reklama
reklama

Lublin dla niepełnosprawnych. Przez miasto przejdzie symboliczny korowód

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin dla niepełnosprawnych. Przez miasto przejdzie symboliczny korowód - Zdjęcie główne

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2024 | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto zaprasza do udziału w korowodzie symbolizującym solidarność z osobami z niepełnosprawnością oraz ich rodzinami. Okazją jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
reklama

- Włączając się w obchody tych ważnych świąt chcemy promować pozytywny wizerunek mieszkanek i mieszkańców z niepełnosprawnościami, a także zwrócić uwagę na ich potrzeby oraz codzienne wyzwania. Takie wydarzenia są także doskonałą okazją do pokazania, jak wielką wartością jest czynny udział tych osób w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Mają one swoje marzenia, pasje, które z zapałem realizują i robią wszystko, aby być aktywnymi członkami społeczności Lublina. Serdecznie zachęcam do wspólnego udziału w korowodzie. W ten sposób symbolicznie wyrazimy swoje wsparcie i solidarność z osobami z niepełnosprawnością oraz ich rodzinami - mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Lubelskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych rozpocznie uroczysty korowód, który wyruszy w poniedziałek (5 maja) o godz. 10.00 z placu Zamkowego. Przemarsz zakończy się w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy ul. Wyszyńskiego 2, gdzie odbędą się występy artystyczne przygotowane przez uczestniczki i uczestników placówek edukacyjnych i terapeutycznych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W programie wydarzenia zaplanowano także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, pokaz iluzji w wykonaniu Damiana Spętanego oraz wystawę prac podopiecznych Stowarzyszenia Camino.

- Miasto Lublin zapewnia wiele form wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, w tym z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin. To między innymi wsparcie instytucjonalne, takie jak bezpłatny pobyt w miejskich żłobkach, wczesne wspomaganie rozwoju, przedszkola, szkoły, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, kluby oraz domy pomocy społecznej. Miejska pomoc to także usługi w środowisku zamieszkania, w tym szeroka gama pomocy finansowej kierowanej dla samych osób z niepełnosprawnościami, jak ich opiekunów, pomoc w postaci usług opiekuńczych i asystenckich czy opieka wytchnieniowa dla opiekunów osób zależnych. Te zróżnicowane formy pomocy skierowane są dla osób w różnym wieku i z różnymi rodzajami niepełnosprawności - wyjaśnia Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Szkoła dla niepełnosprawnych dostanie nową siedzibę. Rusza budowa na Bronowicach

Miasto prowadzi specjalistyczne placówki terapeutyczne: Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością dla osób od urodzenia do 25. roku życia oraz Ośrodek Wsparcia Beniamin z miejscami dziennego i całodobowego pobytu dla osób dorosłych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Od 2021 r. funkcjonuje w mieście także Centrum Rehabilitacji i Integracji Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ul. Głowackiego z 24 miejscami w formie mieszkań wspomaganych oraz 26 miejscami terapii dziennej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym roku otworzyliśmy nową placówkę – Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ul. Poturzyńskiej 1, które zapewnia kolejne miejsca opieki wytchnieniowej w formie dziennej i całodobowej dla osób dorosłych. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało w nowo wybudowanym, jednokondygnacyjnym obiekcie i oferuje miejsca dla 6 osób w formie pobytu całodobowego o charakterze opieki wytchnieniowej oraz dla 14 osób w formie pobytu dziennego.
 
Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zorganizowane są przez Miasto Lublin we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo