reklama
reklama

Poznaliśmy laureatów tytułu Ambasador Województwa Lubelskiego za 2021 rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Tomasz Wójtowicz, prof. Elżbieta Starosławska, firma ERKADO i Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie - to laureaci tytułu Ambasador Województwa Lubelskiego za 2021 rok.
reklama

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie trwa (sobota, 27 sierpnia) wielka gala tej prestiżowej nagrody. Nazwiska laureatów ogłoszono przed chwilą.

 

Tytuł specjalny

Specjalnym laureatem tytułu Ambasador Województwa Lubelskiego został Tomasz Wójtowicz - złoty medalista mistrzostw świata (1974, Meksyk) i igrzysk olimpijskich (1976, Montreal), nominowany do grona najlepszych "8" siatkarzy świata i amerykańskiej galerii sław.

W barwach narodowych Wójtowicz rozegrał w sumie 325 spotkań. Po igrzyskach w Moskwie (1980) wyjechał do Włoch, gdzie przez 8 lat występował w zespołach w Modenie, Parmie, Ferrarze i Citta di Castello. Po powrocie do kraju w 1990 roku został przedsiębiorcą w rodzinnym Lublinie.

Kapituła nagrody uznała, że Tomasz Wójtowicz jest doskonałym przykładem promocji miasta i regionu - od ubiegłego roku patronuje lubelskiej hali Globus, w której rozgrywane są mecze siatkarskie i inne prestiżowe wydarzenia sportowe. Sam Wójtowicz jest cenionym ekspertem i komentatorem rozgrywek siatkarskich.

 

Kategoria "osoba"

W kategorii "osoba" tytuł Ambasador Województwa Lubelskiego otrzymała prof. Elżbieta Starosławska, od 2006 roku - z krótką przerwą - dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Pani profesor jest specjalistką w dziedzinie onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej. Jak sama przyznaje, jej marzeniem było to, żeby w województwie lubelskim stworzyć możliwości diagnostyczne i terapeutyczne chorób nowotworowych na poziomie światowym. Wokół tego projektu prof. Starosławska zgromadziła zespół ludzi i udało się - powstał pełnoprofilowy szpital, jakim jest COZL im. św. Jana z Dukli.

Rozbudowę Centrum zakończono w 2020 roku - to tutaj codziennie pacjenci onkologiczni mają pod jednym dachem profilaktykę, diagnostykę, leczenie i monitorowanie po leczeniu, a rodziny mogą korzystać z pomocy psychologicznej. 

 

Kategoria "firma"

W kategorii "firma" statuetkę Ambasadora Województwa Lubelskiego odebrała spółka ERKADO z Gościeradowa k. Kraśnika, której prezesem jest Zbigniew Kozłowski. 

To firma rodzinna działająca od ponad 45 lat. W swojej ofercie ma kolekcje drzwi ERKADO oraz bogaty asortyment akcesoriów drzwiowych.  Należy do grona rynkowych liderów, a jej produkty trafiają do wymagających odbiorców w Polsce i wielu krajach świata, m.in. Belgii, Senegalu, Gambii.

Firma wspiera uczelnie wyższe, m.in. Politechnikę Lubelską oraz ośrodki kulturalne, sportowe i medyczne.

Spółka ERKADO jest laureatem wielu nagród - np. kilkukrotnie zdobyła tytuł Przedsiębiorstwa Fair Play, a w 2021 roku znalazła się w pierwszej trójce nominowanych XIX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii Firma Rodzinna.

 

Kategoria "instytucja"

W kategorii "instytucja" tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, której rektorem jest prof. Arkadiusz Tofil.

To nowoczesny, innowacyjny i przyjazny studentom ośrodek akademicki. W ciągu zaledwie 20 lat uczelnia stała się szkołą przyszłości o międzynarodowym zasięgu i szerokich perspektywach dalszego rozwoju.

W swojej ofercie edukacyjnej ma kierunki z zakresu nauk ścisłych, społecznych, lotniczych, lingwistycznych, rolniczych, technicznych i medycznych.

To największa cywilna uczelnia lotnicza w Polsce, która kształci pilotów, mechaników lotniczych i dyspozytorów lotniczych. W Depułtyczach Królewskich zbudowała Akademicki Port Lotniczy i ma do dyspozycji nowoczesną flotę lotniczą.

Absolwentami szkoły zainteresowane są m.in. polskie i zagraniczne linie lotnicze, w tym Lufthansa.

 

Marka Lubelskie

W trakcie sobotniego wydarzenia zostały również wręczone certyfikaty Marka Lubelskie. To projekt gospodarczy realizowany jest od 2007 roku przez Samorząd Województwa Lubelskiego. W ciągu 16. edycji wyróżnienie to otrzymało 91 przedsiębiorstw prezentujących najwyższy poziom produktów i usług wytwarzanych na terenie Lubelskiego.

Tegoroczni laureaci to cztery firmy z branży spożywczej i jedna produkcyjna:

Barbara Rusiecka-Górniak (Czarna Malina);

Ekologiczne Gospodarstwo "Pod Kasztanem" Robert Janowski;

K&M Business Marek Korczyk;

Winnica Kazimierskie Wzgórza Marek Rak, Bogumiła Rak;

Wrap Masters Sp. z o.o.

 

72 ambasadorów

Od 1999 roku tytuł honorowy Ambasadora Województwa Lubelskiego przyznawany jest w trzech kategoriach: osobie, firmie i instytucji za szczególny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jej granicami.

Dotychczas uhonorowano w ten sposób 72 ambasadorów, w tym 5 z nich otrzymało tytuł specjalny. Wśród nagrodzonych w poprzednich latach są m.in.: Budka Suflera, Ewa Dados, Jacek Bąk, Krzysztof Cugowski, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Mostostal Puławy S.A. w Puławach, Zakłady Azotowe Puławy S.A., Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Prawo zgłaszania kandydatur mają: jednostki samorządów terytorialnych (także rady gmin, miast i powiatów), organizacje i instytucje społeczno-kulturalne, naukowe i gospodarcze. Laureatów wyłania kapituła, w skład której wchodzą: przewodniczący sejmiku, marszałek oraz członkowie Zarządu Województwa Lubelskiego, redaktorzy naczelni lubelskich mediów.

Gwiazdą sobotniej gali jest wokalistka Ania Dąbrowska, która otrzymała statuetkę Ambasadora w 2019 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama