Reklama

Reklama

Prof. Stefan Sokołowski z UMCS doktorem honoris causa lwowskiego instytutu

Opublikowano: pt, 12 lut 2021 16:02
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W piątek (12 lutego) na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Stefanowi Sokołowskiemu z Instytutu Nauk Chemicznych UMCS przez Instytut Fizyki Materii Skondensowanej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie.

Reklama

Za wkład w rozwój nauki i za współpracę polsko-ukraińską
 
Prof. Stefan Sokołowski jest pierwszym pracownikiem naukowym UMCS, reprezentującym nauki ścisłe. Nadanie tytułu doktora honoris causa profesorowi jest wyrazem uznania dla jego wkładu w rozwój fizyki materii skondensowanej oraz polsko-ukraińskiej współpracy naukowej.
 
- Przyznanie tego wyjątkowego wyróżnienia jest potwierdzeniem wielkiego autorytetu, jakim cieszy się Pan Profesor w ośrodkach naukowych i akademickich. Jest to również wyraz uznania dla niezwykłej wiedzy oraz imponującego dorobku z zakresu nauk chemicznych. Osiągnięcia badawcze prof. Sokołowskiego, których rozległa tematyka obejmuje kwestie z pogranicza chemii, fizyki, w tym także agrofizyki oraz symulacji komputerowych i modelowania matematycznego, przesuwają granice poznawcze badanych zjawisk. A prace stanowią ważny i oryginalny wkład w rozwój polskiej i światowej nauki oraz są inspiracją dla kolejnych pokoleń - podkreślał w trakcie uroczystości prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie.
 
Z kolei prof. Sokołowski powiedział, że jest zaszczycony tytułem, bo Instytut Materii Skondensowanej jest jednym z najbardziej liczących się światowych ośrodków w tej dziedzinie.
 
- Jest znany nie tylko z wydawania dobrej klasy pisma naukowego będącego na liście filadelfijskiej, ale też z organizowania wielu wybitnych konferencji, w trakcie których można się dużo dowiedzieć. Bardzo wielu znanych z tej dziedziny naukowców otrzymało przede mną ten honorowy tytuł (...). Chciałem powiedzieć, ze Instytut jest klasycznym przykładem instytutu badawczego, w którym nie ma pogoni za nowinkami, zwracania uwagi na PR, tylko przede wszystkim jest solidna praca naukowa, dyskusje, a dopiero potem po przedyskuowaniu wszystkich za i przeciw danej teorii […] następuje decyzja o publikacji. Jestem szczęśliwy, że te standardy są tam nadal zachowywane. Pracownicy tego Instytutu dbają także o zachowanie pamięci o wcześniejszych naukowcach ze Lwowa - mówił prof. Stefan Sokołowski.
 
Ze względu na obecną sytuację pandemiczną prof. Sokołowski otrzymał tytuł z rąk Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie - Vasyla Pavluka.
 
Prof. Stefan Sokołowski
 
Prof. Stefan Sokołowski od ponad 50 lat jest związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w którym rozwijał swoją karierę naukową – magistra chemii, stopień doktora habilitowanego, tytuł profesora nauk chemicznych, natomiast doktorat obronił w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.  Jego zainteresowania koncentrują się wokół zastosowań termodynamiki statystycznej do opisu różnych procesów fizykochemicznych, przede wszystkim zaś dotyczą one teorii płynów. Oprócz badań o charakterze teoretycznym prowadził prace dotyczące interpretacji wyników doświadczalnych z zakresu adsorpcji i chromatografii. Jego badania naukowe obejmują bardzo rozległą i różnorodną tematykę z zakresu nauk chemicznych. Prowadził też badania interdyscyplinarne, rozwiązując problemy z pogranicza chemii, fizyki, w tym także agrofizyki oraz symulacji komputerowych i modelowania matematycznego.
 
Poza tym odbywał staże naukowe, a jako profesor wizytujący pracował w wielu krajach Europy i Ameryki. W trakcie pracy badawczej nawiązywał międzynarodową współpracę z instytucjami naukowymi i akademickimi, m.in. w: USA, Niemczech, Meksyku, Czechach, Szwajcarii i Austrii. Wydał publikacje z naukowcami polskimi, jak i zagranicznymi - Williamem A. Steele z Pennsylvania State University, Douglasem Hendersonem z Brigham Young University w Utah, Johanem Fischerem z University for Natural Resources and Life Sciences w Wiedniu, Hansem J. Herrmannem ze Swiss Federal Institute of Technology Zurich, Orestem Pizio z Universidad Nacional Autonoma de Mexico (ponad 100 wspólnych prac) czy Jasonem A. C. Gallasem z Instituto de Altos Estudos da Paraíba w Brazylii. Szczególną wagę przywiązywał zawsze do współpracy z naukowcami z Instytutu Fizyki Materii Skondensowanej, Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie. Pracował w nim z takimi specjalistami jak: J. Ilnytskyi, A. Trokhymchuk, M. Holovko, J. Kalyuzhnyi oraz S. Hlushak.

Wspólnie z partnerami z ośrodków w Niemczech (Stranski Laboratorium für Physikalische und Theoretische Chemie, TUB, Berlin), Meksyku (Universidad Nacional Autonoma de Mexico, Mexico City) oraz Ukrainie (Instytut Fizyki Materii Skondensowanej, Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie) realizował grant pt. "Statistical Thermodynamics and Computer Simulations of Complex Molecules in Bulk and at Surfaces”.

W dorobku naukowym prof. Sokołowskiego znajdują się też publikacje w czasopismach naukowych o chemii teoretycznej. Wśród nich są takie tytuły jak: Physical Review Letters, Surface Science Reports, Journal of Chemical Physics, Journal of Physical Chemistry, Journal of Chromatography, Advances in Colloid and Interface Science, Journal of Interface and Colloid Sciencle. Naukowiec jest również autorem rozdziałów w monografiach wydanych przez zagraniczne wydawnictwa naukowe m.in.: J. Wiley, Springer, M. Dekker.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy