"Więcej, niż te kilka groszy na codzienne sprawy"
Już w czwartek przed oddziałami bankowymi w Lublinie ustawiały się długie, niespotykane na co dzień kolejki. Część mieszkańców miasta ruszyła bowiem do banków, by wyjąć ze swoich kont gotówkę. W mediach można było przeczytać o tym, że w niektórych bankomatach chwilowo brakuje gotówki. W piątek pod niektórymi oddziałami bankowymi także stały długie kolejki. Tak jak przy PKO Banku Polskim z siedzibą w biurowcu przy ul. Zana 32A. Około godz. 16 była tam kolejka licząca kilkadziesiąt osób.
- W bankomacie nie ma już gotówki. Można wyjąć z konta w oddziale, maksymalnie do 10 tys. zł, tam jeszcze gotówkę mają. Sama przyszłam wziąć trochę pieniędzy. Trzeba w tej sytuacji mieć w domu troche gotówki, więcej niż te kilka groszy na codzienne sprawy. Nie wiadomo, co to będzie - mówi nam jedna z klientek banku, stojąca na końcu długiej kolejki. - Mojej koleżance emeryturę przynosi listonosz. Ale dziś nie przyniósł, bo do poczty nie dotarły pieniądze - opowiada.
NBP: Spokojnie, mamy zapasy gotówki
O spokój w tej sytuacji apeluje Narodowy Bank Polski.
"W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju" - czytamy w piątkowym komunikacie instytucji.
"Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach, mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę" - zastrzegają przedstawiciele NBP.
Kolejki do oddziałów bankowych i chwilowe braki gotówki w bankomatach to efekt tego, jak na mieszkańców Lublina oddziałuje sprawa agresji Rosji na Ukrainę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.