Reklama

Reklama

Lublin: Politechnika Lubelska na szczycie ogólnopolskiego rankingu. Chodzi o patenty na wynalazki

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Politechnika Lubelska na szczycie ogólnopolskiego rankingu. Chodzi o patenty na wynalazki - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Urząd Patentowy RP podsumował aktywność europejskich przedsiębiorstw i jednostek badawczo-rozwojowych w zakresie innowacyjności i ochrony wynalazków. Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Politechnika Lubelska.

Reklama

W 2021 roku Urząd Patentowy RP udzielił blisko 3244 patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory użytkowe. Politechnika Lubelska zajęła 1 miejsce w rankingu i tym samym zanotowała 15 patentów więcej niż Politechnika Łódzka, plasująca się na 2. pozycji.

 

Pracownicy lubelskiej uczelni otrzymali 136 decyzji o udzieleniu patentu. Najwięcej (50) patentów trafiło do Wydziału Mechanicznego, a kolejne aplikacje pochodzą z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki (39) oraz Wydziału Inżynierii Środowiska (31).

- Przykładami rozwiązań powstałych na Politechnice Lubelskiej są: sposób spieniania asfaltu z zastosowaniem dodatku dwuskładnikowego mineralnego, urządzenie do walcowania prętów stalowych czy sposób zmniejszania ryzyka powstania urazów podczas upadku człowieka lub ich skutków. Innym rozwiązaniem zaproponowanym przez lubelskich naukowców jest wykorzystanie popiołów jako materiałów funkcjonalizowanych stosowanych w inżynierii środowiska, budownictwie i rolnictwie - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Działalność patentową Politechniki doceniła też Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, która w tym roku ponownie zaliczyła lubelską uczelnię do czołowych jednostek wyróżniających się innowacyjnością. W opublikowanym w czerwcu rankingu szkół wyższych Politechnika Lubelska zajęła 3. pozycję w kategorii wynalazczość.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy