reklama
reklama

Doktorantka Politechniki Lubelskiej pojedzie do Szwajcarii. Pokaże tam swoje wynalazki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Doktorantka Politechniki Lubelskiej pojedzie do Szwajcarii. Pokaże tam swoje wynalazki - Zdjęcie główne

Doktorantka Politechniki Lubelskiej pojedzie do Szwajcarii. | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Mgr inż. Justyna Pastuszak, doktorantka na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej dostała nagrodę główną w 13. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”. Tym samym wyjedzie do Genewy, żeby tam pokazać swoje wynalazki.
reklama

Mgr inż. Justyna Pastuszak jest współautorką cyklu 3 wynalazków dotyczących sposobu wytwarzania krzemowego ogniwa fotowoltaicznego z dodatkowym poziomem energetycznym w paśmie zabronionym. To rozwiązanie dostało w konkursie nagrodę główną,  którą jest  wyjazd na Międzynarodową Wystawę Wynalazków w Genewie – Geneva Inventions 2023 oraz udział w Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2023. Rozwiązanie zaproponowane przez mgr inż. Justynę Pastuszak (we współpracy z prof. Pawłem Węgierkiem) jest przeznaczone dla poprawy efektywności zjawiska fotokonwersji, a w konsekwencji sprawności krzemowych paneli fotowoltaicznych powszechnie stosowanych w instalacjach i elektrowniach PV.

- Aktualnie około 80% wszystkich istniejących instalacji fotowoltaicznych jest oparte na technologii krzemowej, czyli wykorzystuje panele wykonane z krzemu w różnych technologiach. Nasz wynalazek jest przeznaczony do tego typu paneli, co powoduje, że ewentualne jego wdrożenie może przyczynić się do jeszcze większego wzrostu popularności fotowoltaiki jako alternatywnego źródła energii - informuje współautor wynalazku, prof. Paweł Węgierek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Jak podkreśla mgr inż. Pastuszak, zaletą nagrodzonego rozwiązania, biorąc pod uwagę aktualne kierunki rozwoju technologii wytwarzania ogniw krzemowych z coraz szerszym wykorzystaniem implantacji jonowej, jest obniżenie kosztów wprowadzenia do produkcji oraz zwiększenie opłacalności stosowania ogniw krzemowych.

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 123 rozwiązania opracowane przez 285 twórców z 23 uczelni i instytutów badawczych. Najwięcej, bo 14 rozwiązań, przysłano z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na drugim miejscu jest Politechnika Lubelska z 12 wynalazkami. Konkurs jest organizowany od 2010 roku przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama