Lubelskie: Przewoźnicy zaczynają protest przy granicy z Ukrainą. Sąd uchylił zakaz
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Archiwum
foto Archiwum
reklama
Przeczytaj również:
WiadomościSąd uchylił decyzję o zakazie protestu przewoźników w pobliżu granicy z Ukrainą.
reklama
- Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnia nasze odwołanie i uchyla decyzję wójta gminy Dorohusk o zakazie zgromadzenia Donaldowi Tuskowi nie pomogło wpisanie dróg do wykazu infrastruktury krytycznej. Nie pomogło też "zaniepokojenie" ambasady Ukrainy, o którym wójt gminy Dorohusk pisał uzasadnieniu swojej decyzji. Od dziś rusza więc protest branży transportowej - poinformowal w poniedziałek (12 maja) Bartosz Malewski, adwokat reprezentujący organizatorów protestu.
Dodał, że Sąd przychylił się do każdego argumentu odwołania i wskazał:
- Fakt wpisania danego miejsca do wykazu infrastruktury krytycznej nie stanowi o możliwości wydania zakazu zgromadzenia; zagrożenie dla życia i zdrowia, na które powołał się wójt gminy Dorohusk musi być konkretne, a nie przypuszczalne i prognozowane; wójt gminy Dorohusk wcześniej nie wydawał podobnych zakazów dotyczących zgromadzeń w tym miejscu; każde zgromadzenie może wiązać się z pewnego rodzaju dolegliwością dla osób postronnych i fakt ten nie uzasadnia wydania decyzji o jego zakazie; to na państwie spoczywa obowiązek zapewnienia porządku publicznego w takim stopniu, który umożliwi obywatelom realizację wolności zgromadzeń - napisal Malewski.
Do wpisu dołączył dokument, który również opublikowal Rafał Mekler - organizator protestu. Rozprawa odbyła się w Sądzie Okręgowym w Lublinie i na skutek odwołania Rafała Meklera od decyzji Wójta Gminy Dorohusk. Zakaz dotyczył odbycia się zgromadzenia publicznego planowanego od 12 maja do 12 września w pobliżu skrzyżowania z drogą nr 816 przy zjeździe w kierunku miejscowości Okopy Nowe w gm. Dorohusk w pow. chełmskim.
Sąd postanowił "uwzględnić odwołanie i uchylić decyzję Wójta Gminy Dorohusk z dnia 8 maja 2025 o zakazie odbycia zgromadzenia w dniach od 12 maja 2025 roku do 12 września 2025 roku w miejscu stanowiącym odcinek drogi krajowej nr 12 w pobliżu skrzyżowania z drogą nr 816 przy zjeździe w kierunku miejscowości Okopy Nowe".
- Wygraliśmy w sądzie. Protest w Dorohusku dziś rusza. O 15:00 robimy konferencję prasową - czytamy z kolei na profilu Facebook Rafała Meklera (wpis z 12 maja).
Wójt Gminy Dorohusk odnosząc się do lokalizacji protestu w rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedział, że "to miejsce ujęte jest w wykazie obiektów infrastruktury krytycznej". - Tworzące się kolejki ciężarówek wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców. Pod uwagę trzeba też wziąć straty firm czy agencji celnych - dodal.
CZYTAJ TAKŻE: Przewoźnicy zawieszają protest na granicy z Ukrainą. Protestowali też na Lubelszczyźnie
PAP przekazała również, że Mekler poinformował o szczegółach protestu. Z informacji wynika, że "manifestujący będą przepuszczać po jednej ciężarówce co godzinę, zarówno w stronę Ukrainy, jak i do Polski. Na bieżąco mają być przepuszczane autobusy, pomoc humanitarna, pojazdy przewożące sprzęt dla wojska, pojazdy z szybko psującą się żywnością".
- "Chcemy przede wszystkim uregulowania w jakikolwiek sposób konkurencji ze strony ukraińskich przewoźników, którzy zostali wpuszczeni na rynek w czerwcu 2022, kiedy UE zliberalizowała dostęp do niego z powodu wojny" – przekazał Mekler. Dodał, że w środę w Warszawie planowane jest spotkanie z przedstawicielami m.in. ministerstwa infrastruktury i finansów - czytamy na stronie PAP.
Protestujący przewoźnicy od dłuższego czasu chcą równego traktowania w dostępie do rynku transportowego Unii Europejskiej. Domagają się np. wprowadzenia limitu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników na wjazd do Polski. Chcą też zakazu rejestrowania firm transportowych z kapitałem spoza UE. Oprócz tego postulują o wprowadzenie przez Ukrainę oddzielnej kolejki w systemie elektronicznym dla pustych samochodów ciężarowych jadących z Ukrainy do Polski.
W poniedziałek (12 maja) ok. godz. 12.20 PID GDDKiA przekazał informację o utrudnieniach związanych z protestem.
- Pojazdy ciężarowe będą przepuszczane w liczbie jednego pojazdu na godzinę; autobusy, pojazdy przewożące pomoc humanitarną, zaopatrzenie dla wojska ukraińskiego oraz żywe zwierzęta będą przejeżdżały bez kolejki. Informacja o blokadzie wyświetlona na tablicach zmiennej treści na drodze S12s na odcinku od węzła Świdnik do węzła Piaski Wschód - informuje PID GDDKiA.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.