Radny miejski Piotr Choduń z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka skierował do władz miasta interpelację w sprawie inicjatywy wprowadzenia budek na książki w przestrzeni publicznej. Takie budki miałyby na celu popularyzację czytelnictwa, wspieranie lokalnej kultury oraz integrację mieszkańców.
- To sprawdzone i popularne na całym świecie rozwiązanie może wzbogacić ofertę kulturalną Lublina, czyniąc ją bardziej dostępną i angażującą dla wszystkich grup wiekowych - przekonuje w interpelacji Piotr Choduń. - Budki na książki – jako otwarte punkty wymiany książek – pozwalają mieszkańcom na dzielenie się literaturą, a jednocześnie promują ideę recyklingu książek i wspólnego dbania o zasoby kultury. Takie punkty, umiejscowione w często uczęszczanych miejscach, jak parki, skwery, place czy dworce, mogą stać się przestrzenią międzypokoleniowego dialogu, inspiracją do rozmów o literaturze oraz okazją do organizacji wydarzeń literackich i animacyjnych.
Radny dodał, że Lublin ma już pozytywne doświadczenia z podobnymi inicjatywami oddolnymi, takimi jak działania Fundacji Dobra Droga czy projekt „Książkowy Azyl”.
- Ich funkcjonowanie pokazuje, że mieszkańcy chętnie korzystają z tego typu rozwiązań i sami angażują się w ich utrzymanie oraz rozwój. Włączenie takich działań w szerszą politykę miejską może pozwolić na ich rozwinięcie i objęcie zasięgiem całego miasta - napisał Choduń. - Szczególnego znaczenia nabiera umieszczanie budek w przestrzeniach związanych z ruchem pasażerskim – na dworcach autobusowych i kolejowych oraz w poczekalniach miejskich. Codziennie przewijają się przez nie tysiące osób, dla których możliwość sięgnięcia po książkę mogłaby być nie tylko miłym urozmaiceniem czasu oczekiwania, ale także impulsem do kontaktu z literaturą. To także symboliczne zaproszenie do postrzegania Lublina jako miasta gościnnego, kulturalnego i przyjaznego.
Na lokalizację budek zaproponował Park Ludowy, Park Saski, Ogród Botaniczny, Bulwary nad Bystrzycą, Dworzec Główny PKP, Dworzec autobusowy i miejskie poczekalnie, strefy przesiadkowe i inne przestrzenie dostępne dla mieszkańców i turystów.
Zdaniem radnego organizacją akcji zbierania książek od mieszkańców, mogłaby się odbywać przy współpracy z bibliotekami publicznymi, szkołami i organizacjami pozarządowymi. Same książki mogłyby trafiać do budek rotacyjnie, co zapewniłoby ich aktualność i różnorodność tematyczną. Do projektu włączone mogłyby być instytucje kultury, biblioteki, wydawnictwa oraz organizacje społeczne, które mogłyby wspierać działania edukacyjne i animacyjne wokół budek. Kolejne kwestia dotyczy zaprojektowania budek w sposób trwały, estetyczny i harmonijny z przestrzenią miejską. Radny proponuje ogłoszenie konkursu na ich projekt, zapraszając do udziału lokalnych artystów, projektantów i uczniów szkół plastycznych czy technicznych. Do tego w pobliżu mogłyby się odbywać np. spotkania autorskie, czytania performatywne, wymiany książkowe, warsztaty dla dzieci i młodzieży.
- Wprowadzenie budek na książki w różnych częściach Lublina, zarówno w przestrzeniach rekreacyjnych, jak i transportowych, może przyczynić się do realnego zwiększenia dostępności do literatury, promocji kultury i rozwijania tożsamości miasta jako przyjaznego czytelnikom. Liczę na pozytywne rozpatrzenie tej propozycji oraz możliwość wdrożenia pilotażowego programu już w nadchodzących miesiącach - podsumował Piotr Choduń.
Jeszcze nie ma odpowiedzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.