Reklama

Reklama

Problem ze zbożem z Ukrainy. Skontrolowano 24 firmy, są zawiadomienia do prokuratury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Lubelski Urząd Wojewódzki

Problem ze zbożem z Ukrainy. Skontrolowano 24 firmy, są zawiadomienia do prokuratury - Zdjęcie główne

Lech Sprawka | foto Lubelski Urząd Wojewódzki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Skontrolowano 24 firmy, importujące zboże, które zostało dopuszczone do obrotu jako techniczne. W dziewięciu były nieprawidłowości: głównie była to zmiana przeznaczenia zboża. Są zgłoszenia do organów ścigania - poinformował Lech Sprawka.

Reklama

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski odniósł się do trwającej kontroli zboża technicznego z Ukrainy na terenie naszego województwa.

- W 2021 roku, przed rozpoczęciem wojny, zboża technicznego na odcinku lubelskim wjechało 67 741 ton Stanowiło to 29 proc. całości wolumenu zboża, który przejechał z Ukrainy. W 2022 roku zboża technicznego wjechało dwa razy więcej - 130 164 ton. Głównym problemem jest całościowy wolumen zboża, który wjechał do Polski i został w Polsce, który spowodował spadek cen, zapełnienie magazynów, uniemożliwiając w ten sposób skup zboża z poprzednich żniw i nie ma przestrzeni na skup zboża ze zbliżających się żniw - powiedział wojewoda lubelski.

Lech Spawka przyznał, że problem ze zbożem technicznym funkcjonował od przełomu grudnia i stycznia. Według danych przedstawionych przez wojewodę w styczniu ubiegłego roku przez naszą granicę przejechało 478 ton zboża technicznego, z kolei już w maju ponad 2 tys. - W sierpniu skok rozpoczyna się już na większą skalę - ponad 18 tys. ton. Dlaczego? Jeżeli wjeżdża zboże, jest deklaracja celna. Jeżeli deklaruje ktoś, że jest to zboże paszowe, to ono po wpuszczeniu przez straż graniczną i po zważeniu kierowane jest do inspekcji weterynaryjnej. Jeżeli jest zgłoszone jako spożywcze, wtedy kierowane jest do Inspekcji Jakości Produktów Spożywczych i do sanepidu. Do tych inspekcji tworzyły się kolejki, trwało to dosyć długo, a jeżeli była pobrana próbka do badań laboratoryjnych, wtedy czekało się nawet trzy doby. Więc niektórzy importerzy nawet jeżeli to było dobre jakościowo zboże, żeby nie stać na granicy zgłaszało w deklaracji, że jest to zboże techniczne i wtedy tym badaniom nie podlegało. W ogóle nie wjeżdżali na stanowiska inspekcji - stwierdził wojewoda.

Wojewoda podkreślił, że w grudniu ubiegłego roku nastąpił spadek wjazdu zboża technicznego o połowę. Miało to wynikać z "utrudnienia", jakie zastosował minister finansów na początku tamtego miesiąca. - Utrudnienie polegało na tym, że nie zależnie od tego, jaka jest deklaracja, mimo tego, że było w niej zaznaczone, że to jest zboże techniczne, również ono było kierowane do wszystkich inspekcji. Pobyt na granicy w ten sposób znacznie się wydłużył. Efekt jest taki, że w grudniu jest spadek o 50 proc. W styczniu na odcinku lubelskim zboża technicznego wjechało 1 034 tony, w lutym 604 ton, w marcu 267 ton. To zboże wjechało do Polski jako zboże techniczne tylko dlatego, by skrócić sobie czas pobytu -  podkreślił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Wojewoda lubelski: Nieprawidłowości w 9 firmach importujących tzw. zboże techniczne

Lech Sprawka podczas konferencji prasowej przyznał, że od listopada ubiegłego roku skontrolowano 24 firmy, które zajmowały się importem zboża, które zostało dopuszczone do obrotu jako zboże techniczne. W dziewięciu przypadkach zostały stwierdzone nieprawidłowości. - My badaliśmy tylko i wyłącznie to zboże, które wjechało już do Polski, zostało dopuszczone do obrotu, jako zboże techniczne. W przypadku 11 stwierdziliśmy brak nieprawidłowości, w przypadku 9 stwierdziliśmy nieprawidłowości, głównie była to zmiana przeznaczenia najczęściej. Odpowiednie zgłoszenia poszły do organów ścigania. Prokuratora Okręgowa jest gospodarzem tych postępowań - podkreślił.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Lublinie w rozmowie z "Kurierem Lubelskim" przyznała, że jedna ze spraw została przekazana do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, która już wcześniej przejęła podobną sprawę dotyczącą firm z Zamojszczyzny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy