reklama
reklama

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali samonaprawiający się materiał

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali samonaprawiający się materiał - Zdjęcie główne

Dr inż. Monika Ostapiuk | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Międzynarodowy zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej i Instituto Superior Técnico z Portugalii opracował nową grupę materiałów, które mogą same się naprawiać i mają pamięć kształtu.
reklama

Materiały samonaprawiające się należą do grupy materiałów inteligentnych, które zmieniają swoje właściwości w kontrolowany sposób w odpowiedzi na działanie bodźca zewnętrznego. Mechanizm samonaprawiania się materiałów jest analogiczny do tego jaki istnieje w przyrodzie np. gojenie się skóry czy zrastanie się złamanych kości i opiera się na natychmiastowej reakcji na uszkodzenie.

- Nasz materiał składa się z warstw magnezu i kompozytu węglowo-epoksydowego, między którymi umieszczone są mikrokapsułki z substancjami potrzebnymi do naprawienia oryginalnej części. Warstwa samonaprawiająca się odbudowuje mikropęknięcia, zapobiega występowaniu zmian korozyjnych, a także stanowi warstwę izolującą - mówi dr inż. Monika Ostapiuk z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.

Dr inż. Ostapiuk wyjaśnia też na czym polega mikrokapsułkowanie.

- Mikrokapsułki zawierające substancje do samonaprawiania dodaje się do kompozytowej mieszanki polimerowej. W przypadku wystąpienia mikropęknięcia, kapsułka rozpada się, uwalniając substancję regenerującą. Zachodząca w wyniku tego reakcja polimeryzacji zamyka pęknięcie i zapobiega w ten sposób jego powiększaniu się - wyjaśnia dr inż. Monika Ostapiuk.

Wynalazek można zastosować tam, gdzie wykorzystywane są kompozyty tj. w przemyśle kosmicznym, lotniczym czy motoryzacyjnym, czyli tam, gdzie wymagane są niska masa i wysoka odporność materiałów konstrukcyjnych. Jak zaznaczają badacze z Lublina, na razie możliwa jest naprawa mikropęknięć, ale być może uda się przystosować kapsułki do odbudowy także większych uszkodzeń.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama