Reklama

Reklama

Lublin: Miasto dla niepełnosprawnych. Jakie działania są realizowane?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto dla niepełnosprawnych. Jakie działania są realizowane? - Zdjęcie główne

Miasto dla niepełnosprawnych. Jakie działania są realizowane? | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przypadający na początku grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest okazją do przybliżenia mieszkańcom problemów z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i przypomnienia o tym, jak ważne jest zapewnienie im dostępności do wszystkich aspektów życia.

Reklama

W mijającym roku Miasto Lublin podejmowało działania na rzecz mieszkańców z niepełnosprawnościami, ich rodzin i opiekunów, które ułatwiają opiekę oraz są wsparciem w samodzielnym i aktywnym życiu. Na działania skierowane do niepełnosprawnych, takie jak prowadzenie placówek i ośrodków wsparcia, rozwój systemu usług społecznych czy bezpośrednia, indywidualna pomoc finansowa, Miasto Lublin przeznacza corocznie ok. 170 mln zł.

- Jednym z priorytetów w działalności społecznej naszego miasta jest zapewnienie pełnego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz stwarzanie warunków do możliwie samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym dla mieszkańców z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Konsekwentnie rozwijamy naszą ofertę działań kierowanych do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zarówno w zakresie wsparcia i usług społecznych świadczonych w środowisku zamieszkania, jak i innowacyjnej bazy usług instytucjonalnych, usług prozatrudnieniowych, sportowych czy kulturalnych. Zawsze staramy się reagować na sygnalizowane przez mieszkańców problemy i projektujemy nowe rozwiązania zgodnie z ich potrzebami. Dzięki angażowaniu środków własnych, ale także dzięki środkom zewnętrznym, jakie pozyskujemy z PFRON, z Funduszu Solidarnościowego, czy też programów unijnych mamy możliwość tworzenia nowoczesnego systemu usług, coraz szerzej dostępnego dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Rok 2021 to rozpoczęcie realizacji kolejnej edycji Programu działań Miasta Lublin na rzecz mieszkańców z niepełnosprawnościami. Tematem przewodnim nowego Programu w latach 2021-2025 jest dostępność. Sam program wyznacza kierunki działań i precyzuje zadania do realizacji w zaplanowanym okresie.

Jednym z pierwszych kroków było wprowadzenie w tym roku uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 26. rok życia. Prawo to przysługuje opiekunowi również bez towarzystwa podopiecznych na trasie: miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej – placówka oświatowa, ośrodek terapii, ośrodek rehabilitacji, ośrodek wsparcia oraz warsztaty terapii zajęciowej.

Poza tym, Miasto wspiera organizacje pozarządowe zajmujące się osobami z niepełnosprawnościami. Zadania zlecone przez Miasto realizowane są przez organizacje wyłonione w drodze konkursu, na podstawie 15 umów dotyczących: kształtowania pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, rozwijania pasji i zainteresowań osób niepełnosprawnych w różnym wieku, prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, rehabilitacji osób niepełnosprawnych, organizacji zajęć edukacyjnych, terapeutycznych i opiekuńczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami w okresie wakacyjnym.

Dzięki środkom własnym Miasta i funduszom zewnętrznym świadczone są usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. Miasto zleciło organizację tych usług dwóm organizacjom pozarządowym w drodze konkursu, zapewniając ok. 6 tys. godzin pracy asystenta. Natomiast środki pozyskane z Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zabezpieczą łącznie 22 913 godzin usług asystenckich dla dzieci z niepełnosprawnościami, osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Miasto wystąpiło już z wnioskiem o środki na realizację Programu w roku 2022.

Kolejne zadanie to realizacja Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, który dotyczy opieki wytchnieniowej. W tym roku z tej formy wsparcia skorzysta ponad 230 osób w formie opieki dziennej i całodobowej. Z opieki wytchnieniowej świadczonej całodobowo dla opiekunów osób dorosłych można skorzystać w Środowiskowym Ośrodku Wsparcia „Kalina” w Lublinie. Opiekę wytchnieniową opiekunom dzieci zapewnia Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie. Miasto podjęło już działania mające na celu pozyskanie środków na kontynuację tych świadczeń w przyszłym roku.

W bieżącym roku na indywidualne wsparcie osób z niepełnosprawnościami przeznaczona została kwota ponad 6,2 mln zł, co pozwoliło na pozytywne rozpatrzenie 500 indywidualnych wniosków. Są to środki pozyskane ze Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Służą między innymi dofinansowaniu turnusów rehabilitacyjnych, likwidacji barier architektonicznych i technicznych, zakupowi sprzętu elektronicznego, specjalistycznych protez, czy podnoszeniu wykształcenia. Dodatkowe środki z PFRON posłużyły doposażeniu placówek w sprzęt i urządzenia poprawiające bezpieczeństwo epidemiologiczne. Z kolei fundusze z Programu wyrównywania różnic między regionami III wykorzystane zostały na modernizację infrastruktury Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Poza tym, w 2021 roku rozpoczęły działalność dwie nowe placówki specjalistyczne. Środowiskowy Ośrodek Wsparcia "Kalina” dla osób starszych, z chorobą Alzheimera i schorzeniami pokrewnymi zapewnia 30 miejsc opieki całodobowej okresowego pobytu oraz 30 miejsc w ramach opieki dziennej. Natomiast Centrum Rozwoju i Integracji Społecznej dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Głowackiego dysponuje 24 miejscami pobytu całodobowego i 26 miejscami pobytu dziennego. W czerwcu oddany został do użytku po generalnym remoncie, zniszczony w trakcie pożaru, Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Głowackiego.

Z kolei w przyszłym roku, w ramach nowego miejskiego projektu "Kompleksowej opieki domowej” z pomocy skorzysta 150 niesamodzielnych mieszkańców Lublina. Projekt przewiduje realizację następujących usług społecznych: domowej opieki wspierającej, obejmującej pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego i zaspokajaniu podstawowych potrzeb, przykładowo takich jak zakupy, czy przygotowanie posiłków; wsparcie opiekunów osób niesamodzielnych poprzez usługi domowej opieki wytchnieniowej w formule dziennej i nocnej, umożliwiające osobom sprawującym opiekę załatwienie własnych spraw, ale także odpoczynek; usługi wspomagające obejmujące np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, pomoc w drobnych naprawach, a także transport.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy