Ranking Times Higher Education WUR to światowe zestawienie obejmujące w najnowszej edycji ponad 1600 podmiotów szkolnictwa wyższego o różnym profilu z 99 państw i terytoriów zależnych. Tabela opiera się na 13 starannie skalibrowanych wskaźnikach, które mierzą efektywność instytucji w czterech obszarach: nauczanie, badania, transfer wiedzy i perspektywy międzynarodowe. Są to następujące kryteria: ilość przyznanych doktoratów względem tytułu licencjata, liczba przyznawanych doktoratów, reputacja nauczania, dochody instytucjonalne dla kadry akademickiej, liczba studentów w stosunku do liczby kadry akademickiej, liczba publikacji względem kadry akademickiej, przychody z badań dla kadry akademickiej, reputacja badawcza, wpływ cytowań, dochody przemysłu dla kadry akademickiej, procent międzynarodowej kadry, współautorstwo międzynarodowe, procent studentów zagranicznych. Ranking publikowany jest corocznie od 2010 roku.
W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 108 milionów cytowań w ponad 14,4 milionów publikacji naukowych i uwzględniono dane z ponad 2100 instytucji oraz odpowiedzi ankietowe od prawie 22 000 naukowców na całym świecie. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej po raz pierwszy został sklasyfikowany w opublikowanej 2 września najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Ranking (THE WUR) 2022.
- UMCS uplasował się na 1201 pozycji rankingowej, a w ogólnym zestawieniu polskich uczelni wyższych nasz uniwersytet uzyskał wysoką 9. pozycję spośród wszystkich 23 notowanych instytucji (m.in. po Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, AGH oraz Gdańskim Uniwersytecie Technologicznym). Wynik naszego uniwersytetu cieszy tym bardziej, ponieważ UMCS uzyskał wysokie noty we wskaźniku pn. "badania”, który odnosi się do strategicznego obszaru działania naszej uczelni - informuje Aneta Adamska rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.
Natomiast pierwsze miejsce w rankingu zajął University of Oxford. Dwa pozostałe miejsca na podium należą do California Institute of Technology, Harvard University (Ex aequo) oraz Stanford University. Z polskich uczelni najlepiej wypadł Uniwersytet Jagielloński.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Przeczytają publicznie fragmenty "Moralności pani Dulskiej". W ramach akcji "Narodowe Czytanie"
- Ranking rozpoznawany jest przez studentów na całym świecie, cieszy się zaufaniem naukowców, rad zarządzających uczelni, partnerów z sektora gospodarki oraz rządów państw. Zestawienie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych rankingów na świecie, przygotowanych przez brytyjskie czasopismo "Times Higher Education” - dodaje Aneta Adamska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.