Reklama

Reklama

Lublin: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej poprowadzą zajęcia dla ukraińskich studentów. Na zamku w Janowcu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Naukowcy z Politechniki Lubelskiej poprowadzą zajęcia dla ukraińskich studentów. Na zamku w Janowcu - Zdjęcie główne

Zamek Janowcu | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Ukraińscy studenci pod kierunkiem naukowców Politechniki Lubelskiej dowiedzą się jak chronić i zarządzać zabytkowymi obiektami. Takie zajęcia będą odbywać się na zamku w Janowcu.

Reklama

Dwudziestu studentów z czterech ukraińskich uczelni - Politechniki Lwowskiej, Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury, Charkowskiego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury oraz Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego, odwiedzi zamek w Janowcu niedaleko Kazimierza Dolnego. Przez kilka dni będa brać udział w warsztatach z ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym.

Wśród uczestników będą ukraińscy studenci, a także naukowcy Politechniki Lubelskiej oraz pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

- Chcemy przygotować studentów do pracy w swoim kraju. Z uwagi na toczącą się wojnę, nabyte podczas kursu umiejętności z pewnością pomogą im w odpowiedni sposób zadbać o wartościowe, zabytkowe budynki, oszacować zniszczenia oraz zaplanować odbudowę obiektów - mówi prof. Bogusław Szmygin, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Studenci pod kierunkiem naukowców Politechniki Lubelskiej będą uczyć się m.in. modelu tworzenia dokumentacji, określania stanu zachowania obiektu zabytkowego, jego atrybutów oraz sposobów gromadzenia, a następnie wykorzystywania zebranych informacji. Podczas zajęć będą korzystać z drona oraz drukarki 3D.

W trakcie takich warsztatów studenci z Ukrainy mają uczyć się nowoczesnych metod gromadzenia oraz analizy danych istotnych do określania stanu zachowania obiektu zabytkowego. Dowiedzą się również jak oszacować stan zachowania oraz określić możliwości adaptacyjne czy użytkowe obiektu. Podsumowaniem warsztatów będzie prezentacja rezultatów prac przeprowadzonych w trakcie zajęć. Dodatkowo, właściciel firmy Katanga przekaże Politechnice Lwowskiej drona, który ma ułatwić pracę nad ochroną zabytków w Ukrainie.

Zamek w Janowcu wzniesiony został na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku. Był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są tacy architekci i rzeźbiarze jak: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren. Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Jedną z odbudowanych części jest tzw. Dom Północny – swego rodzaju pałac, dobudowany w 1. poł. XVII wieku do wcześniej istniejącego muru obronnego. Obecnie w trzech salach zamku zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji. Z kolei w piwnicach prezentowana jest wystawa ceramiki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy