Reklama

Reklama

Lublin: UMCS i lotnisko będą współpracować. Czym się zajmą?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości UMCS i Port Lotniczy Lublin zaczynają współpracę. W ramach niej uczelnia będzie przeprowadzać m.in. analizy związane z międzynarodowym ruchem lotniczym i turystycznym.

Reklama

Do partnerów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dołączył Port Lotniczy Lublin. W czwartek (2 czerwca) uczelnia i lotnisko pospisały porozumienie o współpracy. Współpraca ma opierać się m.in. na realizacji projektów naukowo-badawczych oraz edukacyjnych z poszanowaniem praw własności intelektualnej, realizacji programów praktyk studenckich i staży zawodowych, organizacji szkoleń, promowaniu najlepszych studentów, ułatwiając im start na rynku pracy, wymianie informacji, materiałów, publikacji w dziedzinach pozostających w sferze zainteresowania obydwu instytucji, realizacji wspólnych projektów oraz inicjatyw edukacyjnych oraz na wymianie doświadczeń pomiędzy sferą praktyki i nauki. Wspólne działania zakładają również włączenie się pracowników naukowych w przygotowanie materiałów wewnętrznych na potrzeby funkcjonowania lotniska.

- Cała sfera przyszłej kooperacji obejmować będzie zarówno działania na gruncie naukowo-badawczym, badawczo-wdrożeniowym, jak i dydaktycznym. Szczegóły będziemy ustalać na bieżąco, ale dalsza perspektywa i zakres współpracy jest rzeczywiście bardzo szeroki i daje duże szanse na zaangażowanie naszej kadry, a także aktywność studentów z różnych wydziałów. Myślę tutaj m.in. o stażach naukowych i praktykach studenckich, a także w kontekście znalezienia pracy przez naszych absolwentów - podkreślał rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski.

- Port Lotniczy Lublin jest czynnikiem prorozwojowym całego regionu. Znaszych doświadczeń i naszej infrastruktury korzystają również wyższe uczelnie. Cieszę się, że do tego grona dołącza największy uniwersytet w regionie, UMCS - dodawał Andrzej Hawryluk, prezes zarządu spółki Port Lotniczy Lublin.

- Z punktu widzenia UMCS, uczelni z bogatym doświadczeniem dydaktycznym i o różnorodnych profilach kształcenia, podpisanie porozumienia z Portem Lotniczym Lublin ma istotne znaczenie, szczególnie w zakresie logistyki międzynarodowej, kierunków analitycznych, finansowych czy psychologii. UMCS w swojej ofercie kształcenia posiada kierunki studiów, które mogą dostarczać kandydatów do pracy na lotnisku w różnych sferach, np. logistyki czy bezpieczeństwa wewnętrznego - tłumaczył dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS.

- Chciałbym podkreślić, jak ważna dla Portu Lotniczego Lublin jest maksymalizacja przychodów. Jak wiemy, okres pandemii był trudny, dlatego zdecydowaliśmy się z zarządem rozwijać również inne gałęzie lotnicze (...). Bardzo liczymy tutaj na wsparcie UMCS, szczególnie pod kątem sektora logistycznego, który chcielibyśmy rozwijać na Lubelszczyźnie, zarówno od strony naukowej, jak i czysto operacyjnej, technicznej. Liczymy także na współpracę, jeżeli chodzi o różnego rodzaju analizy ekonomiczne, ale też oceny - zaznaczał Marek Pierściński, dyrektor handlowy PLL.

W ramach porozumienia UMCS będzie przeprowadzać m.in. analizy związane z międzynarodowym ruchem lotniczym, turystycznym, analizy preferencji klientów dotyczące poszczególnych linii i usług lotniczych czy badać kwestie związane z transportem cargo, czyli przewozami towarów międzynarodowych. Współpraca ma też wpłynąć na promocję miasta Lublin, całego regionu, jak również na relacje i ożywienie sfery gospodarczej na Lubelszczyźnie.

- Lotnisko kojarzy się z przewozami, ruchem, z działaniami o charakterze logistycznym, informacyjnym, związanym z pewną dynamiką czy psychologią tłumów. W pierwszej kolejności będziemy mogli spodziewać się porozumień realizujących konkretne projekty np. z Instytutem Nauk o Zarządzaniu i Jakości, a także Instytutem Psychologii. Z kolei przy badaniach związanych z bezpieczeństwem, ważna może okazać się współpraca z prawnikami i politologami, a w badaniach klientów dot. preferencji określonych linii lotniczych, współpraca z psychologami i marketingowcami - podkreślał prof. Pastuszak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy