Reklama

Reklama

Nowa brygada i batalion WOT na Lubeszczyźnie. Powstają w Chełmie i Kraśniku

Opublikowano: 15 kwietnia 2021 16:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Rozpoczęto formowanie 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie i batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku. Zdecydował o tym Mariusz Błaszczak - szef MON. Nowe jednostki są wynikiem dużego zainteresowania terytorialną służbą wojskową.

Reklama

19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie swoim stałym rejonem odpowiedzialności (SRO) obejmie wschodni pas województwa lubelskiego - od Białej Podlaskiej po Tomaszów Lubelski. Do czasu wyznaczenia dowódcy brygady, odpowiedzialnym za tworzenie infrastruktury nowej jednostki będzie płk Tadeusz Nastarowicz - dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ TAKŻE: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ma 73 nowych żołnierzy

- Od początku obserwujemy duże zainteresowanie mieszkańców Lubelszczyzny terytorialną służba wojskową i każde wcielenie ochotników nam to potwierdza. Ten potencjał należy dobrze zagospodarować dla wzmocnienia wschodniej granicy kraju. Utworzenie nowej brygady i batalionu, pozwoli lepiej nasycić nasz region dobrze wyszkolonymi żołnierzami OT, a dodatkowo zwiększy efektywność szkoleniową w danym SRO - powiedział płk Tadeusz Nastarowicz.

Budowa nowej brygady i batalionu oznaczają reorganizację struktur 2 LBOT. W nowym podziale w jej strukturach znajdzie się 5 batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Kraśniku, Zamościu oraz jeden batalion relokowany w północnej cześci województwa lubelskiego.

- Batalion lekkiej piechoty w Kraśniku zostanie sformowany na początku przyszłego roku. Jego rejonem odpowiedzialności będą powiaty: opolski, kraśnicki i janowski. Będzie on zlokalizowany przy ul. Lubelskiej w Kraśniku, na terenie dawnej jednostki wojskowej, która obecnie administrowana jest przez Agencję Mienia Wojskowego. Do czasu przygotowania koszar, dowództwo batalionu tymczasowo będzie mieścić się w Zamościu. Szkolenia żołnierzy OT, zgodnie z obowiązująca w WOT zasadą terytorialności, będą odbywać się we właściwym SRO, tj. w powiecie opolskim, kraśnickim i janowskim - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy terytorialsi wpierają szpitale tymczasowe. Pracują m.in. na stadionie w Warszawie

Decyzję na mocy, której zostaną sformowane 3 nowe Brygady Obrony Terytorialnej oraz 6 nowych batalionów, w marcu w Dowództwie WOT w Zegrzu, podpisał minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak. Nowe byrgady to: 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej w Warszawie, 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie oraz 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu. Powstanie też 5 nowych batalionów lekkiej piechoty. Ich siedzibami będą Kraśnik, Ełk, Limanowa, Krosno Odrzańskie i Opole. Oprócz tego, zostanie utworzony batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i w Zegrzu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.