Reklama

Reklama

Szpital tymczasowy się zapełnia. Wojewoda apeluje do koronasceptyków: ograniczcie upowszechnianie swoich opinii

Opublikowano: pon, 15 mar 2021 15:49
Autor: | Zdjęcie: DSM/Archiwum

Szpital tymczasowy się zapełnia. Wojewoda apeluje do koronasceptyków: ograniczcie upowszechnianie swoich opinii - Zdjęcie główne

- Tam gdzie nie jest to potrzebne, radzę ograniczyć aktywność do minimum przez trzy, cztery tygodnie - apeluje Lech Sprawka, wojewoda lubelski | foto DSM/Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Już ponad 50 łóżek, w tym cztery respiratorowe, jest zajętych w lubelskim szpitalu tymczasowym. Tylko w poniedziałkowy poranek przybyło 60. hospitalizowanych z powodu COVID-19 w całym woj. lubelskim. - Ograniczcie aktywność - apeluje do mieszkańców wojewoda Lech Sprawka.

Reklama

W dwa dni prawie sto nowych hospitalizacji

Systematycznie przybywa nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w całej Polsce, w tym też w woj. lubelskim. Co za tym idzie, zwiększa się też liczba pacjentów hospitalizowanych zmagających się z COVID-19.

- O ile w zeszłym tygodniu notowaliśmy niewielkie wzrosty liczby hospitalizowanych, o tyle w niedzielę zajętych zostało kolejnyh 36 łóżek covidowych. W poniedziałek rano odnotowano kolejny wzrost, tym razem o 60 zajętych łóżek - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Wzrost uwidacznia się z opóźnieniem w stosunku do wzrostu liczby zakażeń, przesunięcie jest w granicach kilku dni. W poprzednim tygodniu dziennie wzrost zakażeń wynosił 150 względem poprzedniego tygodnia. W tym tygodniu w ślad za tymi liczbami, będą większe wzrosty liczby łóżek zajętych - dodał.

Najtrudniejsza sytuacja - dynamiczny wzrost zakażeń i hospitalizowanych - jest w rejonie zamojskim. W statystyce zakażeń na 100 tys. mieszkańców w układzie powiatowym w pierwszej piątce w województwie są trzy powiaty z tamtego terenu. Ponad 40 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest w powiecie hrubieszowskim, w biłgorajskim - 39,2, w Białej Podlaskiej - 34,7, w świdnickim - 32,9, w Zamościu - 30,7, w Lublinie - 29,8, w Chełmie - 29,5, w puławskim 29, w radzyńskim - 28,3, w janowskim - 23,9, w lubelskim - 22,9. Najmniej nowych zakażeń w stosunku do liczby mieszkańców jest w pow. tomaszowskim - 10,1.

- W tym tygodniu zwiększymy liczbę łóżek covidowych w rejonie zamojskim, zaczniemy od szpitala w Hrubieszowie. Takie decyzje mogą być też podjęte wobec szpitali w byłym woj. bialsko-podlaskim - zapowiedział Lech Sprawka. 

Kolejny moduł w szpitalu tymczasowym

Przybywa też zajętych łóżek w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin. W poniedziałek hospitalizowanych były tam 53 osoby, w tym 4 leżące pod respiratorami. Dlatego też wojewoda podjął decyzję o uruchomieniu kolejnego modułu szpitala tymczasowego, czyli kolejnych 28 łóżek.

- Zaczną funkcjonować od środy. Będą dostępne 94 łóżka, w tym dziesięć respiratorowych. Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy otwierać kolejne moduły - mówi Lech Sprawka. 

Szpital tymczasowy dysponuje 402. łóżkami covidowymi oraz 80. łóżkami z dostępem do respiratora.

Jednostka zaczęła funkcjonować w połowie grudnia, w pierwszych tygodniach jego działania hospitalizowanych tam było niewielu pacjentów. Dlatego też idea uruchomienia szpitala tymczasowego w Lublinie była na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie krytykowana, ze względu na koszty, jakie generuje placówka. W poniedziałek Lech Sprawka podał, ile kosztuje funkcjonowanie szpitala tymczasowego.

- Przygotowanie infrastruktury kosztowało 17,7 mln zł. Wyposażenie to dwie części: kupowane przez wojewodę - 12 mln zł oraz Agencję Rezerw Materiałowych - 12 mln zł. Przykładowo, w styczniu wynagrodzenia personelu pochłonęły 3,2 mln zł. Czynsz, media i usługi (np. odśnieżanie) kosztowały 1,4 mln zł. Po uruchomieniu trzeciego modułu koszty wzrosną, bo zwiększy się obsada personelu - wyliczał wojewoda.

Aktywność ograniczyć do niezbędnego minimum

W poniedziałek wojewoda zaapelował też do mieszkańców.

- Proszę nie zwlekać, gdy pojawiają się objawy, z kontaktem z lekarzem POZ-u. Zachęcam do przyjmowania skierowań na badania laboratoryjne, w celu stwierdzenia, czy jest się zakażonym. Jeśli tak, to wymagana jest ścisła izolacja. Albo w domu, albo w izolatorium. Brytyjska wersja koronawirusa, która jest już w naszym województwie, ma znacznie większy stopień zaraźliwości - przestrzegał. 

Zwrócił się też do lekarzy pierwszego kopntaktu, by ci zachęcali do ujawniania przez pacjentów objawów.

- Nie zaniżajmy sztucznie statystyk zakażeń, nie chodzi tu o jakiś wyścig wizerunkowy między województwami. Potrzebna jest jak najpowszechniejsza identyfikacja zakażonych - wskazywał.

Ograczniczenie indywidualnej aktywności pozadomowej i pozazawodowej - to kolejne punkty apelu wojewody do mieszkańców.

- Tam gdzie nie jest to potrzebne, radzę ograniczyć aktywność do minimum przez trzy, cztery tygodnie. Pomoże to powstrzymać dynamikę transmisji. Apeluję też do samorządów, organizacji i innych podmiotów o powstrzymanie się od spotkań zawodowych, a przejście na formę zdalną - przekazał przedstawiciel Rządu RP w woj. lubelskim.

Wojewoda kontra koronasceptycy

Koronasceptycy byli ostatnim adresatem apelu Lecha Sprawki.

- Zwracam się też do sceptyków, którzy kwestionują, czy w ogóle jest pandemia. Szanuję każdy pogląd, ale niech teraz ograniczą upowszechnianie swoich opinii. Niech zostawią je dla siebie - mówił. 

Zwrócił też uwagę na stosunkowo duży odsetek nowych zakażeń w Puławach.

- To też duże miasto, a jednocześnie ośrodek, w którym bardzo aktywni są sceptycy. Prowadzona jest tam intensywna akcja namawiająca m.in. restauratorów do łamania obostrzeń. Aktywny jest w tym m.in. poseł Jakub Kulesza (poseł na Sejm RP z Konfederacji - przyp. red.). To niepokojąca sytuacja. Należy postawić pytanie, czy nie zaczyna to mieć odzwierciedlenia we wskaźniku zakażeń? - skwitował wojewoda.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy