Z początkiem października rozpocznie się nowy rok akademicki na uczelniach. Prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wydał zarządzenie, o tym jak będzie wyglądała nauka w semestrze zimowym i w związku z pandemią koronawirusa. Zalecił prowadzenie zajęć w tybe stacjonarnym, czyli w budynkach uczelni oraz z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o ile zostało to przewidziane w programie studiów.
- Wykłady prowadzi się w formie kształcenia na odległość niezależnie od tego, czy zostało to przewidziane w programie studiów w przypadku, gdy uprawnionych do uczestnictwa w wykładzie jest powyżej 35 studentów - czytamy w zarządzeniu rektora.
Oprócz tego, dziekan wydziału może podjąć decyzję o realizacji wykładu w siedzibie uniwersytetu z możliwością uczestnictwa części studentów w wykładzie w formie kształcenia na odległość. Jest to tzw. kształcenie hybrydowe. Zajęcia zdalne powinny być realizowane w trybie synchronicznym, czyli w godzinach wyznaczonych w planie zajęć dla danego kierunku i roku. Do tego, zajęcia powinny być przygotowane i udostępniane studentom z wykorzystaniem Wirtualnego Kampusu UMCS lub aplikacji Teams w ramach ogólnouniwersyteckiej licencji Microsoft Office 365. Należy też umożliwiać aktywizowanie studentów, zapewnić możliwość zadawania przez nich pytań oraz wypowiadania się. Jednocześnie dopuszcza się, jako pomocniczą formę kontaktów ze studentami, wykorzystanie systemu USOS oraz poczty służbowej pracownika
- W przypadku ograniczeń technicznych, które uniemożliwiają udział w zajęciach z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość, student zobligowany jest do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu do prodziekana ds. studenckich (doktorant do kierownika studiów doktoranckich/dyrektora szkoły, uczestnik studiów podyplomowych i innych form kształcenia do kierownika tej formy kształcenia) w celu ustalenia warunków korzystania z infrastruktury Uniwersytetu lub innych warunków zaliczenia przedmiotu - czytamy dalej w zarządzeniu.
Z kolei liczebność grup w przypadku zdalnych zajęć, wymagających regularnych interakcji między prowadzącym, a uczestnikami, nie może być większa niż przewidują limity przy nauczaniu tradycyjnym.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Powstaje nowy ośrodek Uniwersytetu Przyrodniczego. Dla zawodów jeździeckich, zajęć i hipoterapii
W zajęciach stacjonarnych mogą brać udział wyłącznie osoby, u których nie występują objawy choroby infekcyjnej górnych dróg oddechowych (gorączka, kaszel, ból mięśni).
- Uczelnia zastrzega sobie prawo do możliwości odwołania lub modyfikacji zasad przyjętych w niniejszym zarządzeniu w przypadku wprowadzenia zmian w przepisach powszechnie obowiązujących związanych ze stanem epidemii - napisano w zarządzeniu. - Zasady w sprawie trybu przeprowadzania oraz organizacji zaliczeń końcowych i egzaminów w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 zostaną określone odrębnym zarządzeniem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.