Reklama

Reklama

Lublin: W Muzeum Zoologicznym UMCS jest wystawa do obejrzenia

Opublikowano: wt, 9 lis 2021 07:00
Autor: | Zdjęcie: Screen - www.umcs.pl

Lublin: W Muzeum Zoologicznym UMCS jest wystawa do obejrzenia - Zdjęcie główne

Otwarcie wystawy z okazji 75-lecia Muzeum Zoologicznego UMCS | foto Screen - www.umcs.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS otwarto wystawę przygotowaną w związku z obchodami jubileuszu 75-lecia Muzeum Zoologicznego. Ekspozycję można oglądać w Galerii Pod Palmą na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS.

Reklama

W ramach wystawy można zobaczyć wiele historycznych eksponatów. Wśród nich są m.in. pierwsza księga inwentarzowa, w której najstarszy wpis datowany jest na 1945 rok. Do obejrzenia są również stare narzędzia z warsztatu preparatora, rysunki dydaktyczne wykonane przez pracowników Muzeum oraz archiwalne dokumenty, przedstawiające sposób pozyskiwania zwierząt, narzędzi pracy oraz zmiany zachodzące w jednostce.

- Ta wystawa znakomicie, jeżeli się w nią zagłębimy, pokazuje to, co moim zdaniem chyba w naszym Muzeum Zoologicznym jest najistotniejsze. Możecie się ze mną nie zgodzić, ale uważam, że to nie są wyłącznie eksponaty. Najważniejsze jest coś, co jest zdecydowanie bardziej kruche niż zgromadzone kolekcje. Są to ludzie, którzy stoją za eksponatami, ich pasja oraz praca, wymieniam to celowo właśnie w tej kolejności. Jeżeli Państwo zajrzą do historii naszego Muzeum, to tak naprawdę Muzeum tworzyła garstka ludzi. Warto mieć tę świadomość, że to oni stoją za Muzeum i o nich jest ta wystawa - podkreśliła w trakcie itwarcia wystawy, dr hab. Joanna Czarnecka, prof. UMCS, dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii.

- Taka jednostka nie miałaby szansy na funkcjonowanie, gdyby nie pasja wielu ludzi, którzy przez te 7 lat dołożyli swoją cegiełkę do budowania znaczenia, rozpoznawalności i widzialności tego Muzeum. (...) Chciałbym pogratulować tego wielkiego, wspólnego sukcesu tym osobom, które są związane z Wydziałem od wielu lat i na różnych etapach jego działalności przyczyniali się do budowania marki Muzeum Zoologicznego. To, że ono w dzisiejszym kształcie jest marką rozpoznawalną, to zasługa Władz Dziekańskich, ale również pracowników, którzy opiekowali się ekspozycjami zgromadzonymi w Muzeum - dodawał prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

- Zbiory, które są do dyspozycji zwiedzających to ponad 2 tysiące eksponatów. Okazy mają wartość nie tylko poznawczą, ale również niezwykłe walory estetyczne, ponieważ zostały wykonane przez wybitnych polskich preparatorów, pracowników Muzeum. Zbiory są wykorzystywane przez studentów naszego Wydziału, ale również studentów innych uczelni, jak również dla wszystkich zainteresowanych z Lublina i całego regionu. W ciągu roku Muzeum odwiedza około trzy tysiące osób. Dodam jeszcze, że jest to jedyna tego rodzaju placówka w Lublinie i największa pod względem liczby zgromadzonych okazów na terenie województwa lubelskiego - wyjaśniał dr Jacek Chobotow, kierownik Muzeum Zoologicznego UMCS.

Z kolei prof. dr hab. Wiesław Mułenko opowiedział jak zmieniło się Muzeum w XXI wieku. Zaś  dr Anna Maria Wójcik, prof. UMCS, kierownik Pracowni Edukacji Biologicznej i Środowiskowej z Muzeum Zoologicznym opisała kwestię znaczenia w Muzeum w procesie edukacji i jego możliwości i perspektywy rozwoju opisała

Wręczono również podziękowania i upominki obecnym i emerytowanym pracownikom Wydziału, którzy przyczynili się do rozwoju Muzeum. Z rąk dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, prof. dr hab. Anny Jarosz-Wilkołazkiej otrzymali je: mgr Ryszard Styka, prof. dr hab. Wiesław Mułenko, prof. dr hab. Kazimierz Trębacz oraz prof. dr hab. Bernard Staniec. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy