reklama
reklama

Koronawirus: Zniosą obostrzenia i skrócą izolację? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koronawirus: Zniosą obostrzenia i skrócą izolację? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaO całkowite zniesienie obostrzeń i skrócenie okresu izolacji oraz kwarantanny, był pytany rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Jeszcze w tym tygodniu mają zapaść decyzję w związku ze skróceniem czasu izolacji.
reklama

Od początku trwania pandemii koronawirusa, czyli od blisko 2 lat obowiązują różne obostrzenia, mające zahamować rozprzestrzenianie się choroby. Aktualnie wśród restrykcji są np.: limity osób na imprezach, spotkaniach i zgromadzeniach, zdalna nauka dla starszych klas, obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

W poniedziałek (7 lutego) Wojciech Andrusziewicz - rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany o całkowite zniesienie obostrzeń wzorem niektórych krajów w Europie. Chodzi m.in. o Danię, gdzie koronawirus nie jest już traktowany jako choroba zagrażająca społeczeństwu. Umożliwiło to formalnie zniesienie restrykcji. Z kolei w Szwecji nie będzie już powszechnie zalecane robienie testów na obecność COVID-19, gdy występują objawy choroby.

reklama

- Obserwujemy to, co się dzieje w innych państwach, te możliwe zniesienie kolejnych restrykcji - mówił Wojciech Andrusiewicz. -  Na pewno jest ta perspektywa czasu, którą sobie wyznaczamy, gdzie tę decyzję i u nas będzie trzeba podjąć. Na sztabach kryzysowych cały czas rozmawiamy o tej perspektywie trwania tej epidemii, tego piku, z którego wydaje się, że zaczynamy schodzić.

reklama

Poza tym, rzecznik resortu dodał, że omikron, czyli wariant odpowiadający za obecną - piątą falę pandemii, dotyka dzieci.

- Coraz młodsze dzieci trafiają do szpitala z dość ciężkimi powikłaniami. O ile dorośli mają krótsze okresy hospitalizacji, w granicach pięciu dni, a nie tak, jak do niedawna - ośmiu czy dziesięciu dni - tak, jeżeli COVID-19 dotyka dziecko, czasem mamy do czynienia i z miesięcznymi hospitalizacjami - przekazał Andrusiewicz.

Wskazał również, że  większa zapadalność na COVID-19 jest w tych młodszych grupach osób "chyba jest bardzo dobrze wytłumaczalne poprzez ten spadek liczby szczepień wraz z kolejnymi poziomami wiekowymi w dół". Wyjaśnił, że wśród osób powyżej 60. roku życia jest duży poziom zaszczepienia przeciw COVID-19.

reklama

Tego samego dnia, rzecznik MZ poinformował, że na środę planowane jest ogłoszenie decyzji o skróceniu okresu izolacji dla wszystkich obywateli. Tłumaczył, że skrócenie izolacji ma związek z "krótszym okresem objawowym i krótszym okresem, kiedy aktywnie zakażamy i z koniecznością przywracania do pracy pracowników w różnych branżach". Aktualnie takie zasady obowiązują funkcjonariuszy i medyków, których izolacja trwa 7 a nie 10 dni. 10 dni jest dla wszystkich pozostałych osób.

- Widzimy przy tej zakaźności wirusa, jak szybko wyłączane są osoby z rynku pracy, co nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę naszego kraju. Te decyzje jeszcze dziś, góra do jutra powinny zapaść - powiedział

Zapytano go także czy zostanie skrócony czas kwarantanny. - Na dziś nie ma mowy o likwidacji kwarantanny (...) Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały, nie wykluczamy, że to się zmieni - mówił.

Jak podaje Serwis RP izolacją domową jest objęta osoba, która ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, chyba że została ona skierowana do izolatorium albo poddana hospitalizacji. Z kolei kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z chorym. Kwarantanna trwa od 5 do 14 dni, a izolacja od 5 do 10 dni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama