Ks. prof. Andrzej Szostek jest etykiem i filozofem oraz jednym z sygnatariuszy opublikowanego pod koniec października zeszłego roku apelu 27 księży, nawiązującego do kryzysu w polskim Kościele.
W latach 1998 - 2004 był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskim Jana Pawła II. Jesienią 2020 roku zakończył współpracę z uczelnią, co miało związek z ks. prof. Alfredem Wierzbickim - pracownikiem naukowym KUL. Poręczył on za Michała Sz. "Margot", czyli aktywistę LGBT, który trafił do aresztu za zniszczenie samochodu Fundacji Pro-Prawo do Życia. Rzecznik dysycplinarny uniwersytetu zajął się sprawą wypowiedzi i działań ks. Wierzbickiego na ten temat, a ks. prof. Szostek w reakcji na to, zerwał współpracę z KUL. Decyzję uzasadniał tym, że nie potrafi pracować z uczelnią, która tak krzwydząco traktuje własnego profesora.
Radni z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka we wspólnej interpelacji zaproponowali, żeby nadać tytuł honorowego obywatela Lublina ks. prof. Andrzejowi Szostkowi.
- Nie mamy wątpliwości, że w sytuacji poważnego kryzysu autorytetów (zarówno świeckich jak i duchownych), osoba księdza profesora stanowi wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków - przekonują radni, czyli Monika Kwiatkowska, Jadwiga Mach, Maja Zaborowska i Marcin Nowak.
Zaznaczają, że ks. prof. Szostek jest laureatem nagród i wyróżnień w tym Krzyża Kawalerskiego, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowe i Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego.
- Uważamy, że inicjatywa uhonorowania zaszczytnym i najważniejszym tytułem tak wybitnej postaci, która przez dziesięciolecia popularyzuje polską naukę oraz głosi wartości etyczne i moralne na całym świecie, to ogromny zaszczyt dla Naszego Miasta i jego społeczności - podsumowują.
W imieniu prezeydenta Żuka odpowiedział Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin. Wyjaśnił, że uroczystość nadania honorowego obywatelstwa ma wyjątkową rangę, podniosły charakter i szczególną oprawę. Dodał, że odbywa się przy udziale wosób ze środowisk lokalnych i ogólnokrajowych oraz gości z zagranicy.
- Niestety, obecnie panująca sytuacja epidemiczna w kraju oraz związane z nią przepisy zakazujące spotkań z udziałem publiczności, stanowią istotną przeszkodę w organizacji tego typu wydarzenia. W związku z powyższym Państwa inicjatywa nie może zostać aktualnie zrealizowana - napisał Andrzej Wojewódzki.
Jednocześnie podkreślił, że władze miasta są przychylne takim inicjatywom i wydarzeniom dlatego wszystkie analogiczne działania będą wznowione po ustaniu epidemii.
Dotychczas tytuł honorowego obywatela Lublina przyznano 15 osobom.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.