Motor Lublin w finale baraży po emocjonującym boju w Kołobrzegu

Autor: | Zdjęcie: KK

Motor Lublin w finale baraży po emocjonującym boju w Kołobrzegu - Zdjęcie główne

foto KK

Sport Piłkarze lubelskiego Motoru po raz drugi z rzędu wystąpią w finale baraży o awans do Fortuna I ligi. Podopieczni trenera Goncalo Feio pokonali w półfinale play-offów Kotwicę Kołobrzeg. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka.

Obie drużyny przystępowały do spotkania ze świadomością, że zwycięzca w najbliższą niedzielę zagra w finale ze Stomilem Olsztyn, który we wcześniejszym z barażowych półfinałów pokonał u siebie 3:1 puławską Wisłę. Za faworyta uchodziła Kotwica, która w drugim z rzędu meczu grała na własnym stadionie, dzięki czemu miała więcej czasu na regenerację. Poza tym podopieczni trenera Macieja Bartoszka przystępowali do potyczki z wyższego miejsca w tabeli po rundzie zasadniczej. Mimo wszystko gospodarze mogli czuć się rozczarowani koniecznością gry w play-offach o awansach, ponieważ przed ostatnią kolejką zajmowali pozycję premiowaną bezpośrednią promocją na zaplecze krajowej elity. Jednak w miniony weekend zaledwie zremisowali 1:1 z Pogonią Siedlce. Motor wywalczył taki sam rezultat w Warszawie z Polonią, ale dla lublinian był to korzystny wynik, ponieważ zapewnił im szóstą lokatę w eWinner II lidze.

Jeszcze przed rozpoczęciem konfrontacji nie zabrakło kontrowersji. Kibice z Lublina w poniedziałek dowiedzieli się, że nie mają zgody na wejście na stadion w Kołobrzegu. Z informacji w mediach społecznościowych fanów żółto-biało-niebieskich wynikało, że decyzja została podjęta "na wniosek policji i za aprobatą zarządu Kotwicy". W środę do sprawy odniósł się lubelski klub, który wyraził swój sprzeciw i wydał specjalne oświadczenie. Napisano w nim, m.in. że "Motor Lublin zwracał się z apelem o zmianę tej decyzji zarówno do MKP Kotwicy Kołobrzeg, jak i Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu, informując jednocześnie o swoim stanowisku Departament Rozgrywek Krajowych PZPN. Niestety do dnia dzisiejszego nasze działania nie spotkały się z żadnym odzewem ze strony ww. podmiotów".

Trener Goncalo Feio nie mógł skorzystać w środowym starciu z pauzującego za kartki Kamila Wojtkowskiego. Więcej absencji z tego powodu było w szeregach miejscowych, gdzie zabrakło Adama Frączczaka, Michała Kozajdy oraz Josipa Šoljicia. Wspomniane nieobecności, stawka meczu, a także taktyki obu zespołów miały wpływ na to, że pierwsza połowa, delikatnie to ujmując, nie była porywającym widowiskiem. Dość powiedzieć, że na ciekawą akcję w ofensywie trzeba było czekać aż do 42. minuty, gdy na bramkę "Kotwy" groźnie uderzał głową Rafał Król, ale na posterunku był stojący między słupkami Oskar Pogorzelec. W odpowiedzi z dystansu strzelał Paweł Łysiak, lecz dobrze interweniował golkiper przyjezdnych, Łukasz Budziłek i do przerwy padł remis 0:0.

Kwadrans po wznowieniu gry przed szansą na otworzenie wyniku stanął Tomasz Kaczmarek. Jego uderzenie z ostrego kąta minęło jednak bramkę Motoru. 180 sekund później z dystansu kąśliwie przymierzył Michał Cywiński, ale ten strzał został wybity na rzut rożny. Wynik długo się nie zmieniał, ale z biegiem rywalizacji boiskowe wydarzenia nabierały tempa.

W 83. minucie sędzia Bartosz Frankowski podyktował rzut karny, po tym jak w polu karnym piłkę ręką zagrał Filip Wójcik. Z jedenastu metrów nie pomylił się Łysiak i ekipa z województwa zachodniopomorskiego objęła prowadzenie.

"Motorowcy" nie załamali się stratą gola i po raz kolejny w tym sezonie pokazali niesamowity charakter oraz waleczność. W doliczonym czasie gry swoje winy odkupił Wójcik, który w drugim spotkaniu z rzędu zaliczył asystę, a do siatki w efektowny sposób trafił Piotr Ceglarz. Doświadczony skrzydłowy doprowadził tym samym do dogrywki.

W trakcie dodatkowych minut na murawie było przede wszystkim dużo walki. W pierwszej połowie dogrywki przewagę mieli gospodarze. Przełożyło się to na jedną dogodną okazję bramkową, której nie wykorzystał wprowadzony z ławki rezerwowych Łukasz Wolsztyński. W drugiej części fantastyczną szansę zmarnował natomiast Grzegorz Goncerz. Chwilę później, po błędzie Pogorzelca, gola dla drużyny z Lublina mógł zdobyć Michał Żebrakowski, lecz jego uderzenie ofiarnie zablokował Piotr Witasik.

Piłka znalazła się w siatce w 116. minucie. Asystę na swoim koncie zapisał Ceglarz, a pierwszą bramkę w żółto-biało-niebieskich barwach zdobył Dawid Kasprzyk. Jego strzał wpadł do bramki pomimo interwencji w obronie Łukasza Kosakiewicza. Kilkadziesiąt sekund później na 3:1 mógł podwyższyć Żebrakowski, ale zabrakło mu precyzji po świetnym rajdzie. W ostatnich sekundach konfrontacji po raz kolejny pomylił się Wolsztyński i zaraz potem "Motorowcy" mogli cieszyć się z faktu, że znów wystąpią w finale baraży.

Ostateczna rozgrywka o awans na zaplecze krajowej elity odbędzie się w niedzielne popołudnie, 11 czerwca w Olsztynie. Początek starcia Stomilu z lublinianami zaplanowano o godzinie 15:30.

Kotwica Kołobrzeg - Motor Lublin 1:2 (0:0)