Sygnał lokalnych ośrodków TVP, w tym TVP 3 Lublin, został wyłączony 20 grudnia. Był to efekt decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o wymianie zarządów i rad nadzorczych publicznych mediów. Z anteny zniknęła także TVP Info.
Dziennikarze pracowali normalnie, przygotowywali materiały, które były publikowane w mediach społecznościowych, między innymi na Facebooku TVP 3 Lublin.
Protestowali seniorzy i zależni od PiS
Decyzja o wyłączeniu sygnału spowodowała protesty w kilku miejscowościach w całej Polsce. W Warszawie dyżurowali politycy PiS, w tym poseł na sejm RP Przemysław Czarnek. W Lublinie protesty były dwa. I o ile w pierwszym wzięło udział ok. 100 osób, na drugi przyszło już ponad 300 uczestników.
Na protestach na ul. Raabego byli obecni seniorzy z flagami Polski, a także posłowie, radni, marszałkowie i dyrektorzy. Wszyscy z jednej partii – Prawa i Sprawiedliwości, a wśród nich: Przemysław Czarnek (poseł RP), Sylwester Tułajew (poseł RP), Sławomir Zawiślak (poseł RP), Jarosław Stawiarski (marszałek województwa lubelskiego), Marcin Jakóbczyk (radny Rady Miasta Lublin), jak i Remigiusz Małecki (rzecznik marszałka województwa lubelskiego).
Dobra, zmiana!
Pierwsze zmiany w lubelskim oddziale Telewizji Polskiej zaszły kilka dni temu. Najpierw odwołano dyrektora Ryszarda Montusiewicza, a w środę (3 stycznia) poinformowano, że jego stołek przejmie wieloletnia dziennikarka Dorota Grabowska. Grabowska jest także prezenterką i autorką materiałów interwencyjnych. Również w środę (3 stycznia) TVP Lublin wróciło na antenę.
Popularny „Poranek Między Wisłą a Bugiem” zastąpił „Poranek z TVP3 Lublin”. Widzowie mogli zobaczyć program w nowej odsłonie w czwartek (5 stycznia) o godzinie 8:00.
Nowa dyrektor Dorota Grabowska zapowiedziała, że w niedziele widzowie będą mogli obejrzeć transmisję z mszy świętej. Brak mszy świętej w telewizji był jednym z wielu punktów, które politycy PiS wymieniali podczas protestów.
Montusiewicz był już wcześniej brany pod lupę
O tym, że w lubelskim ośrodku Telewizji Publicznej nie dzieje się za dobrze informowaliśmy na początku października. Wtedy też zorganizowana została konferencja prasowa obecnego wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego (wtedy kandydata na posła RP z listy Koalicji Obywatelskiej).
Członkowie Rady Programowej TVP 3 Lublin wzięli pod lupę dyrektora Telewizji Polskiej Ryszarda Montusiewicza. Pięciu członków Rady Programowej lubelskiej telewizji złożyło na niego skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Pismo do KRRiTV złożyli „w związku z polityką redakcyjną i programową prowadzoną przez Ryszarda Montusiewicza”.
- W swojej skardze zarzucamy, że lubelski ośrodek nie zachowuje w swoich przekazach pluralizmu, bezstronności i wyważenia. To jest nasz zasadniczy zawód w kierunku telewizji - mówi Daniel Słowik, członek Rady Programowej Telewizji Polskiej oddział w Lublinie. - W ostatnich tygodniach docierały do nas sygnały na temat tego, że redakcja telewizji nie bywa na wszystkich konferencjach i nie jest zachowany obiektywizm, rzetelność dziennikarska. Postanowiliśmy, jako członkowie Rady Programowej, ten temat poruszyć - mówi Krzysztof Komorski, członek Rady Programowej Telewizji Polskiej oddział w Lublinie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.