reklama
reklama

Lublin przykładem dla europejskich miast. Wyróżniono trzy projekty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin przykładem dla europejskich miast. Wyróżniono trzy projekty - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiędzynarodowy Komitet Monitorujący URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina jako przykład prekursorskich rozwiązań dla innych europejskich miast. Znak Dobrej Praktyki URBACT trafił do projektów: Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030, Przedsiębiorcze Dzieciaki i Przestrzenie Młodych.
reklama

- Jesteśmy dumni, że nasze projekty zostały dostrzeżone i wyróżnione jako dobre praktyki, dzięki czemu mogą być inspiracją dla innych miast. Wybór trzech projektów z Lublina potwierdza, że z powodzeniem wprowadzamy nowoczesne rozwiązania, przyczyniając się do tworzenia bardziej przedsiębiorczych i zrównoważonych społeczności. Wyróżnienie otwiera również Lublinowi drogę do kolejnego naboru, w ramach którego projekty mogą być upowszechniane i rozwijane z wykorzystaniem funduszy i zasobów z programu URBACT - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Strategia Lublin 2030 powstała w oparciu o wielomiesięczne konsultacje z udziałem blisko 100 ekspertów różnych dyscyplin, a także tysiąca mieszkańców i mieszkanek miasta. Działania partycypacyjne oparto na pytaniu: Jaki ma być Lublin w 2030 roku? W efekcie odpowiedzi od 12 tys. osób, 77 spotkań, dyskusji, gier i warsztatów powstał katalog opinii i wyobrażeń, tworzących społeczną wizję miasta i jego przyszłości. W kolejnym kroku 120 przedstawicieli mieszkańców i środowisk zawodowych, wybranych w otwartym naborze, pracowało nad dalszymi szczegółami dokumentu. Rekomendacje wypracowane w cyklu blisko 40 warsztatów przeszły weryfikacje w strukturach urzędu i kolejne konsultacje społeczne w ramach otwartych spotkań z mieszkankami i mieszkańcami. Zweryfikowane przez społeczność miasta zalecenia, stały się podstawą Strategii Lublin 2030. Prace nad dokumentem otrzymały wsparcie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w postaci dotacji o wartości blisko 2,4 mln zł.
 
 
Z kolei projekt Przedsiębiorcze Dzieciaki jest kompleksową inicjatywą skierowaną do dzieci w wieku 6-10 lat. Jego celem jest rozwijanie kompetencji przedsiębiorczych i miękkich oraz kreowanie aktywnej i przedsiębiorczej postawy wśród młodych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. Poprzez zajęcia warsztatowe na temat przedsiębiorczości, wizyty studyjne w firmach, spotkania z przedsiębiorcami kreatywnymi, a także zakładając własne mini firmy dzieci uczą się podstawowych zasad funkcjonowania w gospodarce oraz zyskują inspirację do rozwijania swoich pasji, które w przyszłości mają szansę przekuć na własne biznesy. Program budzi duże zainteresowanie zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli oraz rodziców, którzy w projekcie widzą szansę kształtowania postaw proprzedsiębiorczych młodych ludzi, a dodatkowo sami zyskują wiedzę na temat funkcjonujących w mieście firm.
 
Natomiast Przestrzenie Młodych powstały w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Miasto zobowiązało się do stworzenia otwartych przestrzeni dla młodzieży, w których mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, spotkać się z przyjaciółmi lub w spokoju odrobić lekcje. Obecnie Lublin ma największą sieć przestrzeni w Polsce, w których młodzi ludzie mają możliwość spędzania wolnego czasu, nawiązywania nowych znajomości i realizacji swoich potrzeby. To 8 lokalizacji na mapie Lublina: Hej! przy ul. Peowiaków 11 (dzielnica Śródmieście), Po prostu Fajne Miejsce!: Przestrzeń Młodych przy ul. Jana Sawy 5 lok. 9 (dzielnica Rury), Przestrzeń Młodych: Prusa2 przy ul. Prusa 2 (dzielnica Śródmieście), ReWir: Przestrzeń Młodych przy ul. Królowej Bony 8 (dzielnica Felin), Baza: Przestrzeń Młodych przy ul. Długiej 88 (dzielnica Kośminek), Przestrzeń Młodych: Punkt Kultury przy ul. Skibińskiej 21 (dzielnica Bronowice), Kosmos: Przestrzeń Młodych przy Al. Racławickich 33/U-8 (dzielnica Wieniawa) oraz Piwnica Labiryntu: Przestrzeń Młodych przy ul. Popiełuszki 5 (dzielnica Wieniawa).
 
- Dzięki tytułowi Dobrej Praktyki, projekty Lublina będą promowane na kanałach komunikacyjnych URBACT w latach 2024-2025. Jednym z kluczowych punktów tej promocji będzie udział Lublina w nadchodzącym URBACT City Festival, który odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia 2025 r. we Wrocławiu. W ramach tegorocznej edycji naboru do programu URBACT, spośród 249 zgłoszeń nadesłanych z całej Europy, wyróżniono 116 projektów w tym 7 z Polski -  3 z Lublina, 3 z Wrocławia i 1 z Ostrowa Wielkopolskiego - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama