reklama
reklama

"Operacja Czysta Rzeka". Lubelszczyzna na 2. miejscu pod względem zaangażowania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W ramach prowadzonej od niemal miesiąca akcji "Operacja Czysta Rzeka" w weekend planowana jest kumulacja akcji. Weżmie w niej udział również województwo lubelskie, które jest na 2. miejscu, jeśli chodzi o zaangażowanie w całą inicjatywę.
reklama

"Operacja Czysta Rzeka" 

"Operacja Czysta Rzeka" to akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów oraz brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych i turystów do posprzątania rzek oraz terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. Jest to też akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 55 ton śmieci. Druga edycji odbyła się jedynie częściowo ze względu na ogłoszenie sytuacji epidemicznej w naszym kraju związanej z koronawirusem. Przekształciła się wtedy  w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali.

Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba. Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu.

Tegoroczna edycja

Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach tegorocznej edycji ruszyły 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Tego dnia Sztab Główny zorganizował porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn - Bużyska. Od tamtej pory odbyło się niemal 100 akcji w całej Polsce, w których wzięło udział prawie 1400 wolontariuszy.

- Zaangażowanie w tegoroczną edycją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas taki społeczny odzew, bo razem możemy więcej. Do ostatniej chwili spływały zgłoszenia sztabów i wolontariuszy. Z dnia na dzień statystyki rosły, w Sztabie Głównym zastanawialiśmy się, na jaki ludzki potencjał ostatecznie możemy liczyć, gdyż naszym zadaniem jest zabezpieczyć akcje logistycznie. 4672 wolontariuszy, z czego prawie 1/3 to osoby małoletnie, 214 sztabów, 343 akcji w 14 województwach - te liczby przejdą do historii trzeciej edycji - mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.

W tym roku z powodu pandemii COVID-19 ograniczono liczbę wolontariuszy biorących udział w akcjach lokalnych do 20 oraz nałożono obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.

- Wciąż pamiętamy rok 2020, kiedy z powodu ogłoszonej pandemii i ze względu na bezpieczeństwo osób zaangażowanych odwołaliśmy akcje sprzątania, dlatego w tym roku postanowiliśmy zrobić wszystko, by sprostać wymaganiom i jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo wolontariuszy. Jesteśmy dumni z szefów sztabów, że odpowiedzialnie podchodzą do organizacji akcji i przestrzegają narzuconych zasad. Dzięki temu nasza inicjatywa porządkowa ma szansę na powodzenie, a przyroda będzie mogła odetchnąć” - dodaje Daniel Parol.

Kumulacja w najbliższą sobotę

Kumulacja akcji zaplanowana jest na sobotę (17 kwietnia), gdy odbędzie się finał inicjatywy. Tego dnia 122 sztaby w 14 województwach zorganizuje 202 akcje sprzątania. Weźmie w nich udział 3076 wolontariuszy.

- To będą wielkie porządki nad rzekami i jeziorami, w lasach i miejscowościach. Przyroda otrzyma prezent na zbliżające się święto Dnia Ziemi, które przypada 22 kwietnia. To dla nas ważne. Zależy nam na tym, aby budować ekologiczne postawy. Chcemy, aby zaangażowanie w troskę o przyrodę stało się codziennym nawykiem. Mimo iż kończy się kolejna edycja Operacji Czysta Rzeka to zachęcamy, aby o czystość wokół nas dbać dla nas samych i dla przyszłych pokoleń. Będziemy o tym przypominać - wyjaśnia organizator.

W Operacji Rzeka zebranie śmieci w worki nie kończy porządkowania, bo odpady trafiają do miejsc utylizacji, co jest możliwe, dzięki współpracy z lokalnym samorządem lub operatorem.

Lubelszczyzna na drugim miejscu pod względem zaangażowania

Na Lubelszczyźnie w sobotę, rzeki posprząta 799 wolontariuszy w 54 akcjach. Odbędą się one m.in. we Włodawie, Lublinie, Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim czy Łukowie. 

Województwo lubelskie jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o zaangażowanie w tegoroczną edycję, pod kątem liczby wolontariuszy -  1093 wolontariuszy i 48 akcji. Na pierwszym miejscu jest woj. mazowieckie - 1215 wolantariuszy i 104 akcje, na trzecim plasuje się woj. podlaskie - 408 wolontariuszy i 23 akcje. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama