Reklama

Reklama

Lublin: Jarosław Gowin w WSEI: Adresujemy swój program do niezgadzających się na ciągłą wojnę polsko-polską [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: JN

Lublin: Jarosław Gowin w WSEI: Adresujemy swój program do niezgadzających się na ciągłą wojnę polsko-polską [WIDEO] - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa Jarosława Gowina w Lublinie | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Lublin odwiedził Jarosław Gowin - były wicepremier i szef partii Porozumienie. Mówił m.in. o rozwiązaniach Polskiego Ładu dla samorządów, obostrzeniach, uchodźcach, szkołach.

Reklama

Uniezależnić samorządy finansowo od centrali

W Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie przy ul. Projektowej odbyło się spotkanie władz uczelni zaproszonych gości z przedsiębiorcami i pracodawcami z regionu. W Forum dyskusyjnym wzięli udział m.in.: Jarosław Gowin - poseł, prezes partii "Porozumienie Jarosława Gowina” oraz były wicepremier i były minister rozwoju, pracy i technologii. Wcześniej odbyła się jeszcze konferencja prasowa.

Szef Porozumienia nawiązywał m.in. do Nowego Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na czas po pandemii koronawirusa. Poinformował, że jako Porozumienie proponują zapewnienie stabilności finansowania samorządu poprzez trzy elementy. Jest to zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT z obecnych 50 do 60 proc., zwiększenie udziału w podatku CIT do 31 proc. oraz udział samorządów w podatku VAT. W tym ostatnim przypadku chodzi o to, że każda gmina od zameldowanego w niej mieszkańca, uzyskiwałaby rocznie 200 zł, powiat 75 zł, województwo 25 zł.

- Dzięki tym rozwiązaniom moglibyśmy w pełni zrekompensować samorządom straty i uniezależnilibyśmy samorządy od arbitralnych decyzji z centrali. Sprawilibyśmy, że samorządy miałyby dochody własne, które pozwalałyby realizować zadania bieżące i inwestycje - wyjaśniał Jarosław Gowin.

Obostrzenia tylko dla niezaszczepionych

Poza tym, były wicperemier wspomniał też o przygotowaniu szkół do nowego roku szkolnego pod względem pandemii koronawirusa. Przy okazji poinformował, jakie według niego, powinny obowiązywać obostrzenia.

- Jestem przekonany, że włożono w to multum wysiłku. W Porozumieniu uważamy, że zajęcia powinny zdecydowanie odbywać się już nie w trybie zdalnym, tylko normalnie - w klasach - mówił Gowin. - Porozumienie jest także zdecydowanie przeciwne wprowadzaniu jakichkolwiek obostrzeń, jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Jeżeli mają być nowe obostrzenia, a niestety obawiam się, że będą niezbędne, to adresatem tych obostrzeń powinny być wyłącznie osoby, które nie poddały się szczepieniu albo nie dysponują aktualnym testem, że nie są zakazone - wyjaśniał Jarosław Gowin.

Brak zgody na nielegalne przekraczanie granicy

Pojawiła się też sprawa uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Na wysokości miejscowości Usnarz Górny, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczują migranci. Nie są oni wpuszczani do Polski i nie chcą wracać na Białoruś. 

Ostatnio na granicach Białorusi nagle wzrosła liczba migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę z Unią Europejską. Pochodzą np. z Iraku, Syrii, Afganistanu. Na początku wiele takich osób trafiało na Litwę, ale potem nielegalni migranci pojawili się też na granicach Łotwy i Polski.

- Widzimy celowość: objęcie opieką humanitarną osób koczujących na granicy. Nie ma żadnego usprawiedliwienia, żeby tego nie zrobić. Natomiast równocześnie rząd powinien jasno zadeklarować, że nie zgodzimy się jako państwo na nielegalne przekraczanie granicy polsko-białoruskiej. Nie jest to tylko granica naszego kraju, to jest zarazem granica Unii Europejskiej - podkreślał poseł, dodając, że pomoc humanitarna mogłaby oznaczyć np. objęcie opieką osób, które złożą wniosek o azyl i zapewnienie im opieki do czasu rozstrzygnięcia wniosku.

Przywrócić wpływ samorządów na szkoły

Pojawił się również temat pomysłu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zgodnie z projektem zwiększony byłby nadzór kuratorów oświaty nad szkołami i ograniczony byłby wpływ lokalnych samorządów i rodziców na pracę szkoły. Kurator miałby decydujący głos w komisjach wyłaniających dyrektorów szkół. Ministerstwo twierdzi, że są to potrzebne zmiany, bo kuratorzy dotychczas nie mieli możliwości wyegzekwowania swoich zaleceń. Oprócz tego, kurator mógłby wnioskować do samorządu o odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia, jeśli dyrektor nie nie będzie realizował zaleceń kuratora. Ale jednocześnie organ prowadzący nie będzie mógł usunąć dyrektora, nie otrzymując wcześniej pozytywnej opinii kuratora.

- Jesteśmy kategorycznie przeciw ubezwłasnowolnianu rodziców i samorządów w sprawach oświatowych. W naszej ocenie należy zrobić krok w odwrotną stronę, czyli przywrócić wpływ samorządów na wybór dyrektorów szkół - stwierdził Gowin.

Partia dla tych, którzy nie chcą wojny polsko-polskiej

Na koniec podkreślił, że między partią Prawo i Sprawiedliwość a Platformą Obywatelską jest duża przestrzeń pod względem programowym i jeżeli chodzi o rzeszę wyborców.

- Adresujemy swój program do niezgadzających się na ciągłą wojnę polsko-polską. Adresujemy nasz program do tych, którzy uważają, że Polska jest zarządzana dobrze tam gdzie są szerokie kompetnecje samorządów, tam gdzie jest silna, prywatna własność, gdzie wspierane sa mikro, małe, średnie, prywatne przedsiębiorstwa. Zdecydowanie opowiadamy się za obecnością Polski w Unii Europejskiej - mówił

Konferencja prasowa Jarosław Gowina

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy