Reklama

Reklama

Unijny Fundusz Odbudowy. Lubelskie "Porozumienie Jarosława Gowina" o możliwościach dla gospodarki [WIDEO]

Opublikowano: 6 maja 2021 16:55
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: JN

Unijny Fundusz Odbudowy. Lubelskie "Porozumienie Jarosława Gowina" o możliwościach dla gospodarki [WIDEO] - Zdjęcie główne

Lubelskie "Porozumienie Jarosława Gowina" o możliwościach dla gospodarki | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Polska ma otrzymać 770 miliardów złotych w ramach unijnego Funduszu Odbudowy. Część środków ma trafić do województwa lubelskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie gospodarki po pandemii. Partia "Porozumienie Jarosława Gowina" odniosła się do tego, jakie możliwości dają te pieniądze.

Reklama

770 miliardów złotych dla Polski

W ostatnim czasie Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji Europejskiego Funduszu Odbudowy, który ma być uruchomiony w latach 2021 – 2027. Posłowie głosowali wówczas nad ratyfikacją decyzji dotyczącej zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja jest warunkiem utworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy.

CZYTAJ TAKŻE: Krajowy Plan Odbudowy - Lewica nie zgodzi się na obecny kształt

Sejm przyjął Krajowy Plany Odbudowy, który jest dokumentem określającym projekty inwestycji publicznych, jakie wdroży Polska w ramach unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Odporności. Plan jest warunkiem do wypłaty Polsce środków z EFO, który z kolei jest planem odbudowy dla unijnych krajów w związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa.

"Porozumienie Jarosława Gowina" o funduszu

Zarząd Okręgu Lublin partii "Porozumienie Jarosława Gowina" odniósł się do 770 miliardów złotych, które ma otrzymać Polska w ramach tego funduszu. Do województwa lubelskiego może z tego trafić ponad 42 mld zł. Kwota ta wynika z podziału ogólnej puli w przeliczeniu na mieszkańca i liczby mieszkańców zamieszkujących dany powiat. Same środki będą przekazywane w programach, projektach, inwestycjach.

- Koordynatorem większości prac przy Krajowym Planie Odbudowy jest Jarosław Gowin - wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii. Dzięki tym środkom, które są przewidziane dla Polski w funduszu, będzie można naszą gospodarkę doprowadzić do dalszego rozwoju po okresie pandemii. Dzięki tym środkom łatwiej będzie nam poradzić sobie z gospodarczymi skutkami koronawirusa - mówiła Teresa Bogacka, prezes zarządu Okręgu Lublin "Porozumienia”.

- Polska jako 18. kraj europejski przyjął Europejski Funduszu Odbudowy - podkreślał Andrzej Stanisławek, wiceprezes zarządu Okręgu Lublin "Porozumienia”. - Przyjęcie funduszu pogłębi integrację europejską i nikt co do tego nie ma chyba wątpliwości i że Polska jest jednak ważnym krajem w Unii Europejskiej oraz chce współpracować na każdym poziomach. Co nas interesuje w Krajowym Planie Odbudowy? To ciąg dalszy czystego powietrza, czyli termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła, rozwój technologii wodorowych, dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii. W okresie pandemii zobaczyliśmy, że niezwykle istotne jest to poprawa funkcjonowania ochrony zdrowia, zwiększenie ilości medyków na różnych poziomach i zwiększenie liczby studentów kierunków medycznych oraz wzrost dostępności leków.

CZYTAJ TAKŻE: Lubelska branża gastronomiczna doczeka się kolejnej pomocy od miasta?

- Alokacja dla Polski wynosi ponad 58 miliardów euro w tym prawe 24 miliardy euro to granty, a ponad 34 miliardy euro to pożyczki. Jako województwo przekazaliśmy 36 projektów na ogólną wartość ok. 21 miliardów złotych. Skupiliśmy się głównie na takich przedsięwzięciach, jak: energia i środowisko, transport, gospodarka, infrastruktura, społeczeństwo, cyfryzacja, turystyka - wymieniał Zbigniew Wojciechowski, przewodniczący rady regionalnej województwa lubelskiego "Porozumienia" i wicemarszałek województwa lubelskiego - Jako Porozumienie cieszymy się Sejm, że przyjął Plan Odbudowy, ponieważ gdyby tego nie uczyniono Polska została by bardzo w tyle. Stracilibyśmy możliwość odbudowy naszej gospodarki.

Kwoty w ramach funduszu przewidziane dla niektórych miast i powiatów województwa lubelskiego to: Lublin - ok. 6 816 467 985 zł, Biała Podlaska - 1 146 897 660 zł, powiat bialski - 2 222 217 030 zł, powiat lubartowski - 1 772 445 375 zł, powiat lubelski -  3 120 837 527 zł, powiat łęczyński - 1 150 127 510 zł, powiat łukowski -  2 142 855 002 zł, powiat opolski - 1 187 782 345 zł, powiat parczewski - 696 343 618 zł, powiat puławski - 2 270 383 924 zł, powiat radzyński - 1 180 760 932 zł.

Konferencja prasowa Zarządu Okręgu Lublin "Porozumienia" w sprawie funduszu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.