Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Leszek Daniewski (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował do władz miasta interpelację. Dotyczy ona umieszczenia przy nowym moście w ul. Żeglarskiej tablicy informacyjnej o jego patronie - Prezydencie RP Ryszardzie Kaczorowskim.
Jeszcze w kwietniu Rada Miasta Lublin podjęła uchwalę o nazwaniu nowego mostu na rzece Bystrzycy w ulicy Żeglarskiej w dzielnicy Zemborzyce im. Prezydenta RP
Ryszarda Kaczorowskiego, który jest jednocześnie Honorowym Obywatelem Miasta Lublin. Sama uroczystość związana z nadaniem imienia tzaplanowana jest na 12 września.
- Mieszkańcy mojej Dzielnicy Zemborzyce z radością i dumą przyjęli wiadomość o takiej decyzji Rady Miasta. Szczególne wzruszenie można było zauważyć wśród społeczności Szkoły Podstawowej nr 39, noszącej imię Szarych Szeregów, których członkiem był Prezydent Ryszard Kaczorowski. Po Jego tragicznej śmierci, z mojej inicjatywy odsłonięta została, w Izbie Pamięci Szarych Szeregów w SP nr 39, tablica upamiętniająca tego wybitnego męża stanu. Uroczystość odbyła się z udziałem żony Prezydenta Pani Karoliny Kaczorowskiej, mieszkańców Zemborzyc oraz władz miasta - napisał Leszek Daniewski.
W związku ze zbliżającą się uroczystością nadania imienia nowemu mostowi, wiceprzewodniczący zwrócił się z prośbą o wykonanie tablicy informacyjnej o osobie patrona, która byłaby umieszczona tuż przy moście. Dodał również, że skoro w pobliżu przebiega ścieżka rowerowa i chodniki to zamieszczone na tablicy informacje stanowiłyby plenerową lekcję historii dla mieszkańców i turystów.
- Obszerne materiały i zbiory zdjęć, które mogą być pomocne w przygotowaniu tych informacji są w posiadaniu Szkoły Podstawowej nr 39. Z uwagi na krótki czas jaki pozostał do tej uroczystości, umieszczenie takiej tablicy mogłoby nastąpić w terminie późniejszym - podsumował Daniewski.
Jeszcze nie ma odpowiedzi.
Ryszard Kaczorowski urodził się w 1919 rku. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Był politykiem, działaczem społecznym, harcerzem, komendantem chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku. Był również ostatnim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W1990 roku złożył urząd na ręce nowo wybranego w pierwszych, od zakończenia II wojny światowej, wolnych wyborach w kraju i zaprzysiężonego prezydenta Lecha Wałęsy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.