Niedawno radny miejski Tomasz Gontarz z klubu Prawa i Sprawiedliwości skierował do władz miasta interpelację. Zapytał w niej m.in. ile schronów i miejsc ukrycia jest w Lublinie oraz w jakim są stanie. Do tego w piątek (24 maja) odniósł się lubelski poseł Michał Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej.
- Mam radę dla radnego: z takimi pytaniami powinien wystąpić do byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz byłego posła - Mariusza Kamińskiego - stwierdził Michał Krawczyk.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Co z miejskimi schronami i miejscami ukrycia? Radny miejski: "W razie ataku, radź sobie sam Lubelaku"
Poseł przypomniał, że w lutym 2022 roku rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Dodał, że marcu 2022 roku przez polski Sejm została przyjęta ustawa o obronie ojczyzny. - Ustawa, która uchyliła przepisy dotyczące organizacji funkcjonowania obrony cywilnej na terytorium RP. Obrony cywilnej, czyli działań, które są podejmowane przez różne służby państwa, przez samorząd terytorialny, które mają służyć ochronie ludności cywilnej, niesieniu pomocy i ostrzeganiu ludności cywilnej w sytuacji zagrożenia - mówił Krawczyk.
Podkreślił, że zarówno ustawa, jak i rozporządzenie o tym, jakie warunki powinny spełniać schrony i miejsca ukrycia, zostały uchylone.
- Przez prawie 2 lata ani minister spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Kamiński, ani posłowie PiS nie znaleźli czasu mimo składanych obietnic, na to, żeby złożyć w sejmie projekt ustawy, wprowadzający regulacje funkcjonowania obrony cywilnej - zauważył parlamentarzysta. - Na skutek uchylenia tych rozporządzeń nie wiemy kto i w jakim zakresie odpowiada i organizuje obronę cywilną w Polsce. Przez prawie 2 lata ówczesny minister Mariusz Kamiński lekceważył tę ustawę. nie złożył w sejmie odpowiedniego projektu.
Krawczyk podkreślał, że jesienią 2023 roku odbyła się kontrola NIK "mówiąca jasno, że brak jest podstawowych przepisów definiujących, czym jest schron , jakie ma mieć wyposażenie, jakie ma mieć wymogi techniczne".
Poseł wyjaśnił też, że prezydent Lublina "nie ma ustawy na mocy, której może realizować zadania związane z obroną cywilną". Zaapelował, by radny Gontarz "zapytał swojego kolegę partyjnego - Mariusza Kamińskiego, dlaczego przez prawie 2 lata nie wprowadził w Polsce ustawy dotyczącej obrony cywilnej i ochrony ludności na wypadek zagrożenia".
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Spięcie między Martą Wcisło a Mariuszem Kamińskim. Posłanka: "Stop skazańcom i zesłańcom" [WIDEO]
- Bardzo chcę, aby Mariusz Kamiński, który jest kandydatem do europarlamentu z Lubelszczyzny, wytłumaczył się z tego dlaczego przez prawie 2 lata nie przygotował odpowiedniej ustawy - powiedział Krawczyk.
Dodał jeszcze, gdy jesienią 2023 roku Donald Tusk (Platforma Obywatelska) został premierem "natychmiast przystąpiliśmy do prac nad ustawą o obronie cywilnej i ochronie ludności". - Taki projekt ustawy jest już po uzgodnieniach wewnątrzresortowych. - przekazał i zapowiedział, że w najbliższym czasie znajdzie się w wykazie Rządowego Centrum Legislacji i trafi na debatę sejmową.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.