Sposób na poznanie Lublina
„Poznaj Lublin z Przewodnikiem” to seria spacerów z przewodnikami miejskimi. Tegoroczna edycja jest czwartą. Od początku pierwszej edycji programu udział wzięło łącznie ponad 1200 osób. Nowy harmonogram spacerów obejmuje cztery miesiące: luty, marzec, kwiecień i maj. Od 1 lutego można kupić bilety na spacery odbywające się w lutym i marcu, a od 1 marca na spacery odbywające się w kwietniu i maju. Zaplanowano wycieczki szlakiem najpopularniejszych zabytków i spacery tematyczne poświęcone m.in. legendom miejskim, sprawom kryminalnym związanym z miastem i spacery dla rodzin z dziećmi. W harmonogramie pojawiły się również nowe tematy spacerów – „Lublin poezją i prozą opisany” oraz „Opowieści lubelskiego kupca” z przewodnikiem w stroju historycznym,. Do tego będzie można wziąć także udział w dwóch spacerach okolicznościowych. Spacery są organizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin i zrzeszonych w niej przewodników miejskich.
- Widząc duże zainteresowanie wśród turystów i mieszkańców miasta, staramy się stale poszerzać ofertę o nowe wycieczki. W tej edycji wprowadzamy dwa nowe tematy spacerów, a także dwa spacery okolicznościowe, które odbędą się 14 lutego oraz 8 marca. Trasy opracowane specjalnie na walentynki i dzień kobiet to niepowtarzalna okazja, aby posłuchać historii miłosnych, a także poznać losy kobiet związanych z Lublinem - mówi Krzysztof Raganowicz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin.
W harmonogramie są też spacery w języku angielskim dedykowane szczególnie turystom zagranicznym odwiedzającym Lublin, a także mieszkańcom i studentom zagranicznym, których z roku na rok jest w naszym mieście coraz więcej. Spacery po polsku w ramach „Poznaj Lublin z Przewodnikiem” odbywają
się co sobotę, a w języku angielskim w wybrane niedziele. Podczas długiego weekendu majowego, czyli w okresie od 29 kwietnia do 3 maja spacery z przewodnikiem będą odbywać się codziennie.
- Lublin to nie tylko popularne zabytki, ale też barwne i ciekawe historie kryminalne, które potrafią mocno zaskoczyć! Zwiedzając miasto, oprócz dobrze znanych szlaków, warto wybrać się na także na spacer mniej oczywistą trasą i poznać historie, o których często nie dowiemy się z książek - mówi Joanna Szmit, przewodniczka miejska biorąca udział w programie.
Po stronie osoby zainteresowanej udziałem w oprowadzaniu pozostaje jedynie wybór trasy, daty spaceru, a następnie szybki i łatwy zakup biletu w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 lub za pośrednictwem portalu evenea.pl. Bilety na spacery w języku polskim zakupić można w cenie 30 zł, a bilety na spacery w języku angielskim w cenie 50 zł. Wszystkie informacje na temat programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem” dostępne są na stronie przewodnik.lublininfo.com.
Opisy niektórych spacerów
„Lublin między wojnami - z kronik Policji Państwowej”
Przeszłość to nie tylko reprezentacyjne ulice, eleganckie stroje i wykwintne lokale. Przeszłość to także zapomniane zaułki, błotniste ulice, zapuszczone podwórka… i ludzie, którzy tam żyli. Robotnicy, służące, uczniowie i… przestępcy. Ci wszyscy ludzie żyli w Lublinie, a nie pojawiają się na kartach historii. Warto ich poznać jako część historii Lublina, może nie ta najbardziej godna pochwały, ale prawdziwa. Nie zapominajmy o mieszkańcach Lublina tylko dlatego, że nie pojawiają się na kartach podręczników.
„Lublin na wesoło”
„Lublin na wesoło”, czyli spacer z przewodnikiem po Starym Mieście z zabawnymi i ciekawymi historiami miejsc i zdarzeń. Na której ulicy król ugrzązł w błocie? Kiedy zapieje kogut na Wieży Trynitarskiej? Gdzie dawniej mieszkańcy wylewali nieczystości? Te i wiele innych zabawnych ciekawostek poznacie w czasie tego wesołego spaceru.
„Lubelskie opowieści”
Na wszystkich niezależnie od wieku czeka moc atrakcji, które Lublin serwuje, gdy się po nim spaceruje. A to za sprawą ciekawych historii opowiadanych z pasją w bardzo przystępny sposób.„Ciekawostki, tajemnice i zagadki Koziego Grodu” Zero monotonnych historii pełnych dat, nazwisk i detali architektonicznych. Zamiast tego barwne opowieści o lubelskich zabytkach oraz mnóstwo ciekawostek, tajemnic i zagadek. W jaki sposób mieszkańcy Lublina uratowali "Bitwę pod Grunwaldem"? Czy lubelski zamek na pewno był zamkiem? Jakie skarby kryje klasztor oo. Dominikanów? To tylko część z pytań, na które odpowiedzi poznacie podczas spaceru.
„Tajemnice jagiellońskiego Lublina”
Złoty wiek Lublina przypadł na okres rządów w Królestwie Polskim dynastii Jagiellonów. Niezwykłe bogactwo kulturowe, niepowtarzalne wydarzenia polityczne i gospodarcze z tych czasów, na trwałe zapisały się nie tylko w historii miasta, ale i w jego przestrzeni. Mieszkańcy i turyści spacerujący z przewodnikiem łatwo rozpoznają ich ślady i odkryją też niejedną tajemnicę.
„Tajemnice lubelskiego zamku”
Nigdy chyba tak wielu nie wiedziało tak mało na temat niezwykłego, zachowanego do dziś tylko fragmentarycznie obiektu, jakim był Zamek Królewski w Lublinie. Niegdyś dumna rezydencja władców, usytuowana pomiędzy stolicą Polski - Krakowem i stolicą Litwy - Wilnem. Dziś tajemnicze miejsce, które odkrywamy spacerując zarówno na wzgórzu zamkowych, jak i w jego okolicy.
„W kinie, w Lublinie – kochaj mnie”
Szukasz sposobu na miłe spędzenie walentynkowego wieczoru? Wybierz się na spacer szlakiem miłosnych historii związanych z Lublinem! Bez względu na to, czy będziesz spędzać ten wieczór w pojedynkę, z drugą połówką czy z całą rodziną, zabawa będzie przednia!
„Lubelskie dziewczyny”
Lublin poznawać można z różnych stron. Tym razem poznamy jego kobiecą twarz! Zapraszamy na spacer z okazji Dnia Kobiet, podczas którego dowiecie się więcej o znanych kobietach związanych z naszym miastem
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.