reklama
reklama

Koniec afery wokół Opery Lubelskiej? Skończy się tylko na zmianie nazwy Teatru Muzycznego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Teatr Muzyczny w Lublinie

Koniec afery wokół Opery Lubelskiej? Skończy się tylko na zmianie nazwy Teatru Muzycznego? - Zdjęcie główne

Teatr Muzyczny w Lublinie | foto Teatr Muzyczny w Lublinie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaZarząd Województwa Lubelskiego odniósł się do krążących informacji o fuzji trzech instytucji kultury. W oświadczeniu przekazano, że jedynie Teatr Muzyczny zmieni nazwę. Czy to koniec awantury wokół połączenia CKS, Filharmonii Lubelskiego oraz Teatru Muzycznego?
reklama

"Zarząd Województwa Lubelskiego w dniu 14 czerwca 2023 r. podjął uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji projektu uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie zmiany nazwy samorządowej instytucji artystycznej: Teatr Muzyczny w Lublinie na Opera Lubelska oraz nadania jej statutu" - czytamy w oświadczeniu zarządu.

W komunikacie podkreślono, że nie jest prawdziwą informacją o planowanej fuzji trzech instytucji kultury, czyli Teatru Muzycznego, Filharmonii Lubelskiej oraz Centrum Spotkania Kultur. Zarząd Wojewódzki przypomniał, że Jarosław Stawiarski zdjął z porządku obrad sejmiku punkt uchwały ws. połączenia trzech instytucji kultury.

"Koncepcja powstania Opery Lubelskiej uległa zmianie, czego dowodem jest podjęta w dniu 14 czerwca 2023 r. ww. uchwała Zarządu Województwa Lubelskiego. Obecnie rozpoczyna się procedura zmiany nazwy samorządowej instytucji artystycznej: „Teatr Muzyczny w Lublinie” na „Opera Lubelska” oraz nadania jej statutu, która poprzedzona zostanie stosownymi konsultacjami społecznymi" - dodano.

 
Poinformowano również, że status Filharmonii oraz CSK nie ulega zmianie. "Przedmiotowe instytucje kultury będą kontynuować dalej swoją działalność statutową w dotychczasowej formie" - czytamy.

- To, że nie będzie fuzji instytucji to bardzo dobra decyzja - komentuje w rozmowie z Lublin24 Jacek Piasecki, przewodniczący ZZ pracowników CSK. Jednocześnie związkowcy wciąż obawiają się o przyszłość instytucji. - Są zakusy na naszą przestrzeń, a my mamy program. Kalendarz rezerwacji zapełniony do końca roku i pierwsze rezerwacja na pierwszą połowę następnego roku - dodaje Piasecki.

Fuzja trzech instytucji kultury. Związkowcy przeciwko

Przypomnijmy, 25 kwietnia Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego oświadczyła związkowcom, że wystąpiła z wnioskiem o połączenie trzech instytucji kultury. To podczas tego spotkania padło słynne "dyrektorem będę ja".

Wniosek w sprawie połączenia jednostek wpłynął do Zarządu Województwa następnego dnia. Podczas ostatnich obrad sejmiku województwa, marszałek zdjął z porządku punkt uchwały w tej sprawie. Tego samego dnia kilku związkowców dostało wypowiedzenie umowy o pracy z własnej winy.

Przeciwni decyzji Kamili Lendzion byli pracownicy Centrum Spotkania Kultur, Filharmonii Lubelskiej oraz Teatru Muzycznego. Na początku tygodnia zaapelowali do Zarządu Województwa o odwołanie dyrektor Lendzion z zajmowanego stanowiska oraz rozpisanie konkursu na nowego szefa tej jednostki. Niestety nie wiemy, czy najnowsza decyzja może spowodować utratę stanowiska przez Kamilę Lendzion. - My wciąż apelujemy o odwołanie pani Lendzion. To ona jest odpowiedzialna za chaos, jaki pojawił się w tych instytucjach - podkreśla Jacek Piasecki.

 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama