reklama
reklama

Doktorantka Politechniki Lubelskiej z nagrodą ministra

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Doktorantka Politechniki Lubelskiej z nagrodą ministra - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDr inż. Paulina Jamińska-Gadomska z Politechniki Lubelskiej została laureatką 48. edycji konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii za rozprawę doktorską pt. "Analiza oddziaływania wiatru na układ budynek-rusztowanie”. Promotorem pracy był prof. Tomasz Lipecki. Rozprawa została obroniona z wyróżnieniem.
reklama

Dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska pracuje w Katedrze Mechaniki Budowli na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo otrzymała w 2019 r. Jej praca naukowa związana jest z badaniami w skali naturalnej oraz analiz numerycznych wpływu wiatru na konstrukcje budowlane (np. rusztowania), analiz nośności rusztowań i dynamiki obiektów budowlanych. Jest autorką 21 artykułów (10 związanych z tematyką rusztowań) oraz 9 fragmentów monografii. Członek: Polskiego Stowarzyszenia Inżynierii Wiatrowej, Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki oraz Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej.

reklama

- Praca ma bardzo dużą wartość naukową, wykorzystano w niej nowoczesne narzędzia badawcze, wyniki są przydatne w praktyce, a biorąc pod uwagę duże koszty wypadków związanych z wykorzystaniem rusztowań na budowach, ma także duże znaczenie ekonomiczne - podkreśla prof. Tomasz Lipecki z Politechniki Lubelskiej, promotor doktoratu.

- Najpierw przeprowadziłam badania terenowe pomiaru prędkości i kierunku wiatru przy użyciu czujników ultradźwiękowych. Badania w skali naturalnej zrobiłam na kilkudziesięciu rusztowaniach fasadowych wzniesionych w różnych rejonach Polski. Potem wykonałam symulacje obliczeniowe. Dotyczyły one takich czynników, jak: zmiany oddziaływania wiatru na konstrukcję rusztowania w zależności od kąta napływu wiatru, odsunięcia rusztowania od budynku, stopnia odzwierciedlenia detali budynku, wielkości obciążenia na słupki rusztowania oraz zmiany opływu wywołanej obecnością rusztowania przy budynku - mówi dr inż. Paulina Jamińska-Gadomska z Katedry Mechaniki Budowli.

reklama

Uczelnia informuje, że badania pokazały, że siły pochodzące od rzeczywistego obciążenia wiatrem znacznie różnią się kierunkiem, zwrotem i wartością od sił zalecanych w normach. Niedoszacowania obciążenia wiatrem może prowadzić do przekroczenia nośności w elementach rusztowania, a w konsekwencji do katastrofy budowlanej. Awarie rusztowań, spowodowane działaniem wiatru, będą rzadziej występowały, jeżeli montażyści i inżynierowie budowlani będą świadomi konsekwencji stosowania lub niestosowania konkretnych rozwiązań, np. w zakresie kotwienia.

reklama

- Autorka w wyniku swojej pracy zaproponowała istotne zalecenia dotyczące modelowania i kotwienia rusztowań ramowych, które w bezpośredni sposób mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pracy takich konstrukcji i bezpieczeństwo ludzi na rusztowaniach. Okazało się m.in., że decydujący wpływ na obciążenie wiatrem rusztowania ma opływ budynku wynikający z jego kształtu - podkreśla prof. Tomasz Lipecki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama