Reklama

Reklama

Lewica krytykuje wizytę Mateusza Morawieckego w szpitalu tymczasowym w Lublinie

Opublikowano: pt, 12 mar 2021 16:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W piątek premier Mateusz Morawiecki odwiedził szpital tymczasowy w Lublinie i przekonywał, że decyzja o utworzeniu szpitali tymczasowych była słuszna. Niedługo potem pojawił się komentarz opozycji w sprawie wizyty szefa Rządu RP na Lubelszczyźnie. Politycy nie zostawili na premierze suchej nitki.

Reklama

Premier w szpitalu tymczasowym krytkował opozycję

W piątek (12 marca) odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. Włodzimierza Czarzastego - wicemarszałka Sejmu RP i jednego z liderów Lewicy na temat ogólnej sytuacji politycznej w Polsce. Na wstępie wicemarszałek odniósł się do piątkowej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w województwie lubelskim. Szef Rządu RP najpierw był w w siedzibie firmy Sigma w miejscowości Barak w gminie Jastków, a potem w Targach Lublin, gdzie mieści się lubelski szpital tymczasowy, w którym mówił o idei takich placówek i wytknął politykom opozycji, że ci krytykowali inicjatywę tworzenia szpitali tymczasowych.

-  Żałuję tylko tego, że nie udało się wyjąć epidemii spoza sporów politycznych. To by pomogło w realizacji wielu zadań. Szpitale tymczasowe były mocno krytykowane przez opozycję, niektórzy sobie z tego kpili, robili żarty. To było bardzo niewłaściwe. Wiele osób z tamtej strony powinno uderzyć się w pierś, powiedzieć "przepraszam". Ciekaw jestem, czy będą mieli do tego odwagę. Jestem przekonany, że takie miejsca jak to, podnoszą poziom bezpieczeństwa zdrowotnego i ratują życie i zdrowie Polaków - mówił w trakcie wizyty w szpitalu, Mateusz Morawiecki, dziękując personelowi i osobom, które pracowały przy utworzeniu szpitala tymczasowego. - Trzy miesiące temu, nie bacząc na żarty i kpiny, dopięliście państwo tę konstrukcję.

Lewica nie przeprosi "za bałagan COVID-owy"

Między innymi do tej wypowiedzi odniósł się wicemarszałek. 

- Panie premierze, ja chętnie powiedziałbym panu: przepraszam, ale chciałabym, żeby przed tym zrobił pan rachunek sumienia i opowiedział nam jeszcze raz piękną opowieść o maseczkach przeterminowanych, które przyleciały do Polski największym samolotem świata, o repiratorach, za które pan zapłacił, a nigdy nie pojawiły się w szpitalach. O bałaganie z łóżkami: chodzi o sceny, gdy chorzy jeździli od szpitala do szpitala. Za cmentarze, które pan rano zamykał  dla wszystkich z wyjątkiem pana przyjaciela Jarosław Kaczyńskiego, dla którego nie były zamknięte. O zbyt małej ilości szczepień, o zamkniętych hotelach, które raz pan otwiera, a raz zamyka i nie pomaga branży horelarskiej. O gastronomii zamkniętej od wielu miesięcy - mówił Włodzimierz Czarzasty. - W imieniu Lewicy mówię, że nie przeproszę za cały bałagan COVID-owy, który zrobił pan panie premierze, bo pan na to nie zasługuje - podsumował.

Czarzasty zaznaczył, że jego zdaniem piątkowa wizyta Morawieckiego była wizytą gospodarczą. 

-  Znamy historię takich wizyt z czasów wcześniejszych. Gospodarskie wizyty, które chwalą rządzących, nie są niczym nowym w Polsce. Czy pomogą ludziom w tym województwie? Zobaczycie państwo w krótszej lub dłuższej perspektywie - dodawał.

Krajowy Plan Odbudowy - Lewica nie zgodzi się na obecny kształt

Lider Lewicy odniósł się też do ratyfikacji ćwierć biliona złotych i Krajowego Planu Odbudowy. Pod koniec ub.r. państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły nowy unijny budżet oraz Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności - tzw. Fundusz Odbudowy. Aby dostać unijne środki, każdy z krajów członkowskich musi ratyfikować w swoim parlamencie decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE, czyli pozwolić, żeby Unia zadłużyła się na światowych rynkach.

Krajowy Plan Odbudowy, który państwa mają przedstawić do końca przyszłego miesiąca, to szczegółowy harmonogram rozdysponowania otrzymanych z UE środków. W Polsce, na przyjęcie Planu w jego obecnej formie, nie chce się zgodzić opozycja, która uważa go za ogólnikowy, niegwarantujący sprawiedliwej i transparentnego podziału środków. 

- Lewica nie zgadza się na Krajowy Plan Odobudowy w takim kształcie. Popiera postulaty samorządów i udział samorządów w tym, żeby wydawanie tych środków było kształtowane przez samorządy. Lewica popiera to, co jest nie zapisane  i to co ona zgłasza, czyli uruchomienie dużego programi mieszkaniowego, ekologicznego. Uważamy, że te środki powinny być przeznaczane na szpitale i powinny być nie tylko na olbrzymie projekty, ale powinny być dystrybuowane na potrzeby samorządów, bo to samorządy najwięcej wiedzą, na co te środki są akurat potrzebne - podkreślał. 

Podkreślił również, że Lewica jest za tym, żeby środki trafiły do Polski i w związku z tym umowa powinna być ratyfikowana. Zaznaczył, że Lewica będzie głosować za tym, żeby pieniądze trafiły do Polski, ale nie zagłosuje już za obecnym kształtem Krajowego Planu Odbudowy.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy