Narodowy Spis Powszechny
Z początkiem kwietnia zaczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Narodowe Spisy Powszechne są przeprowadzane co 10 lat. W tym roku jest obowiązkowy. Podstawową metodą spisu jest samospis internetowy poprzez formularz spisowy dostępny na stronie spis.gov.pl. Spisać muszą się wszyscy mieszkańcy Polski, w tym Polacy i cudzoziemcy, którzy stale mieszkają lub przebywają czasowo na terenie Polski, jak również Polacy przebywający czasowo za granicą. Przedmiotem spisu są również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zamieszkania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.
Spisać muszą się też cudzoziemcy
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie w poniedziałek (31 maja) odbyła się konferencja na temat trwającego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości narodowych i etnicznych.
- Narodowy Spis Powszechny jest jedynym rzetelnym i pełnym badaniem określającym strukturę wyznaniową i etniczną kraju. Dzięki niemu można trafnie oszacować liczebność diaspor wyznaniowych oraz mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących terytorium Polski, jak też tworzyć programy wsparcia wychodzących naprzeciw potrzebom niniejszych grup - mówił Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.
CZYTAJ TAKŻE: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Rachmistrzowie telefoniczni zaczynają pracę
- Nie jest to czynność, której jedynym zadaniem jest tylko i wyłącznie policzenie się. To przede wszystkim możliwość – na bazie danych będących wynikiem spisu oraz w odniesieniu do wyników poprzednich spisów – przeprowadzenia badań, które pokażą trendy zmian demograficznych na terenie województwa lubelskiego oraz miejsca naszego regionu w zakresie tych trendów na tle kraju. Niezmiernie ważne jest nie tylko uczestnictwo, ale również solidność w realizacji obowiązku spisu, do czego wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego zachęcam i zapraszam - dodawał Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
- Spis powszechny jest istotny dla całego społeczeństwa, ale dla mniejszości ma wymiar szczególny. Przede wszystkim spis jest podstawą do korzystania przez mniejszości z pewnych praw przewidzianych w zapisach Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Spis pozwala określić, ile mniejszości jest na danym terenie. To oczywiście wpływa na działania ze strony państwa i innych instytucji publicznych wobec mniejszości i stąd dla mniejszości ma to również znaczenie - zaznaczył Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego z siedzibą w Lublinie.
Konferencja prasowa w sprawie NSP z uwzględnieniem mniejszości narodowych i etnicznych
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.