reklama
reklama

Lublin we wspólnym projekcie z Kiszynowem. Miasta popracują nad transportem publicznym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Lublin we wspólnym projekcie z Kiszynowem. Miasta popracują nad transportem publicznym - Zdjęcie główne

Lublin we wspólnym projekcie z Kiszynowem. Miasta popracują nad transportem publicznym | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lublin przez kilka lat będzie współpracował z Kiszynowem w ramach projektu z zakresu transportu publicznego. Dzięki temu na podstawie lubelskich rozwiązań, w stolicy Mołdawii ma zostać zrefermowany transport.
reklama

Lublin i Kiszynów - stolica Mołdawii, w latach 2021-2024 będą realizować wspólny projekt unijny z transportu publicznego. Miasta otrzymały dofinansowanie Komisji Europejskiej w wysokości ponad 3 mln euro. Dzieki projektowi w Kiszynowie ma zostać: zreformowany system zarządzania publicznym transportem, poprawiony dialog politycznyh między urzędami centralnymi a władzą lokalną, wmocnione kompetencje samorządu w zarządzaniu podległymi mu jednostkami i ma być zwiększona przejrzystość transportu przez nowoczenie rozwiązania. 
 
- Dwa lata temu gościliśmy trzyosobową delegację ze stolicy Mołdawii. Władze Kiszyniowa zapoznały się z dobrymi praktykami lubelskiego samorządu w zakresie transportu publicznego i wdrażania technologii informatycznych w administracji. Uczestniczenie w tym przedsięwzięciu to szansa na zdobycie nie tylko cennych doświadczeń w dużym międzynarodowym projekcie pod bezpośrednim nadzorem Komisji Europejskiej, ale także okazja do promocji międzynarodowej miasta, a szczególnie lubelskich rozwiązań w dziedzinie transportu publicznego - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydent Miasta Lublin ds. unwestycji i rozwoju. 
 
Lublin występuje w roli partnera, którego głównym zadaniem jest udzielanie wsparcia merytorycznego miastu Kiszyniów poprzez przekazanie doświadczeń, w postaci szkoleń i konsultacji z zakresu wdrażania nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym. Kluczowe dla Lublina jest uwzględnienie w projekcie działań takich jak np. udział w wizytach studyjnych w miastach europejskich, które wdrażają nowoczesną politykę transportową, udział w międzynarodowych targach komunikacyjnych w Kielcach i Brukseli w celu zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi w transporcie zbiorowym oraz przeprowadzenie badań marketingowych dotyczących komunikacji miejskiej bez angażowania miejskich środków budżetowych. W ramach projektu ma byc też zorganizowany Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie w 2021 roku i panel tematyczny na temat transportu publicznego w trakcie Kongresu Współpracy Transgranicznej w 2022 roku.
 
Całkowita wartość projektu to 3,5 mln euro, a dofinansowanie Komisji Europejskiej wynosi 95%. Lublin nie ponosi żadnych kosztów, bo wkład własny zapewnia Kiszyniów, czyli lider projektu. Jednocześnie projekt zakłada środki na realizację zadań przez Miasto Lublin w wysokości około 400 tys. euro. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama