W sobotę (11 września) mija 20. rocznica zamachów na World Trade Center i Pentagon w Stanach Zjednoczonych. Łącznie zginęło wówczas niemal 3 tys. osób. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował materiał wideo pn. "Świat w 20 lat po wydarzeniach z 11 września 2001”. Naukowcy z UMCS, prof. Marek Pietraś i dr Grzegorz Gil, przybliżają w nim odtajnione zapiski Osamy Bin Ladena ujawniające motywacje ataków, omawiają genezę zamachów i samo zjawisko terroryzmu oraz oddziaływanie relacji medialnych z tych wydarzeń na społeczeństwo.
- Jaka była motywacja i główna idea, która przyświecała Bin Ladenowi? Uderzyć w Stany Zjednoczone na ich terytorium. Pokazać światu, Stanom, ale także wyznawcom islamu, że Ameryka - u szczytu jej hegemonicznej potęgi, po zakończeniu zimnej wojny, po rozpadzie się konkurenta, jakim był ówczesny Związek Radziecki - wcale nie jest niezwyciężona - mówi w materiale filmowym prof. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.
Z kolei dr Grzegorz Gil z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS zwraca uwagę na efekt medialny ataków.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: UMCS będzie uczył stacjonarnie. Całkowicie zdalnych zajęć nie ma na razie w planach
- To podwójne uderzenie w serce Ameryki, oprócz rangi symbolicznej (…), było jednocześnie pewnym majstersztykiem, jeśli chodzi o sztukę medialną. Między uderzeniem w pierwszą z bliźniaczych wież, a wbiciem się kolejnego Boeinga w drugą wieżę minął ok. kwadrans. To wystarczający czas, by obiektywy i kamery zostały skierowane na Manhattan. (…) Ten swoisty efekt CNN, nazwany tak w związku z bardzo szybkim obiegiem informacji, który towarzyszy nam w XXI wieku, został tutaj wykorzystany maksymalnie - stwierdza dr Grzegorz Gil.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.