reklama
reklama

Lublin: Co z miejskimi schronami i miejscami ukrycia? Radny miejski: "W razie ataku, radź sobie sam Lubelaku"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Co z miejskimi schronami i miejscami ukrycia? Radny miejski: "W razie ataku, radź sobie sam Lubelaku" - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Radny Tomasz Gontarz zwrócił się do władz miasta w sprawie schronów i miejsc do ukrycia dla ludności. Odpowiedź, którą otrzymał skomentował w mediach społecznościowych.
reklama

Kilka pytań 

Radny miejski Tomasz Gontarz (klub Prawa i Sprawiedliwości) skierował do władz miasta interpelację dotyczącą schronów i miejsc do ukrycia dla ludności. 

- Województwo lubelskie sąsiaduje bezpośrednio z krajem, który jest w stanie wojny. W obliczu bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę wielu mieszkańców naszego miasta zadaje pytania o bezpieczeństwo i obronę cywilną w razie np. ataku lotniczego, bądź rakietowego. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu lublin.eu, które prezentują stan na: 01.05.2023 roku, nasze miasto dysponuje zaledwie 10 schronami dla 2985 osób, oraz 90 miejscami ukrycia dla ludności dla 10 673 osób. Łącznie w schronach i w miejscach ukrycia dla ludności będzie mogło, w razie obcego ataku, znaleźć bezpieczeństwo 13 658 osób. 1 Jest to zaledwie 4% populacji naszego miasta - napisał Tomasz Gontarz.

Zadał też kilka pytań. Wśród nich są: jaką aktualną liczbą schronów i miejsc ukrycia dla ludności aktualnie dysponuje miasto Lublin? Czy liczba ta w ostatnich 12 miesiącach uległa zmianie w stosunku do tej prezentowanej na portalu lublin.eu (tj. od 01.05.2023 r.)? Czy miasto Lublin w związku z obecną sytuacją na Ukrainie planuje zwiększyć liczbę schronów i miejsc ukrycia dla ludności? Jeśli tak, to proszę o przedstawienie konkretnego harmonogramu? Czy miasto Lublin planuje zorganizować kampanię informacyjną dla mieszkańców odnośnie zachowania się w obliczu ataku lotniczego bądź rakietowego wraz z upowszechnieniem informacji o lokalizacji schronów i miejsc ukrycia dla ludności - co może być niezbędne w przypadku zakłócenia łączności telefonicznej i teleinformatycznej w razie ataku? Czy miasto Lublin zamierza oznaczyć w przestrzeni publicznej drogę do schronów i miejsc ukrycia dla ludności, co jak wskazałem w powyżej, może być niezbędne w przypadku zakłóceń łączności telefonicznej i teleinformatycznej?

Odpowiedź władz Miasta

W odpowiedzi Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin napisał, że liczba schronów i ukryć pozostających w ewidencji (ale nie w dyspozycji), w ostatnich 12 miesiącach nie uległa zmianie, a wykazy na stronie internetowej miasta są aktualne.

- W większości przypadków obecny stan techniczny budowli ochronnych przekreśla podstawowe wymogi ochronne i nie rokuje ich uzyskania w drodze modernizacji z uwagi na zbyt wysokie koszty takiego przedsięwzięcia. W sytuacji podwyższenia gotowości obronnej państwa lub innego zagrożenia należy obecnie szczególną uwagę skupić na wykorzystaniu ukryć do doraźnego przygotowania (tj. podziemnych garaży wielostanowiskowych, części obiektów komunikacyjnych, handlowych, usługowych i innych), których wykaz również znajduje się na stronie internetowej miasta Lublin - napisał Andrzej Wojewódzki.

Poza tym, Miasto Lublin, jak wszystkie pozostałe samorządy w Polsce, na skutek obecnych wydarzeń na arenie międzynarodowej, czeka na szybkie uchwalenie przepisów prawa krajowego. Ma ono uregulować problematykę budownictwa ochronnego, z uwzględnieniem wymogów technicznych, finansowych i prawnych.

- Nie mniej jednak miasto Lublin już podejmuje działania w powyższym zakresie. W projektowanym budynku wielofunkcyjnym przy ul. Majerankowej w Lublinie przewiduje się pomieszczenia o podwójnym przeznaczeniu (np. szatnia, a jednocześnie ukrycie, wyposażone w najprostsze instalacje), które w czasie ekstremalnych zjawisk pogodowych, katastrof ekologicznych, przemysłowych lub innych zagrożeń, a także w czasie zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub w czasie wojny zapewnią ochronę osób, urządzeń i zapasów materialnych. Ponadto w marcu br., przeprowadzono szacowanie kosztów wykonania prac remontowych i modernizacyjnych istniejących schronów na terenie miasta Lublin i przekazano w tym zakresie pismo do Wojewody Lubelskiego - czytamy w odpowiedzi.

Aktualnie szacowane są koszty wykonania prac remontowych i modernizacyjnych istniejących ukryć, ze szczególnym uwzględnieniem ukryć dla pracowników Urzędu Miasta Lublin w poszczególnych lokalizacjach. Sekretarz podkreślił, że od kilkudziesięciu lat Miasto Lublin nie otrzymało żadnych środków finansowych z budżetu państwa na budowę i utrzymanie budowli ochronnych, ze względu na brak uregulowań prawnych w tym zakresie. - Ma to znaczący wpływ na proces tworzenia i utrzymywania nowych obiektów spełniających kryteria budowli ochronnych - dodał.

Oprócz tego zaznaczył, że do chwili wejścia w życie ustawy  (marzec 2022 r) o obronie Ojczyzny, szkolenia z zakresu obrony cywilnej, w tym z powszechnej samoobrony ludności, odbywały się zgodnie z corocznie wydawanymi w tym zakresie zarządzeniami Prezydenta Miasta Lublin. Zakres zkoleń obejmował m.in. rodzaje alarmów i sposoby ich ogłaszania, sposoby zachowania się po ich ogłoszeniu oraz procedury postępowania podczas wystąpienia poszczególnych rodzajów zagrożeń.

- Po uchyleniu przepisów prawa krajowego w zakresie obrony cywilnej, wszystkie informacje w zakresie ochrony ludności są publikowane na stronie internetowej Miasta Lublin, w tym też informacje dotyczące budowli ochronnych, sposobów zachowania się po ogłoszeniu alarmu oraz procedur postępowania podczas wystąpienia różnych rodzajów zagrożeń (https://lublin.eu/mieszkancy/bezpieczenstwo/budowleochronne/). Biorąc pod uwagę obecny stan prawny, stan techniczny budowli ochronnych oraz fakt, że ich właścicielami (administratorami, zarządcami) są głównie dyrektorzy szkół, rektorzy uczelni, prezesi spółdzielni mieszkaniowych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych oraz dyrektorzy (prezesi, kierownicy) większych zakładów pracy i instytucji, prowadzenie dodatkowych kampanii informacyjnych dla mieszkańców jest niezasadne i może spotęgować poczucie zagrożenia - napisał Wojewódzki.

Jednocześnie przekazał, że obecnie trwają prace prowadzone przez administrację rządową związane z przygotowaniem przepisów o ochronie ludności i obronie cywilnej, jak również o budowie schronów lub pomieszczeń spełniających obronne parametry techniczne.

Komentrz radnego

Radny na swoim profilu Facebook odniósł się do odpowiedzi sekretarza. - W razie ataku, radź sobie sam Lubelaku - sekomentował Tomasz Gontarz.

Pełna treść komentarza

Dziś dostałem odpowiedz na moją interpelacje w sprawie schronów i miejsc do ukrycia w Lublinie. I jest gorzej niż myślałem.
 
(I) Wspominałem, że w razie ataku lotniczego zaledwie tylko 4% populacji naszego miasta miałoby miejsce w schronach i miejscach ukrycia dla ludności. @Miasto_Lublin potwierdza te dane. W przeciągu ostatniego roku nic się w tej kwestii nie zmieniło. Jednakże faktyczna liczba miejsc schronienia jest mniejsza, bo jak to zauważono w odpowiedzi:
 
,,W większości przypadków obecny stan techniczny budowli ochronnych przekreśla podstawowe wymogi ochronne i nie rokuje ich uzyskania w drodze modernizacji z uwagi na zbyt wysokie koszty takiego przedsięwzięcia.” - czyli to że schron widnieje w ewidencji na stronie www nie oznacza, że będzie można do niego wejść (!).
 
(II) Miasto w odpowiedzi wskazuje działania jakie podjęło w tej kwestii:
 
- w marcu 2024 (czyli dwa lata po rozpoczęciu wojny na Ukrainie) ,,przeprowadzono szacowanie kosztów wykonania prac remontowych i modernizacyjnych istniejących schronów na terenie miasta Lublin i przekazano w tym zakresie pismo do Wojewody Lubelskiego. Obecnie prowadzone jest szacowanie kosztów wykonania prac remontowych i modernizacyjnych istniejących ukryć dla ludności, ze szczególnym uwzględnieniem ukryć dla pracowników Urzędu Miasta Lublin w poszczególnych lokalizacjach.” - sprawa wydaje się być bardzo pilna więc dziwi brak odpowiedzi od Wojewody, a z drugiej strony może cieszyć dbałość władz miasta o swoich pracowników.
 
- ponadto w planowanym kompleksie edukacyjnym na ul. Majerankowej mają się znaleźć szatnie, które będzie można przekształcić w miejsca doraźnego schronienia. Szkoda tylko, że nie ma ani przetargu na projekt, ani tym bardziej budowę kompleksu szkolnego na ul. Majerankowej, a wedle projekcji finansowych miasta inwestycja miałaby się zakończyć dopiero w 2029 roku.
 
(III) Miasto nie zamierza organizować kampanii informacyjnych związanych z zachowaniem się w obliczu ataku lotniczego i rakietowego, bo:
 
,,Biorąc pod uwagę obecny stan prawny, stan techniczny budowli ochronnych oraz fakt, że ich właścicielami (administratorami, zarządcami) są głównie dyrektorzy szkół, rektorzy uczelni, prezesi spółdzielni mieszkaniowych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych oraz dyrektorzy (prezesi, kierownicy) większych zakładów pracy i instytucji, prowadzenie dodatkowych kampanii informacyjnych dla mieszkańców jest niezasadne i może spotęgować poczucie zagrożenia."
(IV) Miasto Lublin nie zamierza także odpowiednio oznaczyć schronów i miejsc do ukrycia w przestrzeni miejskiej, bo: ,,Obowiązek oznakowania dróg do schronów i ukryć należy do właścicieli (administratorów, zarządców) tych budowli. Są nimi w większości spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz większe zakłady pracy i instytucje."
 
Jest to o tyle krytyczne, że w przypadku zakłóceń komunikacji i internetu w trakcie ataku nie będziecie ani wiedzieli gdzie te schrony są (bo miasto nie zamierza prowadzić kampanii informacyjnej), ani ich nie znajdziecie odpowiednio oznakowanych na terenie miasta.
 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama