Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: "Porozumienie Jarosława Gowina" promuje "Nowy Polski Ład". Stawia m.in. na mieszkalnictwo [WIDEO I GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lubelscy działacze partii "Porozumienie Jarosława Gowina" skomentowali rządowy program "Nowy Polski Ład" - Chcielibyśmy włączyć się w poparcie i promowanie w społeczeństwie rozwiązań przyjętych w programie "Polski Ład" promowanych przez naszego lidera - Jarosława Gowina - mówiła prezes zarządu lubelskiego okręgu "Porozumienia".

Reklama

Nowy Polski Ład

Nowy Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na czas po pandemii koronawirusa. W zeszłą sobotę (15 maja) szczegóły zaprezentowali m.in. Jarosław Kaczyński - prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz Mateusz Morawiecki - premier. dokument składa się z 10 rozdziałów. Obejmują one kwestie społeczne i ekonomiczne: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. Wśród pięciu fundamentów Polskiego Ładu są: 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc prac, mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 mkw. bez formalności, emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł.

"Porozumienie" chce promować Polski Ład

Do planów i reform w ramach Nowego Polskiego Ładu odniosła się partia "Porozumienia Jarosława Gowina" z Lubelszczyzny. Jej przedstawiciele w środę (19 maja) poruszyli takie kwestie jak m.in. mieszkalnictwo, zagospodarowanie przestrzenne, wsparcie zatrudnienia, wprowadzenie do Kodeksu Pracy pracy zdalnej i podniesienie kwoty wolnej od podatku.

- Jako zarząd okręgu lubelskiego "Porozumienia" chcielibyśmy włączyć się w poparcie i promowanie w społeczeństwie rozwiązań przyjętych w programie "Polski Ład" promowanych przez naszego lidera - Jarosława Gowina - mówiła Teresa Bogacka, prezes zarządu lubelskiego okręgu partii "Porozumienie Jarosława Gowina".

- Mieszkania to jeden z głównych problemów, jeśli chodzi o młodych ludzi, młode rodziny. To jest też problem, który sprawiał, że wiele osób wyjeźdżało za granicę i nie miało szans, by otrzymać mieszkanie. Polski Ład daje na to szansę - Zbigniew Wojciechowski, przewodniczący Rady Regionalnej województwa lubelskie partii "Porozumienie" oraz wicemarszałek województwa lubelskiego. - To, co innego niż Krajowy Plan Odbudowy - Polski Ład jest zdecydowanie szerszym programem społeczno-gospodarczym.

Wicemarszałek dodawał też, że wiele gmin województwa lubelskiego jest zainteresowanych programem. Podkreślił, że ważnym elementem mieszkalnictwa w Polskim Ładzie jest bon mieszkaniowy, który ma rozwiązać problem mieszkalnictwa społecznego i wpisać się w promocję rodzin czy w walkę z wykluczeniem rodzin, gdzie ktoś jest niepełnosprawny. Środki z bonu będzie można przeznaczyć na udział, na lokal w spółdzielni, na kupno mieszkania lub budowy domu. Jego wysokość będzie uzależniona od liczby członków gospodarstwa domowego, ze szczególnym uwzględnieniem liczby dzieci i osób z niepełnosprawnością.

- Wysokość bonu będzie bardzo zróżnicowana. Bon będzie dla wszystkich, w tym również dla rodzin bezdzietnych, które będą mogły liczyć na kilkutysięczne wsparcie finansowe. Ale w szczególnie będzie dla rodzin wielodzietnych, dla których będzie mógł wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych - wyjśniał Wojciechowski.

Odniósł się też do zagospodarowania przestrzennego. Zaznaczył, że obecny system obowiązuje od 18 lat i stwarza wiele problemów rozwojowych, bo nie nadąża za dynamiką rozwoju społecznego, a procedury trwają bardzo długo - Niezbędne jest więc stworzenie systemu bardziej elastycznego, który usprawni proces planistyczno-inwestycyjny - dodawał wicemarszałek.

Zdaniem polityków Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, będącą częścią programu, przyczyni się do rozwoju gmin w Lubelskiem. Opiera się ona na współpracy państwa z samorządem. Państwo przekazuje środki na inwestycję, a samorząd wyznacza teren na budowę. W ten sposób mają powstawać mieszkania z niskim czynszu i z możliwością wykupienia.

- To ogromna szansa i duże pieniądze - mówił Tadeusz Flis, wiceprezes zarządu partii Porozumienie - Każda gmina, która przystąpi do tego programu, otrzyma jednorazowo bezzwrotną dotację w wysokości 3 mln zł. Te pieniądze gmina otrzyma na samym początku. Gmina może otrzymać 10 procent całych kosztów budowy. Te pieniądze są z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Następny grant 10-procentowy jest przeznaczony na budowę infrastruktury. Kolejny jest grant z Funduszu Dopłat dla gmin na budowę mieszkań do 35 procent poniesionych kosztów inwestycji.

Pojawił się również m.in. wątek związany z podatkami.

- Kwota wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł. Będzie to dotyczyć bardzo dużej grupy społeczeństwa, która stanowi ok. 90 proc. wszystkich zatrudnionych i zarabia od 2 do 6 tysięcy złotych. Te osoby praktycznie będą zwolnione z podatku dochodowego, ponieważ ich dochód często nie przekracza rocznie 30 tys. zł - wyjaśniała Anna Prochal-Borek, członkini zarządu lubelskiego okręgu "Porozumienia".

Konferencja prasowa partii "Porozumienie Jarosława Gowina" na temat "Polskiego Ładu"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy