Radny miejski Robert Derewenda z klubu Prawa i Sprawiedliwości skierował do władz miasta interpelację w sprawie flag na lubelskim Ratuszu przy placu Łokietka w centrum Lublina. Wyjaśnia też, że interpelacja "dotyczy sprawy o istotnym znaczeniu dla Gminy i jej mieszkańców".
Do interpelacji dołączyć dwa zdjęcia z opisem "Krótkie przedstawienie stanu faktycznego". Z interpelacji wynika, że jedna fotografia pochodzi z 29 kwietnia 2025 roku, a druga z 5 maja 2025.
- W dn. 29 kwietnia br. na budynku lubelskiego ratusza wisiały cztery flagi: Polski, Ukrainy, Lublina i Unii Europejskiej. W dniu 5 maja br. wisiały jednak już flagi: Polski, Lublina, Polski, Unii Europejskiej i Polski - czytamy w piśmie.
Jednocześnie Derewenda zadał kilka pytań w tym dlaczego na lubelskim ratuszu wisiała flaga Ukrainy? Pyta również z jakiego powodu zdjęto flagę Ukrainy z ratusza właśnie w tym okresie? Chce też wiedzieć czy planowane jest ponowne zawieszenie flagi Ukrainy na ratuszu, a jeżeli tak to kiedy? - Kto decyduje o powieszeniu i zdjęciu flagi innego państwa na Urzędzie Miasta Lublin? - pyta jeszcze radny.
Na interpelację, w imieniu prezydenta Krzysztofa Żuka odpowiedział Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin. Wyjaśnił, że flagi na budynku Ratusza wywieszone są z zachowaniem zasad protokołu dyplomatycznego. Do tego są zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącymi zasad kolejności umieszczania flagi narodowej na budynkach z flagami państwowymi, samorządowymi i flagą europejską.
- Flaga państwowa Ukrainy wywieszona jest na wielu publicznych budynkach w Polsce, w tym Sejmie RP. Umieszczenie flagi Ukrainy jest wyrazem solidarności z narodem ukraińskim, walczącym od 2022 roku z rosyjskim agresorem nie tylko o własną niepodległość i integralność terytorialną, ale i o bezpieczeństwo innych państw europejskich zagrożonych rosyjskim imperializmem, w tym Polski. Tym samym ukraińska flaga na lubelskim ratuszu jest wyrazem wsparcia i szacunku wobec naszego wschodniego sąsiada, ale ma również szczególne i symboliczne znaczenie dla tysięcy mieszkających w naszym mieście uchodźców wojennych z Ukrainy. Wielu z nich to uciekinierzy z miast partnerskich Lublina w Ukrainie - napisał Andrzej Wojewódzki.
Dodał jeszcze, że zgodnie z przyjętym zwyczajem, tradycyjnie podczas polskich świąt narodowych, flaga Ukrainy jest tymczasowo zdejmowana.
- Wówczas eksponowane są flagi biało-czerwone, by podkreślić rangę obchodzonych uroczystości państwowych. Taka sytuacja miała miejsce podczas ostatnich majowych świąt, czyli 1 maja (Święto Pracy), 2 maja (Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej) oraz 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja). Po zakończonych uroczystościach flaga ukraińska ponownie wróciła na maszt. Za właściwą ekspozycję flag zgodnie z obowiązującymi zasadami i precedencją odpowiada Kancelaria Prezydenta - czytamy w odpowiedzi.
Flaga Ukrainy wróciła na budynek Ratusza (stan na 21 maja), co sami widzieliśmy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.