk twórczych prowadzący działalność popularyzatorską w szkołach i instytucjach kultury w Lublinie i na Lubelszczyźnie.
22 września - Dawid Łasiński (1983) - nauczyciel znany, jako "Pan Belfer - nauczyciel z internetów”, twórca kanału "Pan Belfer” na YouTube (55,2 tys. subskrybentów), miłośnik chemii i fotografii, animator kultury, twórca projektów filmowych i popularyzator nauki. Po wykładzie zaplanowano rozmowę pomiędzy Panem Belfrem, a Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi (1975/1974). Stanisławscy to twórcy "CrazyNauki” na Youtube (13,9 tys. subskrybentów), blogerzy, dziennikarze naukowi i zdobywcy m.in. nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce 2019 w kategorii "Media”.
23 września - prof. Charles H. Bennett (1943) - amerykański myśliciel, fizyk i pionier teorii informacji znany z badania powiązań fizyki kwantowej z informacją. Jest jednym z ojców kryptografii kwantowej i współautorem rewolucyjnej koncepcji teleportacji kwantowej. Po wykładzie słuchacze będą mieli również przyjemność wysłuchania rozmowy prof. Charlesa H. Bennetta z Karolem Jałochowskim (1974) - absolwentem fizyki na UMCS, stypendystą National University of Singapore, dziennikarzem i twórcą filmów poświęconych szeroko rozumianej nauce. Podczas bankietu będzie możliwość zakupienia książki Karola Jałochowskiego "Heretycy buntownicy wizjonerzy. 22 podróże z największymi umysłami naszych czasów”, Copernicus Center Press, Kraków 2019.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uniwersytet Medyczny podsumowuje rekrutację. Kandydatów kilkaset więcej niż w ubiegłym roku
Spotkania odbędą się w Dużej Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka i będą tłumaczone symultanicznie. Zapisy na wydarzenia rozpoczną się w piątek (17 września) od godz. 7:00 na stronie https://www.festiwal.lublin.pl/ Na wykłady obowiązuje limit miejsc uwarunkowany sytuacją pandemiczną.
Przegląd filmowy: "Demiurgowie i odkrywcy”
21 września - Chatka Żaka
10:00 – 10:15 Rozpoczęcie przeglądu
10:16 – 11:19 "Charles H. Bennett: Tajemnica ptaka kiwaka” (2016) – 63 min.
11:20 – 11:35 Przerwa
11:36 – 13:21 "Wojna o prąd” (2017) – 105 min.
13:22 – 13:37 Przerwa
13:38 – 15:19 "Skłodowska” (2019) – 103 min.
15:20 – 15:35 Przerwa
15:36 – 17:00 "Geniusze” (2020) – 96 min.
Zapisy na przegląd filmowy rozpoczną się w piątek (17 września) od godz. 7:00 na stronie https://www.festiwal.lublin.pl/ Na poszczególne pozycje filmowe obowiązuje limit miejsc uwarunkowany sytuacją pandemiczną.
22-24 września - "Aleja lubelskiej nauki”
Wystawa multimedialna prezentująca sylwetki dwudziestu pięciu lubelskich uczonych, którzy zapisali się w historii miasta i współcześnie odbędzie się na Placu Marii Skłodowskiej-Curie. Zdjęcia naukowców i opisy ich najważniejszych osiągnięć naukowych zostały przygotowane w formie grafik i linorytów, a następnie zdigitalizowane. Wystawa jest kontynuacją projektu, jaki powstał w 2017 r. na UMCS. Wówczas studenci drugiego roku grafiki pod kierunkiem asystenta Karola Pomykały wykonali na podstawie zdjęcia największy drzeworyt w Polsce, który przedstawia dwudziestu dziewięciu największych naukowców XX w. Fotografia powstała w 1927 r. podczas kongresu Solvaya w Brukseli.
22-24 września - "Międzynarodowe sympozjum dla studentów i młodych naukowców”
Międzynarodowe sympozjum dla studentów i młodych naukowcówto wydarzenie skierowane jest do młodych naukowców – studentów i doktorantów, a jego głównym celem jest promowanie rozwoju naukowego, podejmowania kariery naukowej oraz poznawanie różnorodności kulturalnej świata. Do uczestnictwa w sympozjum zostali zaproszeni studenci oraz doktoranci europejskich uczelni wyższych.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Powstaje nowy ośrodek Uniwersytetu Przyrodniczego. Dla zawodów jeździeckich, zajęć i hipoterapii
Obecność na wydarzeniu potwierdzili m.in. przedstawiciele Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego z Litwy, Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki z Ukrainy, Tbiliskiego Uniwersytetu Państwowego z Gruzji czy Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münsterze.
Konkursy
W ramach XVII edycji LFN od stycznia do połowy września odbyły się konkursy upowszechniające naukę i odkrycia naukowe dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów oraz osób dorosłych, mające na celu upowszechnianie nauki, w tym odkryć naukowych, które w znaczący sposób wpłynęły na dzieje ludzkości. Uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w konkursach organizowanych w ramach XVII LFN odbędzie się w podczas Lubelskiego Pikniku Naukowego.
Konferencja prasowa o Lubelskim Festiwalu Nauki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.