Reklama

Reklama

Lublin: Wzrosną podatki od nieruchomości. Radni przegłosowali podwyżkę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: JN

Lublin: Wzrosną podatki od nieruchomości. Radni przegłosowali podwyżkę - Zdjęcie główne

Sesja Rady Miasta Lublin | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Decyzją radnych miejskich podniesiono podatki od nieruchomości. Ma to obowiązywać od przyszłego roku.

Reklama

Rada Miasta Lublin na czwartkowej (20 października) sesji ustalili podwyżkę podatku od nieruchomości na 2023 rok. Za uchwałą w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na 2023 rok" głosowano 17 radnych, a przeciw było 12. Nie było dyskusji w tym punkcie, ale przed głosowaniem Piotr Breś (klub radnych Prawa i Sprawiedliwości) poprosił, żeby podwyżkę dla przedsiębiorców zmniejszyć o 1 zł.

-  Przedsiębiorcy nie mają lekko. Toczył ich wcześniej COVID, teraz tzw. putinflacja, a my jeszcze podnosimy im stawkę podatku o 3,76 zł . Z 24,45 do 28,21 zł. To bardzo duża podwyżka, bo wcześniej były podwyżki o 1-2 zł za mkw. Tutaj prawie 4 złote - mówił Piotr Breś.

Jego prośba nie została jednak uzwględniona.

W myśl ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki te nie mogą przekroczyć górnych granic stawek kwotowych ogłaszanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

- Górne granice stawek kwotowych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Zgodnie z Komunikatem Prezesa GUS wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2022 r. w stosunku do I półrocza 2021 r. wyniósł 111,8% (wzrost o 11,8%). W oparciu o ww. wskaźnik Minister Finansów obwieszczeniem z dnia 28 lipca 2022 r. ustalił górne granice stawek kwotowych dla podatku od nieruchomości na rok 2023 (M. P. z 2022 r. poz. 731) - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

W uchwale zaproponowany został wzrost stawek w stosunku do wysokości stawek podatkowych obowiązujących w 2022 roku, który "wymusiły m.in. wprowadzone przez rząd zmiany w systemie podatkowym w szczególności w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) z lat 2019-2022 skutkujące ubytkiem bieżących dochodów własnych miasta".

Dalej można przeczytać, że szacunkowy ubytek dochodów bieżących budżetu miasta w przyszłym roku wyniesie 300 mln zł i nie towarzyszy mu pełna rekompensata. Lublin otrzyma w 2023 roku wpływy z tytułu udziałów w PIT w kwocie 498,53 mln zł, tj. o 15% mniej niż w 2022 r. (wpływy wyniosą 584,33 mln zł).

- Poza osłabieniem finansów miasta wynikającym ze zmian wprowadzonych Polskim Ładem, miasto musi poradzić sobie ze wzrostem kosztów wykonywania zadań publicznych spowodowanych kilkuset procentowym wzrostem ceny energii, wysoką inflacją (która w sierpniu wyniosła 16,1%, a we wrześniu 17,2% przy prognozowanej na 2022 r. przez rząd 3,3%), wzrostem kosztów pracy (wzrost płacy minimalnej (od 1 stycznia 2023 r. o 16% i od 1 lipca o kolejne 3%) - napisano w uzasadnieniu.

Poza tym, podkreślono, że zmniejszenie wpływów z zasadniczego źródła własnych dochodów bieżących miasta (PIT) przy jednoczesnym wzroście na "niespotykaną w ostatnich latach skalę kosztów zadań publicznych" pogarsza sytuację finansową miasta co skutkuje trudnościami z finansowaniem podstawowych usług publicznych wykonywanych na rzecz mieszkańców. - Stąd też propozycja wzrostu stawek podatku od nieruchomości na 2023 rok - dodadno w uzasadnieniu.

Do uchwały dołączono tabelę, która przedstawia stawki podatku od nieruchomości obowiązujące w 2021 i 2022 roku, górne stawki ustalone przez Ministra Finansów na 2023 rok oraz proponowane w projekcie uchwały stawki na 2023 rok.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy