Reklama

Reklama

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Rachmistrzowie telefoniczni zaczynają pracę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W związku z nim pracę rozpoczęli rachmistrzowie telefoniczni. Dzwonią oni z dydeykowanego numeru telefonu i można zweryfikować ich tożsamość, żeby nie paść ofiarą oszustwa.

Reklama

Rachmistrzowie telefonczni zaczęli pracę
 
W związku z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, pracę rozpoczęli  rachmistrzowie telefoniczni, którzy dzwonią wyłącznie ze specjalnie dedykowanego numeru 22 828 88 88. Wywiady bezpośrednie realizowane przez rachmistrzów jako metoda wspierająca samospis, który jest formą obowiązkową, zostały wstrzymane do odwołania.
 
 
Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać o kilku rzeczach. Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach. Oprócz tego, rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych. Poza tym, jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych. Co więcej, rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych. Z kolei w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub w przypadku mieszkańców Lublina do właściwego Miejskiego Biura Spisowego.
 
Weryfikacja rachmistrzów
 
Tożsamość rachmistrza można zweryfikować poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ lub przez kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (wybierając 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). 
 
 
- Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych. Wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość, z kolei osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, czyli największe i najważniejsze badanie polskiej statystyki publicznej prowadzone jest po raz pierwszy przez Internet. Samospis internetowy to podstawowa i obowiązkowa forma spisu. Spis telefoniczny lub przy pomocy rachmistrza spisowego, który telefonicznie lub bezpośrednio przeprowadzi wywiad, przewidziano jako metody uzupełniające. Będzie można z nich skorzystać w sytuacji, gdy nie ma możliwości dokonania spisu za pomocą Internetu.

Mieszkańcy Lublina, którzy chcą dokonać samospisu, a nie mogą tego zrobić we własnym zakresie, mogą skorzystać ze sprzętu komputerowego udostępnionego w Ratuszu (plac Łokietka 1, sala nr 3). Aby skorzystać z tej możliwości należy wcześniej umówić wizytę, dzwoniąc na numer: 81 466 1200, 81 466 2010 lub 81 466 2100, w godz. 7.30-15.30. Aby umówić wizytę w Polskim Języku Migowym należy połączyć się z tłumaczem online, w godz. 9.00-15.00, za pośrednictwem strony lublin.eu. Przyjęte rozwiązania pozwolą na płynną obsługę, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa w związku z trwającą epidemią.
 
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy i nie można odmówić przekazania danych. W przypadku osób niepełnoletnich spisu w ich imieniu dokonują rodzice lub prawni opiekunowie. Spis potrwa do 30 września.
 
 
Oprócz tego, Urząd Statystyczny w Lublinie przygotował kilka propozycji testów wiedzy i konkursów dla dzieci i młodzieży o tematyce spisowej. Regulaminy oraz więcej informacji dostępne są na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy