Reklama

Reklama

Lublin: Naukowiec UMCS stworzył mapę miasta z czasów wojny

Opublikowano: śr, 8 wrz 2021 19:10
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Skończyły się prace nad realizacją grantu Narodowego Centrum Nauki pn. "Opracowanie Ortofotomapy Lublina 1939-1945". Dzięki temu naukowiec z UMCS stworzył m.in. aplikację mapową prezentującą historyczną mapę Lublina z czasów II wojny światowej.

Reklama

Dr Jakub Kuna jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Geomatyki i Kartografii oraz doktorem nauk o Ziemi w dyscyplinie geografia, a od 2019 roku jest adiunktem Jego zainteresowania naukowe to: wizualizacja kartograficzna, grafika komputerowa, analizy geostatystyczne w środowisku programistycznym R, nowoczesne metody analiz i narzędzia GIS w badaniach przeszłości (Historical GIS), dawne mapy topograficzne oraz historia Lubelszczyzny.

W ramach projektu "Opracowanie Ortofotomapy Lublina 1939-1945" dr Jakub Kuna z Katedry Geomatyki i Kartografii UMCS przygotował stronę internetową, na którą składają się: aplikacja mapowa prezentującą historyczną mapę fotograficzną Lublina z 1944 roku, repozytorium archiwalnych zdjęć lotniczych oraz usługa danych przestrzennych wraz z instruktażem pokazującym jak dodawać historyczną ortofotomapę do popularnych programów analitycznych (GIS) i wykorzystywać ją w dalszych badaniach.  

W czwartek (9 września) mija dokładnie 82. rocznica bombardowania Lublina przez niemieckie lotnictwo Luftwaffe. Miało to miejsce na początku II wojny światowej. W bombardowaniu zginął m.in. poeta Józef Czechowicz.

- Wydaje się, że to odpowiednia okazja do publikacji wyników ww. projektu, pokazującego unikatowy materiał dokumentujący przestrzeń miasta w okresie II wojny światowej. Dr Kuna przygotował ortofotomapę na podstawie serii archiwalnych fotografii lotniczych. W ramach projektu z archiwum National Archives and Records Administration (NARA) w USA pozyskano i udostępniono 104 zdjęcia lotnicze wykonane w 1944 roku przez Luftwaffe. NARA posiada jedyne dostępne w skali globalnej fotografie lotnicze południowo-wschodniej Polski z tego okresu - informuje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.

Aplikacja mapowa umożliwia wyświetlanie historycznej ortofotomapy na tle współczesnych map i zdjęć satelitarnych oraz archiwalnych map z okresu II wojny. Dzięki temu można przeanalizować, co zachowało się od czasów wojennych, a co uległo zmianie. Przedstawiono też przebieg granic Lublina w latach 1931-1947 i współcześnie. Skorowidz interaktywny umożliwia z kolei wyświetlanie zasięgu zdjęć na mapie i filtrowanie ich na podstawie daty nalotu. Dokładność położenia historycznej ortofotomapy jest zależna od jakości materiału źródłowego i waha się od 10 cm w centrum miasta do 1 m na obrzeżach. - Jest to istotne uzupełnienie dotychczasowej dokumentacji kartograficznej miasta oraz nowe, unikatowe możliwości dla wszystkich osób zajmujących się badaniem historii Lublina - dodaje Katarzyna Skałecka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy