Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii, który powstaje przy ul. Doświadczalnej na Felinie.
- Inwestycja jedyna tego typu w Polsce. To wszystko zostało zrobione, aby nasze młode pokolenie miało bardzo dobre warunki dla rozwoju i nauki. Dziękuje władzom uczelni za inicjatywę oraz panu ministrowi za wsparcie tej inwestycji - powiedział Bolesław Gzik, wicewojewoda lubelski.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: UMCS w rankingu najlepszych światowych uczelni
- Realizowana inwestycja będzie wizytówką nie tylko Naszego Uniwersytetu, ale Lublina i Województwa Lubelskiego. To będzie najnowocześniejszy obiekt badawczo-dydaktyczny, który będzie wykorzystany do organizacji zawodów hippicznych o zasięgu międzynarodowym, co przyczyni się do promowania Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Lublina i Polski. Wykorzystanie infrastruktury nie ograniczy się tylko do dydaktyki i różnych imprez (…), ale będzie też wykorzystywany również do hipoterapii i animaloterapii - mówił prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Zaznaczył też, że inwestycja jest doskonałym katalizatorem między uczelniami. Podkreślił, że wspólnie z Politechniką Lubelską planowane są badania nad opracowaniem cyfrowego modelu motoryki koni w celu określenia ich behawioru i predyspozycji sportowych. Ma to ułatwić ich selekcję, hodowlę i umożliwi ć ocenę przydatności do hipoterapii. Natomiast wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej planowane są badania nad rozwojem technik hipoterapii, jej zastosowań do leczenia i terapii oraz oddziaływania koni na psychikę ludzką.
- Bardzo ważne jest, abyśmy poszukiwali specjalności poszczególnych regionów, żebyśmy mogli się w Polsce uzupełniać naszymi specjalnościami. Taką specjalnością, nie ma wątpliwości, jest tu w Lublinie jest hipoterapia, jeździectwo i unikatowy w skali kraju kierunek studiów] (…) Już niedługo będziemy mieli tu najnowocześniejsze centrum dydaktyczne i badawcze hipoterapii i jeździectwa (…) To jest inwestycja, która jest głęboko przemyślana i na którą jest ogromne zapotrzebowanie w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Lublinie i regionie i tego panu Rektorowi i Władzom Uniwersytetu gratuluję - mówił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, obecny na uroczystości.
Minister gratulował też przy okazji wszystkim lubelskim uczelniom, bo stwierdził, że od jakiegoś czasu coraz lepiej rozwija się między nimi współpraca. - Wykorzystamy nasze potencjały, aby tworzyć wielkie rzeczy wspólnie, w ramach wszystkich lubelskich uczelni - dodawał.
Inwestycja ma m.in. pozwalać organizować zawody jeździeckie rangi ogólnopolskiej w dyscyplinach ujeżdżenie i skoki oraz zajęcia z hipoterapii. Cały kompleks będzie składał sie z trzech części. Będą to: budynek krytej ujeżdżalni z placem konkursowym z profesjonalnym podłożem do jazdy konnej, bandami, oświetleniem LED o natężeniu oświetlenia zgodnym z wymogami dla rozgrywania zawodów jeździeckich, z trybunami na 100 miejsc siedzących, budynek stajni, w którym przewidziano 20 boksów dla koni oraz pomieszczenia dla stacji badawczej i budynek dydaktyczno-socjalny z salą ćwiczeniowo-wykładową.
Zakończenie prac i oddanie kompleksu do użytku zaplanowano na maj 2022 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.