Reklama

Reklama

Festiwal przyrody "Lubelskie Uroczyska, Góry i Doliny". Będzie można poznać zakamarki m.in. Górek Czechowskich

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Festiwal przyrody "Lubelskie Uroczyska, Góry i Doliny". Będzie można poznać zakamarki  m.in. Górek Czechowskich - Zdjęcie główne

Festiwal przyrody "Lubelskie Uroczyska, Góry i Doliny" | foto Towarzystwo dla Natury i Człowieka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Akcja sprzątania, spacery przyrodnicze, telewizyjne spotkania z przyrodnikami i wystawy - to wszystko przygotowuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz grupa "Górki Czechowskie Wietrznie Zielone" w ramach festiwalu przyrody "Lubelskie Uroczyska, Góry i Doliny". Wydarzenia dotyczą: Górek Czechowskich, Lipowej Doliny i Bystrzycy Jakubowickiej.

Reklama

Towarzystwo dla Natury i Człowieka i grupa "Górki Czechowskie Wietrznie Zielone” organizują festiwal przyrody "Lubelskie Uroczyska, Góry i Doliny". W ramach tego w dniach 17-25 kwietnia będzie można poznać takie zakamarki jak: Górki Czechowskie, Lipowa Dolina i Bystrzyca Jakubowicka. 

- Rozległe dzikie lub półnaturalne tereny zasiedlane przez rzadkie, zagrożone gatunki, znaleźć możemy także w dużym mieście lub na jego obrzeżach. W kontekście zmian klimatu tego typu miejsca nabierają szczególnego znaczenia dla miasta. Lublinianie coraz silniej pokazują przywiązanie do miejskiej przyrody, drzew, terenów zielonych. Festiwal jest okazją do poznania kilku spośród najcenniejszych przyrodniczo miejsc w bliskim sąsiedztwie - zachęca Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

"Bystrzyca Jakubowicka” to objęty siecią Natura 2000 fragment doliny rzecznej z meandrami, ekstensywnymi łąkami na których słychać krzyki derkacza i skarpami porośniętymi przez rzadką rośliność murawową. Z kolei "Lipowa Dolina” to leśne uroczysko w Starym Gaju, wielogatunkowy i wielopokoleniowy las z dziesiątkami monumentalnych lip i dębów/ Aktywiści postulują o jego ochronę. Natomiast Górki Czechowskie to jedno z bardziej znanych miejsc w mieście, a do tego dom niemal 100 gatunków ptaków, dużej populacji chomika i ogromnej różnorodności roślin.

W programie festiwalu znalazła sie m.in. akcja sprzątania, którą zaplanowano na 17 i 24 kwietnia o godz. 9.00. Uczestnicy pozbierają śmieci z fragmentów Górek Czechowskich. Obowiązują zapisy za pośrednictwem adresu e-mail: [email protected] W programie są też spacery przyrodnicze w dniach 18, 24 i 25 kwietnia. Będzie to seria kameralnych wycieczek w towarzystwie znawców flory i fauny: ptaki, chomiki, murawy kserotermiczne, motyle, warsztat fotografii przyrodniczej. Szczegóły i zgłoszenia na www.ekolublin.pl. Organizatorzy planują również "Dzień z przyrodą Lublina" w TV Lublin, który odbędzie się 17 kwietnia w godz. 10.15, 11.45, 12.35, 12.51, 16.20. Będzie to pięć kwadransowych bloków - spotkań z przyrodnikami na temat wartości i znaczenia "uroczysk”. Przewidziano także wystawy. Fotograficzne wizytówki "uroczysk” na ulicach Lublina dostępne będą do końca maja.

Z uwagi na ograniczenia epidemiczne udział w wydarzeniach dostępny tylko po zgłoszeniu i potwierdzeniu. Liczebność grup będzie bardzo kameralna. Część spotkań transmitowana ma być na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy