"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg” - te słowa wybrzmiały w niedzielę terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie.
Przysięga poprzedzona była 16 dniowym szkoleniem podstawowym realizowanym na bazie 21 batalionu lekkiej piechoty w Lublinie, podczas którego żołnierze szkolili się z elementarnych dziedzin żołnierskiego rzemiosła. To szkolenie to początek drogi w Wojskach Obrony Terytorialnej, bo pełne wyszkolenie żołnierza tej formacji trwa 3 lata i składa się z szeregu tematycznych szkoleń, kursów i poligonów.
- Ochotnicy, którzy dziś złożyli przysięgę reprezentują różne miejscowości z województwa lubelskiego. Są wśród nich przede wszystkim osoby młode – min. 29 uczniów i studentów, 3 nauczycieli oraz przedstawiciele różnych zawodów, jak fizjoterapeuta, opiekun medyczny, urzędnicy. W gronie tym jest aż 19 kobiet - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.
Z powodu pandemii uroczystość miała skromną oprawę i odbyła się bez udziału rodzin żołnierzy oraz gości.
Wojska Obrony Terytorialnej od 17 października 2020 roku przeszły na kryzysowy model funkcjonowania, jednak nadal prowadzona jest rekrutacja kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Osoby z naszego regionu zainteresowane wstąpieniem w szeregi 2 LBOT będą mogły skorzystać jeszcze z 4 szkoleń podstawowych w tym roku. Najbliższe szkolenia planowane są w terminie 08-23.05 oraz 26.06.-11.07 br.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jako jedna z pierwszych na terenie kraju. W jej skład wchodzą bataliony zlokalizowane w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie brygada liczy ok. 3300 żołnierzy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.