reklama
reklama

Lublin: Przeszkolą absolwentów "Vetterów' z hotelarstwa. Podpisano list intencyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Przeszkolą absolwentów "Vetterów' z hotelarstwa. Podpisano list intencyjny - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto Lublin, Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów i Hotel Hampton By Hilton Lublin podpisali trójstronny list intencyjny.
reklama

- Nasza współpraca ma na celu wspieranie kształcenia zawodowego lubelskiej młodzieży i przygotowanie jej do czekających w życiu wyzwań. Dzięki stażom w hotelu absolwentki i absolwenci lepiej zrozumieją specyfikę i standardy branży turystycznej oraz hotelarskiej, a współpraca z profesjonalistami umożliwi poznanie im najnowszych trendów oraz zmotywuje do pozostania w zawodzie. Wierzę, że na współpracy skorzysta również sam hotel, dzięki zaangażowaniu młodych, chętnych i zmotywowanych osób. Zachęcamy inne hotele w Lublinie do podjęcia tej formy współpracy z naszą szkołą kształcącą specjalistki i specjalistów w sektorze turystyki -mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

reklama

W ramach podpisanego listu intencyjnego absolwentki i absolwenci kierunku technik hotelarstwa Zespołu Szkół Ekonomicznych odbędą sześciomiesięczne staże w Hotelu Hampton by Hilton Lublin. Profesjonalna praktyka zawodowa umożliwi im udział w zajęciach otwartych, m.in. wykładach, warsztatach, wycieczkach przedmiotowych do hoteli sieci Hilton oraz innych działaniach wpływających na podniesienie kompetencji zawodowych hotelarzy. Odbyty staż zawodowy zostanie potwierdzony specjalnym certyfikatem, pozwalającym na podjęcie pracy w hotelach tej sieci. Podczas trwania pilotażu hotel będzie uczestniczył także w doskonaleniu zawodowym nauczycielek i nauczycieli hotelarskich przedmiotów zawodowych. Projekt adresowany jest do uczennic i uczniów kierunku technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki oraz nauczycielek i nauczycieli przedmiotów zawodowych hotelarsko-turystycznych.

reklama

- Celem projektu „Akademia hotelarza – od stażysty do profesjonalisty” jest podejmowanie wspólnych działań (szkoła – hotel – miasto) na rzecz wspierania kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb lokalnego rynku pracy, zapewnienie spójnych, wzajemnie uzupełniających się działań na rzecz promowania młodych talentów w zawodach hotelarskich, m.in. zwiększenie zaangażowania pracodawców w podnoszeniu poziomu kształcenia zawodowego poprzez zaproponowanie im innowacyjnych warunków i metod kształcenia bezpośrednio u pracodawcy oraz zdobywanie praktycznych kompetencji zawodowych pod opieką profesjonalnej kadry z wieloletnim doświadczeniem pracy w branży hotelarskiej. Wszystkie te aspekty przyczynią się do lepszego przygotowania uczennic i uczniów do wyzwań zawodowych i wzbogacą ich edukację - tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

reklama

Zespół Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie to jedna z najstarszych szkół w Polsce – założona została w 1866 roku, czyli posiada ponad 150-letnią tradycję. Jest to również pierwsza szkoła ekonomiczna w regionie, ma 50 lat doświadczenia w nauczaniu na kierunkach technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej. W rankingu liceów i techników „Perspektywy” może pochwalić się tytułem m.in Złotej Szkoły 2024. W strukturze zespołu szkół funkcjonuje XVI Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Ekonomiczne kształcące w kierunkach: technik ekonomista, technik informatyk, technik organizacji turystyki i technik hotelarstwa.

Szkoła mieści się w zabytkowym gmachu przy ul. Bernardyńskiej, który w latach 2019-2021 został generalnie przebudowany i wyremontowany z projektu unijnego (całkowity koszt przebudowy wyniósł 16,7 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowiły środki UE). W celu poprawy dostępności szkoły dla osób z niepełnosprawnościami budynek wyposażono w windę (714 tys. zł). Uczennice i uczniowie szkoły kształcący się w zawodach hotelarza uczestniczą w projektach europejskich Erasmus+ i odbywają międzynarodowe praktyki, m.in. 4-tygodniowe staże w hotelach wysokiej kategorii w Niemczech, we Francji i w Hiszpanii (Majorka). Zdobywają nowe kompetencje w zakresie obsługi gościa hotelowego w działach obsługi konsumenta, służby pięter, recepcji i SPA, a także w zakresie posługiwania się językami obcymi w środowisku zawodowym i w życiu codziennym.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama