To już drugi taki wniosek
Radny Piotr Breś (Prawo i Sprawiedliwość) w interpelacji do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina zaproponował nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Tomaszowi Grzegorzowi Wójtowiczowi. W tym roku były siatkarz został odznaczony przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W imieniu prezydenta Lublina odpowiedział Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin, który poinformował, że Prezydent Miasta oraz Przewodniczący Rady Miasta Lublin są przychylni przedsięwzięciom, dotyczącym uhonorowania osób o szczególnym wkładzie w rozwój i rozsławianie Lublina, a Wójtowicz przyczynił się do promocji miasta. Sekretarz dodał też, że już w 2019 roku do Urzędu Miasta Lublin wpłynął wniosek Rady Sportu Miasta Lublin, o wyróżnienie tego sportowca tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin.
- Niezwykłe dokonania i zasługi Pana Wójtowicza dla lubelskiego sportu oraz wybitne osiągnięcia na arenie krajowej i międzynarodowej zasługują na szacunek i szczególne uznanie, czego wyrazem była także opublikowana niedawno na portalu Facebook wypowiedź Prezydenta Miasta Lublin na temat niewątpliwych zasług Pana Tomasza Wójtowicza, tak w zakresie sportu, jak i promocji Miasta Lublin na arenie krajowej i międzynarodowej - napisał Andrzej Wójtowicz.
Podkreślił, że obecnie po złożeniu przez grupę radnych Rady Miasta Lublin wniosku o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Wójtowiczowi, została wszczęta procedura w sprawie nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin, w szczególności wniosek został skierowany do zaopiniowania przez Konwent Honorowych Wyróżnień. - Opinia Konwentu zostanie następnie przesłana do Przewodniczącego Rady Miasta Lublin, który skieruje projekt uchwały pod obrady sesji Rady Miasta - podsumowuje Wojewódzki.
Wniosek o nadanie Honorowego Obywatelstwa Wójtowiczowi skierowali radni Prawa i Sprawiedliwości.
Mistrz świata, mistrz olimpijski. Imponujące CV
Tomasz Wójtowicz to były polski siatkarz urodzony w Lublinie, złoty medalista mistrzostw świata w 1974 roku oraz igrzysk olimpijskich w 1976 roku, zdobywca PEMK, nominowany do grona najlepszych "8" siatkarzy świata i amerykańskiej galerii siatkarskich sław - Volleyball Hall of Fame. Był też zawodnikiem MKS Lublin i AZS Lublin, Avii Świdnik oraz Legii Warszawa. Był wicemistrzem Europy juniorów z Hiszpanii (1972) i brązowym medalistą ME w holenderskim Voorburgu (1973). Jest również dwukrotnym mistrzem Polski (1982, 1983) i wicemistrzem (1981) z Legią Warszawa oraz trzykrotnym brązowym medalistą MP: 1976 (Avia Świdnik) i 1978, 1980 (Legia Warszawa).
- W jego klubowych osiągnięciach jest także Klubowy Puchar Europy Siatkarzy, jako owoc 8-letnich występów we Włoszech, w Santalu Parma (1985). W barwach narodowych rozegrał 325 spotkań (1973-1984) zdobywając m.in.: tytuł mistrza świata w Meksyku (1974) i 2-krotnie miejsce w finałach MŚ 1978 w Rzymie (8. miejsce) i 1982 w Buenos Aires (6. miejsce) oraz 4 srebrne medale w ME w Belgradzie (1975), Helsinkach (1977), Paryżu (1979) i Berlinie ( 1983, najlepszy atakujący) - wylicza Piotr Breś.
Radny dodał też, że Wójtowicz był trzykrotnym uczestnikiem Pucharu Świata: w Pradze (1973) zajął 2. miejsce, w Tokio ( 1977) - 4. miejsce i ponownie w Tokio (1981) - 4. miejsce. Dwukrotnie występował też na igrzyskach olimpijskich: w Montrealu (1976 - złoty medal) i Moskwie (1980 - 4. miejsce). Po IO w Moskwie wyjechał do Włoch, gdzie przez 8 lat występował w zespołach w Modenie, Parmie (z Santal Parma zdobył PEMK 1985), Ferrarze i Citta di Castello.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.