Reklama

Reklama

Lublin odwiedziła rekordowa liczba turystów. Ratusz podał dane

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin odwiedziła rekordowa liczba turystów. Ratusz podał dane - Zdjęcie główne

Lublin odwiedziła rekordowa liczba turystów | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina 753 tys. przyjezdnych z Polski odwiedziło Lublin w 2022 roku, a cały Lubelski Obszar Metropolitalny ponad 1 mln osób. To dwukrotnie więcej turystów niż rok wcześniej.

Reklama

2022 rok okazał się rekordowy dla Lublina pod względem ruchu turystycznego. Natomiast w tym roku na turystów czeka również kilka nowości, to przede wszystkim aplikacje ułatwiające zwiedzania miasta i pamiątkowa pocztówka 3D.

- Coraz więcej turystów i odwiedzających, jako cel swoich podróży wybiera właśnie Lublin. Dane obrazujące ruch turystyczny potwierdzają, że nasze miasto jest coraz bardziej popularnym kierunkiem przede wszystkim wśród młodych osób. Jesteśmy pewni, że rok 2023, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży, umocni ten trend za sprawą licznych wydarzeń kierowanych do młodych odbiorców - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

W 2022 r. do Lublina przyjechało ponad 750 tys. podróżnych krajowych, w tym około 342 tys. odwiedzających, czyli spędzających w naszym mieście jeden dzień oraz 411 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegów. Natomiast cały Lubelski Obszar Metropolitalny odwiedziło ponad 1 mln osób. To dwukrotny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem i o około 20% więcej niż w 2019 roku.

- Podobnie jak w 2021 roku do naszego miasta najchętniej przyjeżdżały osoby młode. 47% wszystkich gości krajowych to podróżni do 30. roku życia, zaś najliczniejszą grupę stanowili odwiedzający i turyści w wieku od 21 do 25 lat (28% wszystkich osób, które odwiedziły Lublin). Najwięcej gości przybyło do Lublina z województwa lubelskiego (40,5%) mazowieckiego (33%). Kolejne miejsca zajmują mieszkańcy województw: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, którzy w poprzednich latach plasowali się na zdecydowanie dalszych pozycjach. Za nimi znajdują się osoby z województw ościennych: podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W zeszłym roku najchętniej odwiedzano Zamek Lubelski, Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto.

Poza tym, w 2022 roku ok. 50 tys. odwiedzających Lublin to obcokrajowcy. Najczęściej przyjeżdżali obywatele Niemiec (38% podróżnych zagranicznych), Izraela (22 %), USA (10%) i Wielkiej Brytanii (8%). Największy wzrost zainteresowania Lublinem odnotowano wśród turystów i odwiedzających z Niemiec, których liczba powiększyła się aż czterokrotnie w porównaniu z 2021 rokiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy