Reklama

Reklama

Lublin: Wykładowca UMCS najlepszym zagranicznym naukowcem na Ukrainie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Proll (UMCS)

Lublin: Wykładowca UMCS najlepszym zagranicznym naukowcem na Ukrainie - Zdjęcie główne

Prof. Marek Pietraś | foto Bartosz Proll (UMCS)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prof. Marek Pietraś z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS otrzymał tytuł "Najlepszego Zagranicznego Naukowca 2021 roku na Ukrainie”. Został wyróżniony za za wkład w rozwój współpracy naukowej między Polską i Ukrainą.

Reklama

Prof. dr hab. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS otrzymał tytuł: "Najlepszego Zagranicznego Naukowca 2021 roku na Ukrainie”. Tytuł przyznawany jest przez Narodową Akademię Nauk Ukrainy (odpowiednik Polskiej Akademii Nauk) oraz Związek Naukowców Ukrainy.

- Prof. Marek Pietraś został uhonorowany za wkład w rozwój współpracy naukowej pomiędzy Polską i Ukrainą. Jest to wyjątkowe i elitarne wyróżnienie. Jego przyznanie zostało przegłosowane przez parlament Ukrainy - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie. - Prof. Marek Pietraś od wielu lat zaangażowany jest w rozwój współpracy naukowej pomiędzy Polską i Ukrainą.

Naukowiec najpierw działał jako Kierownik Zakładu (obecnie Katedry) Stosunków Międzynarodowych, w latach 2004-2008 i 2015-2019 jako Prodziekan ds. Badań i współpracy międzynarodowej, a od 2019 roku jako dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS. Działania te obejmują rozwój kontaktów naukowych i badań z uczelniami z Ukrainy. Partnerami ówczesnego Wydziału Politologii UMCS, a obecnie instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS są liczne uczelnie z Ukrainy, takie jak Uniwersytet Tarasa Szewczenki w Kijowie, Instytut Stosunków Międzynarodowych, Narodowy Uniwersytet Iwna Franki we Lwowie, Podkarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano Frankiwsku, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza, Akademia Ostrogska. Prof. Pietraś inicjował podpisanie umów o podwójnym dyplomowaniu z wymienionymi uczelniami. Nauczyciele akademiccy z tych ośrodków byli zapraszani przez prof. Pietrasia do prowadzenia zajęć na UMCS. Od lat ówczesny Wydział Politologii UMCS, a obecnie kierowany przez prof. Pietrasia Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS jest miejscem staży nauczycieli akademickich z Ukrainy, miejscem organizacji licznych wspólnych konferencji naukowych. Badacze z Instytutu są natomiast zapraszani do partnerskich uczelni. Sam prof. Pietraś wygłaszał referaty na konferencjach na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie, w Instytucie Stosunków Międzynarodowych oraz w Narodowym Uniwersytecie Iwana Franki we Lwowie.

Od 2020 roku prof. Pietraś jest kierownikiem grantu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w programie "profesura gościnna”.

- UMCS jest jedną z pięciu polskich uczelni, która taki grant pozyskała, zapraszając do włączenia się w badania na temat polityki historycznej pochodzącego z Ukrainy Profesora Gieorgija Kassianova, który będzie pracownikiem kierowanego przez prof. Pietrasia Instytutu Nauk o Polityce i Administracji do końca 2024 roku. Do utworzonego zespołu badawczego zostali włączeni także i inni nauczyciele z akademiccy z Ukrainy - dodaje Aneta Adamska.

Od stycznia prof. Pietraś jest kierownikiem polskiej strony międzynarodowego zespołu badawczego, który we współpracy z naukowcami z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Tarasa Szewczenki w Kijowie i na zamówienie Sejmu Polski i Rady Najwyższej Ukrainy przygotował raport na temat partnerstwa Polski Ukrainy. W 2022 roku, czyli w trzydziestą rocznicę umowy Polski i Ukrainy o dobrym sąsiedztwie, planowane jest przygotowanie wspólnej publikacji środowisk akademickich Polski i Ukrainy. Na współpracę tę prof. Pietras uzyskał grant Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Poza tym, tematyka Ukrainy w stosunkach międzynarodowych jest przedmiotem publikacji prof. Pietrasia. Wśród nich są: M. Pietraś, Ukraina and  NATO in the Post Cold-War Security Environment, “The Polish Quarterly of International Afairs” 2006, nr 4., s. 45-63; M. Pietraś, T. Kapuśniak (red.) Ukraina w stosunkach międzynarodowych, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2007; M. Pietraś, M. Malskyj, B. Surmacz (red.), Stosunki polsko-ukraińskie latach 1991-2013. Próba bilansu, Lublin 2016; Марек Петрась, Гібридна війна у сучасних міжнародних відносинах, [в:] Гібридна війна Росії проти України після Революції гідності, ред. наукова М. Дорошко, В. Балюк, Ніка-Центр, Київ 2018, с. 8-27.

Do tego, od 2018 roku prof. Pietraś jest przewodniczącym Rady Programowej Centrum Europejskiego UMCS, inicjującego współprace między uczelniami, Polski, Ukrainy i Francji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy