reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi pomagają w szczepieniach przeciw COVID-19

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lubelscy terytorialsi pomagają w szczepieniach przeciw COVID-19 - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaŻołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają seniorom przy szczepieniach przeciw COVID-19. Pomoc udzielana jest, począwszy od infolinii w Dowództwie WOT, po zapewnienie transportu do punktu szczepień
reklama

Wojska Obrony Terytorialnej działalność w zakresie pomocy związanej ze wsparciem w zakresie wykonywania szczepień, realizuje w czterech głównych obszarach: obsługa infolinii w Dowództwie WOT, dojazd do seniora i zaszczepienie seniora w domu, transport do miejsca szczepień oraz pomoc w rejestracji i wyszukaniu punktu szczepień. Działania ukierunkowane są na pomoc seniorom, w tym kombatantom, weteranom i ich rodzinom.

Infolinia jest narzędziem pomocniczym dla seniorów chcących poddać się szczepieniu ochronnemu przeciwko wirusowi Sars-CoV-2. Obsługiwana jest pod nr tel. 800 100 115 przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 7.30 do 19.30.

reklama

- Personel WOT obsługujący infolinię udziela pomocy seniorom, m.in. w takich kwestiach, jak: informowanie na temat najbliższego miejsca gdzie można wykonać szczepienia, pomocy w zarejestrowaniu na szczepienie (w tym na mobilny punkt szczepień), pomocy seniorom w obsłudze sprzętu IT (osobom, które chcą się zarejestrować na szczepienie, a mają problem z obsługą urządzeń) oraz umawiana seniorów na transport i dowóz do miejsca szczepienia - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

reklama

Od 18 stycznia do dnia 10 maja suma odebranych połączeń na infolinii wynosiła 12249, suma udzielonych porad i pomocy to 10905, natomiast suma spraw przekazanych do realizacji do koordynatora ds. szczepień w poszczególnych brygadach to 1335. Zgłoszenia z którymi osoby dzwoniły na infolinię DWOT dotyczyły: transportu na szczepienia 1143, pomoc w rejestracji 129, mobilne punkty szczepień 63. 

Z kolei w ramach pomocy seniorom (w tym kombatantom, weteranom i ich rodzinom) personel 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizuje transport do miejsca szczepień. Lubelscy terytorialsi na dzień 12 maja pomogli łącznie w zaszczepieniu 64 seniorów (i ich rodzin), w tym 39 seniorów pierwszą dawką oraz 23 seniorów drugą dawką. W tym zaszczepiono 25 weteranów i kombatantów, pierwszą oraz drugą dawką. Wszelkie informacje na temat transportu udzielanego przez żołnierzy 2LBOT można uzyskać pod numerem tel. 781 400 674.

reklama

Natomiast mobilne zespoły uzupełnią siatkę zespołów z punktów populacyjnych, które zgodnie z Narodowym Programem Szczepień mają zapewnić możliwość zaszczepienia pacjentów w domu.  W ramach wsparcia udzielanego seniorom z zasobów brygad OT, w zależności od potrzeb, wydzielane są zespoły szczepienne realizujące program szczepień dla seniorów, w tym kombatantów, weteranów i ich rodzin. Zadaniem mobilnych zespołów szczepiennych jest wspomaganie pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na zaszczepienie w stacjonarnym punkcie szczepień. Dotyczy to w szczególności osób obłożnie chorych (tzw. pacjentów leżących), w tym seniorów i kombatantów, którzy samodzielnie lub z przyczyn zdrowotnych nie mogą udać się do stacjonarnych punktów szczepień. Zespoły mają ponadto zabezpieczyć pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień.

Zespoły nie realizują zadań na zgłoszenie osób indywidualnych. Osoby prywatne, aby skorzystać z mobilnego punktu szczepień muszą najpierw skontaktować się ze swoją poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z mobilnym zespołem szczepiennym wyjazdowym, ten kieruje pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do  lekarza POZ, ponieważ to właśnie lekarz POZ potwierdzi, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

- Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w swoich poszczególnych rejonach odpowiedzialności wspierają lokalną społeczność, tym samym realizując jedno ze swoich głównych zadań. Wsparcie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest obecnie jednym z tych zadań. Dlatego też seniorzy, kombatanci, którzy chcą się zaszczepić a nie mają z rożnych przyczyn możliwości realizacji tego przedsięwzięcia, mogą o pomoc zwrócić się do żołnierzy WOT - podsumowuje kpt. Stanula.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama